Přemýšlíte o rekonstrukci nebo koupi nového bytu?
Jak to udělat co nejvýhodněji?

3 min. čtení · z praxe ·

Rekonstrukce bytu nebo koupě nového mají společnou a zásadní podmínku – vědět, z čeho to zaplatíme. Jaké možnosti finanční trh teď nabízí, aby to naši peněženku co nejméně bolelo?

Při rekonstrukci přijde vhod stavební spoření

Plánujete-li rekonstrukci, je výhodné mít uzavřené stavební spoření. Mimochodem, stavební spoření se podle únorového barometru obliby spoření stále drží na první pozici.

„Postupné navyšování úrokových sazeb stavebním spořitelnám tradičně nahrává. Po letech převahy úvěrů čekáme v roce 2018 přece jen přesun ke spoření, tedy zvýšení počtu nových smluv. Lidé si uzavřením smlouvy o stavebku navíc otvírají cestu k úvěru se zafixovanými parametry,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Několik kombinovaných výhod stavebního spoření je právě jedním z důvodů, proč je o stavební spoření stále značný zájem.

Stavební spoření lze velmi dobře využít pro rekonstrukci bytu, výměnu oken a podobné úpravy. Pokud by vám nestačily naspořené peníze, je možné požádat o výhodný úvěr. Úroková sazba bude výrazně nižší než u spotřebitelských úvěrů a do poměrně vysoké částky úvěru nemusíte ručit zástavou. Například Rychloúvěr Modré pyramidy, který je určen právě především na modernizace, opravy či jiné menší investice do nemovitostí. pořídíte bez zajištění až do výše 700 000 korun.

Situace s hypotékami – sundejte růžové brýle

Stoprocentní hypotéky a až neskutečně nízké úrokové sazby – tak snadné to už v blízké i daleké budoucnosti nejspíše nebude.

Do dalšího vývoje se promítnou rostoucí ceny, nedostatek nemovitostí vhodných k pořízení včetně zásahů České národní banky v oblasti poskytování hypoték.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb? „Konkurence udrží sazby během jarní hypoteční sezóny stále nízko. V závěru roku 2018 očekávám, že se sazby přiblíží až ke 3 %, respektive budou začínat někde okolo 2,9 nebo 2,8 %. Za 2,5 % už na konci roku asi hypotéku nikdo nezíská,“ upozorňuje David Eim, místopředseda představenstva finanční společnosti. Banky často umožňují sjednat si úrokovou sazbu na nové fixační období i dva roky dopředu. Lidé tak mají možnost si aktuálně výhodnou sazbu „zarezervovat“ s vidinou, že v době konce fixace tak nebudou muset přecházet na vyšší úrok. „Předvídat vývoj sazeb na tak dlouhou dobu dopředu je sázkou do loterie. Úroky v příštích letech asi výrazně nepoklesnou, protože jsou pořád velmi nízké. V současnosti však nedoporučuji zavazovat se k novým podmínkám na více než rok, nebo dokonce dva roky dopředu,“ doporučuje David Eim.

Jak se finanční analytici shodují, rozhodnutí o pořízení vysněné nemovitosti bychom tedy neměli příliš dlouho odkládat, protože podmínky na bankovním trhu se mohou poměrně rychle měnit.

Také v případě koupi bytu vám přijde vhod uzavřená smlouva stavebního spoření. Dávno už neplatí, že úvěry od stavebních spořitelen jsou vhodné především pro rekonstrukce a menší investice do bydlení. To dokládají i údaje Modré pyramidy, která v roce 2017 poskytla největší objem úvěrů na bydlení ve své historii, celkem 15,415 miliardy korun, což je o 30 % více než v roce 2016. Zájem o úvěry, které jsou vázané na smlouvy o stavebním spoření, rostl dokonce již druhým rokem v řadě o více než 50 %.

Úvěry na koupi bytu nabízejí i další stavební spořitelny a banky a jiné finanční instituce. Průběžně přicházejí s aktuálními nabídkami, případně úpravami svých podmínek, které se rozhodně vyplatí sledovat. Ušetřit můžete nemalé částky.

 

klíčová slova:

Další podobné články

Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost,…

Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?

Růst cen nových bytů v Praze neskončil, pouze mírně zpomalil. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun, což představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter