Starost a péče o fasádu domu je nutností

4 min. čtení · Revitalizace domu · z praxe · Zateplení obálky budovy ·

Obnovení vzhledu fasády

Povrchová vrstva fasády časem degraduje a nezajišťuje již plnou ochrannou funkci fasády. Zásadní vliv na to mají klimatické podmínky a UV záření, díky kterým dochází k neustálému „vymývání a vysušování“ povrchu fasády.

Neméně důležitý je také barevný odstín. Vyblednutí barev je prvním ukazatelem potřeby obnovovacího nátěru. Na vyblednutí barev má největší vliv typ použitého pigmentu a sytost vybraného odstínu. Anorganické pigmenty, které používali již naši předkové, jsou mnohem stabilnější a vhodnější pro povrchovou vrstvu.

UV záření je nemilosrdné nejen vůči fasádám, ale projevuje se na všech typech povrchu (kovy, plasty, dřevo, …). Moderní tmavé odstíny jsou vhodné zejména pro takové investory, kteří počítají, že v horizontu 10 ti až 15 let budou chtít opět přetírat fasádu (například z propagačních důvodů či prostého odlišení).

Pro obnovovací nátěr doporučujeme vždy používat fasádní barvy s prodlouženou odolností proti biotickému napadení (řasy a plísně) a také dlouhou životností. Před provedením obnovovacího nátěru je nutné odstranit případné organické znečištění.

Odstranění poškození a vzniklých poruch

Pokud již dojde k poškození povrchu fasády (praskliny v omítce, porušená přídržnost omítky či nátěru, …), tak je nutné vzniklé poškození co nejdříve opravit. Protože působením počasí dochází k dalšímu rozšiřování závad.

V případě lokálního poškození je možné provést jen opravu daného místa, ale v rámci sjednocení vzhledu fasádu je často nutné přetření celého štítu domu.

V případě poruch na zateplení s nedostatečnou silou izolantu, je výhodné již provést zdvojení zateplení a tím nejen provést obnovu celého vzhledu, ale také docílit lepší energetické návratnosti budovy a zhodnocení ceny nemovitosti.

Jak dlouho to bude trvat a kde sehnat zkušenou stavební firmu?

Obnovovací nátěr, odstranění řas či opravy mechanického poškození jsou poměrně jednoduché a často je lze provádět i bez nutnosti stavby lešení. A lze to provést do 14 dnů dle rozsahu práce.

Pokud by se jednalo o dodatečné zdvojení zateplení, tak je časový horizont kolem jednoho měsíce. Nutné je však pohlídat si „správný“ výběr stavební firmy, která má již za sebou podobné realizace a odpovídající certifikáty na zdvojené zateplovací systémy.

Pokud si objednáte servisní prohlídku vaší fasády, tak vám bezplatně zkontrolujeme nejčastější problémy na fasádách domu, ale také připravíme návrh opatření na jejich odstranění.

Pokud máte zájem o více informací, tak můžete kontaktovat Jiřího Kláska (602 734 252, klasek@stomix.cz), který byl u počátků zateplování v České republice. Na vývoji zateplovacích systémů a jejich realizaci pracuje už více než dvacet pět let. V oblasti zateplovacích systémů přednáší a vzdělává realizační firmy, projektanty, investory a stavební dozory.

Nebo si hned rezervujte technika, který k vám přijede a provede ověření stavu zateplení ZDE.

Picture1

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Dálkové odečty tepla a vody začínají být v českých…

Ještě před několika lety jsme museli při odečtu vody či tepla vpustit do bytu cizí osobu. To však bylo jak pro ubytovatele bytu, tak pro SVJ komplikované. Dnes se běžně instalují měřiče, které fungují na principu radiové komunikace a dokážou…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter