SKVĚLÝ TIP, JAK SE ZBAVIT ŘAS NA FASÁDĚ

5 min. čtení · Zateplení obálky budovy ·

SMP FORTE představuje nové a účinné řešení pro odstranění řas, hub a plísní z povrchu fasád, které vykazují toto biotické napadení. Tento vysoce účinný prostředek byl navržen jako optimální řešení pro sanaci povrchů zateplovacích systémů za ekonomicky výhodných podmínek. Pouhé jedno balení dokáže očistit až 70m2.

Proč fasády zelenají?

Napadnutí mikroorganismy se může projevit už po několika letech po dokončení fasády. Zvýšený výskyt řas přitom není jen problémem fasád, ale téměř vše druhů podkladů – plech, plast, sklo.

Biotické napadení je způsobeno zejména nedostatkem slunečního záření (např. severně orientované stěny), zvýšenými vodními srážkami, porostem v okolí fasády či nevhodnou povrchovou úpravou.

Napadnutí vede nejen k „zelenání“, ale také k narušení fasádních povrchů. Řasy na fasádách mají „jen“ estetický účinek, ale jejich hlavní problém je ten, že vytvářejí živné prostředí pro růst dalších mikroorganismů, které narušují povrchovou vrstvu fasády.

Jak postupovat při sanaci?

Problematika biotického napadení fasád se dostává stále více do popředí. Účinné řešení nabízí sanační prostředek SMP FORTE. Praktické balení (1 kg) dokáže při 10% vodním roztoku očistit až 70 m2 napadnuté fasády.

1. V případě vysokého napadení (souvislý porost) se mechanicky nebo za použití vysokotlakého zařízení odstraní nečistoty a porost mikroorganismů.

2. 10% roztokem SMP FORTE natřeme několikrát (minimálně 2x) podklad (bez přestávek, následný nátěr vždy do ještě mokrého/vlhkého předchozího nátěru), aby aktivní složky pronikly do mycelií plísní hluboko v podkladu.

Práce se nedoporučuje provádět před a za deště (minimálně 24 hodin po aplikaci je nutno chránit ošetřený podklad před deštěm).

3. Po 7-10 dnech doporučujeme odstranit z povrchu uhynulé zbytky mikroorganismů tlakovou vodou.

4. Pro zajištění dlouhodobého efektu je potřeba takto sanovaný povrch opatřit fasádní barvou (např. GAMADEKOR® SA nebo GAMADEKOR® SIL) s obsahem biocidů proti řasám, houbám a plísním.

Jak ochráníme fasády?

Všechny fasádní barvy a omítkoviny společnosti STOMIX® již obsahují základní koncentraci fungicidních a algicidních složek ve formě mikro kapslí, které se postupně uvolňují po dobu několika let. Díky této technologii je minimalizován dopad na zdraví člověka a životní prostředí.

rasa02

V případě rizikových ploch (z hlediska zvýšeného ohrožení napadení biotickými mikroorganismy) je vhodné koncentraci fungicidů a algicidů ještě zvýšit. To na přání zákazníka provádíme již přímo při výrobě daného produktu a tím nedojde k navýšení prací na stavbě.

Konkrétní technické požadavky a údaje k produktům najdete v technických a bezpečnostních listech, které musí být bezpodmínečně dodržovány. 

Chci bezplatně objednat technického poradce. Klikněte zde.

Další podobné články

Zateplení? Chtějte jen to nejlepší!

Každý, kdo plánuje zateplení svého domu, si pokládá otázku: Použiji fasádní polystyren nebo minerální vatu? Vnější omítka bude silikonová nebo silikátová? Jaké mám použít hmoždinky, aby se mi na hotové fasádě následně neprokreslovali?

Výdaje za vytápění v zimě zvyšují tepelné mosty

Chladné zimní dny s sebou přinášejí i stoupající náklady na vytápění. Jedním z důvodů, proč za teplo doma zaplatíme více, jsou tepelné mosty. Právě tudy z bytu utíká teplo skrz fasádu ven. Tepelné mosty přispívají i ke vzniku plísní v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter