Spotřeba elektřiny v zimě vzroste až o tři čtvrtiny.
Jak ušetřit?

3 min. · energie ·

Podle statistik Energetického regulačního úřadu stoupá v zimě spotřeba elektřiny v domácnostech ve srovnání s létem o 74 %. V zimě nejvíce protopíme, více svítíme a častěji používáme elektrické spotřebiče. Přesto i v zimě můžeme najít hned několik možností, kde ušetřit.

Velkou kapitolu v úsporách představuje vytápění

Prvním krokem k úsporám by mělo být kvalitní zateplení domu, aby nedocházelo k tepelným ztrátám a vytápění bylo efektivní. Na zateplení by vždy měla navazovat regulace otopné soustavy.

Vytápění se totiž velkou měrou podílí na celkových výdajích na energie. „Doporučuji rovněž instalaci některé ze solárních technologií, dnes už nejspíš fotovoltaické elektrárny, která se postará o ohřev vody,“ uvádí Karel Murtinger, energetický poradce.

Právě během zimy totiž narůstá zejména spotřeba teplé vody. Horká vana a dlouhá sprcha je sice v sychravém počasí velice příjemná, může ale zvýšit spotřebu vody až na 100 litrů na osobu za den. Odborníci radí vynechat především časté koupele a nahradit je kratším a efektivnějším sprchováním.

Žrouty energie bývají domácí spotřebiče

Jedním z důvodů rostoucí spotřeby elektřiny u části českých domácností může být například rostoucí počet spotřebičů a také přístroje, které vyžadují stálé napájení. Důsledným využíváním úsporných technologií lze přitom spotřebu elektřiny efektivně snížit. „Například LED světla díky své nízké spotřebě elektřiny umožňují snížit náklady na osvětlení domácnosti o desítky procent. Mají přitom dlouhou životnost,“ popisuje jednu z dostupných možností úspor energie v domácnostech Ivo Kršek.

Kromě úsporných elektrických spotřebičů, jako je pračka, lednička nebo myčka nádobí, je vhodné se zaměřit i na další méně zjevné „žrouty“ energie. Při úsporách často zapomínáme i na malé nenápadné spotřebiče, jako jsou wi-fi routery a další komponenty pro připojení domácnosti k internetu. Zdrojem velké spotřeby bývají i výkonné herní počítače.

S úsporami pomůže energetický poradce

Při hledání energetických úspor hrají i v případě domácností stále větší roli odborníci – energetičtí poradci. Ti mohou pomoci s analýzou stávajícího stavu a doporučením vhodných opatření. Při osobní konzultaci se totiž úspory často hledají daleko lépe. Služby energetického poradenství bývají obvykle zdarma, protože tito odborníci působí buď v rámci státních programů, jako je například EKIS provozovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu, nebo jako součást energetických společností. S energetickými poradci můžeme osobně nebo telefonicky probrat celou řadu problémů, od provozu různých spotřebičů přes vytápění až po zateplení domu či využívání obnovitelných zdrojů energie. Výstupem jsou pak doporučení pro úspory vytvořená na základě požadavků konkrétní domácnosti a životního stylu jejích obyvatel.

klíčová slova:

Další podobné články

Zvažujete tepelné čerpadlo? Nespalte se

Podepsat zdánlivě výhodnou smlouvu, koupit tepelné čerpadlo a změnit dodavatele energií. Přesně to po vás mohou chtít nechvalně proslulí „šmejdi“. Po mobilních tarifech, dekách a hrncích si totiž našli nové téma. Úspory za teplo.

Jak se bránit neodpovídající výši záloh na elektřinu a…

Elektřinu a plyn platí spotřebitelé zálohově, přičemž postup pro určení výše záloh určuje zákon. Ne všichni dodavatelé však výši záloh stanoví správně. Jaký počet a výše záloh je tedy v pořádku? A jak se můžete bránit v případě, že s…

Cena vody 2019: Za vodu si připlatíme nejen v…

Plyn, elektřina a stejně tak i voda v novém roce zdraží. Vybrané vodárenské společnosti, které už zveřejnily ceník pro následující rok, plánují zdražení o necelých 5 %. U vody by se tedy měla průměrná cena vyšplhat až na 90 Kč…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter