Spolehlivé řešení pro vstupní portály

5 min. čtení · vstupní systémy ·

Vchodové dveře do bytového domu jsou nejen vizitkou stavby, ale musí především spolehlivě chránit a být snadno ovladatelné. Výběr profilového systému, zámku a dalších doplňků je tak mimořádně důležitá.

Ekonomické a spolehlivé

Vstupní portály bytových domů patří z hlediska namáhání a frekvence používání mezi ty nejvytíženější. Navíc nelze počítat s tím, že každý návštěvník či obyvatel se bude ke dveřím chovat dostatečně opatrně. Hlavní předností by tak měla být mechanická odolnost, stabilita konstrukce a co je důležité – spolehlivý a prakticky bezúdržbový provoz. „Kvalita provedení na straně výroby i precizní zabudování se přímo projeví na životnosti tak namáhaného prvku, jako je vstupní portál,“ říká na základě bohatých zkušeností Radim Dudek, manažer značky VEKRA pro velké zákazníky a dodává, „opravy, opakované servisní zásahy nebo dokonce předělání celého portálu je totiž ekonomicky mimořádně náročné a nepříjemné pro dodavatele i obyvatele domu.“

Svou roli hraje i estetika řešení, váhu má i estetická stránka. Zajímavý vzhled z hlediska členění nebo barevnosti dodá zajímavý punc originality a dokáže proměnit a odlišit vzhled každého domu.

Hliníkové prvky – odolné a nezničitelné

Pro hlavní vchody bytových domů jsou velmi racionální volbou hliníkové profily. Poskytují totiž široké možnosti jak z hlediska barevnosti, tak variability konstrukce, osazení různými typy izolačního zasklení i v ornamentálním provedení atd. Samozřejmostí jsou systémy schránek či zvonků. Co je však mimořádně důležité je spolehlivá odolnost hliníku, bez nadsázky lze říci, že jde o nezničitelné řešení.

V nabídce hliníkových profilů jsou jak plně zateplené systémy, tak systémy pro částečně vytápěné prostory. „Racionální a ekonomickou volbou jsou je například systém VEKRA Futura PANEL, který splňuje všechny požadavky na odolnost proti dešti, prachu i chladu a je určen právě pro přechod mezi venkovním prostorem a částečně vytápěnými společnými prostory bytových domů,“ vysvětluje R. Dudek. Samozřejmostí by mělo být bezbariérové řešení dveřního prahu.

Při řešení vchodových portálů je vše promyslet tak, aby vchodový portál působil jak z hlediska estetického, tak funkčního jako jeden celek.

Volba vhodného profilu

Hlavní vchodový portál, který musí denně odolávat stovkám průchodů, tedy otevření i otřesů při zavírání. Hliníková profilace oken, světlíků i dveří je tak správným řešením, ale s ohledem na kvalitu je třeba počítat i s vyšší cenou. Hlavní vchody jsou tak často osazovány hliníkovými profily a vedlejší či zadní vchody pak plastovými systémy.

Z hlediska designu lze vše provést tak, že na první pohled necvičené oko prakticky nevidí rozdíl. „U plastových vchodových dveří je ale velmi nutné nepodcenit pevnost, tedy zejména kovovou výztuhu a vůbec statiku a konstrukci dveří. Proto doporučujeme investovat do kvalitního řešení se zesílenou vnitřní kovovou výztuhou,“ dodává R. Dudek z VEKRY.

Důležitá je také volba kování, které musí být dimenzováno, aby spolehlivě odolalo vysoké frekvenci používání. Z hlediska estetiky není dobré podcenit ani volbu madel, klik a další detaily. Pokud budou prvky brzy po instalaci vykazovat například poškození otěrem, bude to prakticky degradovat vynaloženou investici.

Elektromotorické zámky – řešení pro moderní dům

Velká pozornost musí být věnována bezpečnosti vstupu do společných prostor domu, proto je nutné pečlivě volit i systémy pro bezpečné zamykání a ovládání. Moderní, ale zejména vysoce funkční jsou systém ovládané na čip či přes mobilní telefon. Při výběru těchto systémů, které je také možné napojit na elektronickou ochranu domu je třeba vždy požadavky a řešení konzultovat s odborníkem. Existuje řada typů elektromotorických zámků, které se liší účelem a vhodností svého použití a bez odborné rady je možné snadno zvolit systém, který nemusí být pro používání v bytových domech optimální.

TIP: moderní vchodové portály VEKRA patří mezi nejbezpečnější na trhu, podívejte se

V případě vstupních portálů bytových domů je nutné pečlivé posouzení nabízeného řešení nejen z hlediska nákladů, ale především z pohledu funkčnosti a pevnosti. Levné řešení či jakákoliv nekvalita se totiž prakticky obratem projeví. Oprava pak nemusí být vůbec snadná.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Plná schránka už zloděje neláká. Jakými chybami je v…

Odjíždíte na dovolenou či víkend s klidným svědomím, že jste pro zabezpečení vašeho domova udělali maximum a rozhodně jste nic nepodcenili? Žádná plná schránka, ani zatažené žaluzie. To už ale dávno nestačí. Zloději mají v současné době žně. Dokonce můžeme…

Nepodceňujte zabezpečení domu. Vandalové i bezdomovci úřadují

Chladné měsíce nahrávají do karet vandalům a zlodějům. Brzy se stmívá, a tak je pro ně snadnější nepozorovaně vniknout do společných prostor domu. Přitom stačí pár úprav ve vašem domě a nechtění návštěvníci už nebudou mít šanci. Vstupní dveře –…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter