Se kterými bateriemi můžeme ušetřit
až 60 % vody?

4 min. čtení · Financování · Nezařazené ·

Možná málokdo ví, že průměrná spotřeba vody se v České republice pohybuje zhruba kolem 130 litrů vody na osobu za den. Toto číslo v sobě zahrnuje mytí nádobí, praní, vaření, hygienu a další každodenní úkony. Podle statistik průměrná spotřeba vody na našem území od roku 2000 sice klesla o více než 30 litrů, ale prostoru pro úspory je stále mnoho.

Vody spotřebováváme zbytečně mnoho

Pokud nás trápí velká spotřeba vody v domácnosti a následné vysoké platby, které ruinují náš rozpočet, je prvním krokem zamyslet se, kde a jak můžeme ušetřit. Například nebudeme nechávat téct vodu při mytí nádobí, koupíme si úspornou myčku, využijeme omezovače vody při splachování, budeme se raději sprchovat než koupat atd. Ale naše zažité zvyky a touha po pohodlí nám toto rozhodnutí znesnadňují. Pak nám pomohou různé vychytávky koupelnového vybavení, které výrobci a prodejci nabízejí.

Kvalitní páková baterie je základ

Moderní vodovodní baterie jsou stále dokonalejší – plně funkční, pěkně vypadající, komfortní a současně snižující průtok vody z kohoutku. K základním úsporným prvkům v koupelně patří pákové baterie, které oproti kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k nastavení požadované teploty vody a jsou tak přibližně o 30–40 % úspornější. Za míchání teplé a studené vody v baterii je zodpovědná kartuš. Tento mechanismus, který je součástí každé baterie, má na starosti otvírání, zavírání a mixování teplé a studené vody. Využívá k tomu keramické destičky – plošky uvnitř těla kartuše, které přes sebe jezdí vlevo nebo vpravo podle pohybu páky u baterie. Tím se reguluje nastavení teploty a průtoku. Doporučuji vyvarovat se příliš levných baterií, protože mají pod chromem tělo ze slitin kovů a celoplastové kartuše, které se dříve poškodí a tolik nevydrží. V kvalitních bateriích jsou těla mosazná a mají tak delší životnost. Páková baterie šetří nejen díky rychlému nastavení, ale také díky snadnému ovládání. Zastavení průtoku vody lze provést jednoduchým pohybem i s plnýma rukama. Prodávají se jak klasické baterie, tak designové kousky, které koupelnu opravdu ozdobí.

Bezdotykové baterie – hygienické a úsporné současně

Ještě vyšší účinnost z hlediska úspor mají bezdotykové baterie. „Poskytnou pouze takové množství vody, které je nezbytně nutné pro aktuální potřebu, a není potřeba se jich vůbec dotýkat. Spustí se pouhým pohybem ruky pod baterií v dosahu paprsku senzoru a voda bude mít teplotu a tlak, jaký si předem přednastavíme,“ vysvětluje Petr Laube. Pomocí bezdotykových baterií je možné v domácnostech výrazně snížit spotřebu vody, v porovnání s běžnými bateriemi vzniká úspora více než 60 %. Bezdotykové baterie, které uvolní pouze malé množství na jedno spuštění, se hodí zejména na umývátka pro oplachování rukou. Pokud je senzor nastaven na určitý časový úsek, lze je využít pro běžný koupelnový provoz i do sprch. Použít je ovšem můžeme i v kuchyních. Při provozu na senzor teče konstantní úsporný proud vody s průtokem 5 litrů za minutu. Baterii lze ale ovládat i pákou a zvýšit tak průtok až na 15 litrů za minutu, například když potřebujeme rychle natočit plný hrnec vody na vaření.

Záruka stabilní teploty

Až 50% úspor dosahují baterie termostatické. Termostat pomůže snížit množství spotřebované vody a energie potřebné na její ohřev, a to zejména při sprchování. Zkracuje totiž dobu nutnou pro nastavení na požadovanou teplotu. Termostatické baterie fungují na principu automatického míchání vody. Jejich ovládání je jednoduché a bezpečné. Nastavíme pouze teplotu vody a sílu průtoku. Baterie navíc bývají opatřeny omezovačem horké vody, který zabrání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C. Tato pojistka dá rodičům klid a jistotu, že se jejich dítě ponechané bez dohledu neopaří. Oproti klasickým pákovým bateriím jsou tyto sice dražší, ale o to výkonnější. A k fungování termostatické baterie ještě doplňuje: „Většinou zůstává termostatický ventil nastavený na nejčastěji používané teplotě a ventilem nastavujícím průtok se jen pustí voda. Jakmile teplá doteče od zdroje, termočlánek teplotu rychle zreguluje. Značkové kvalitní produkty se vyznačují právě rychlostí reakce a stabilitou teploty ve chvíli, kdy se změní tlak a průtok vody. Termostatické baterie také mívají funkci snížení množství protékající vody na 50 %, která přináší další úspory.“

Jak může vzduch snížit spotřebu vody?

Dalším účinným řešením pro úsporu vody jsou baterie s perlátorem. Perlátor mísí vodu se vzduchem, díky čemuž jí kohoutkem proteče o 40–50 % méně. Vytékající voda působí měkce, ale přitom si zachovává dostatečný proud. Perlátory jsou buď zabudované, kdy baterie obsahuje speciální vzduchové trysky, nebo je můžeme koupit jako samostatný nástavec, který snadno našroubujeme jako koncovku na stávající baterii. Výhodou je, že tak nemusíme měnit celou baterii. K úspoře vody pomohou i drobnosti typu omezovač průtoku vody nebo samostatný stop ventil, které se šroubují na sprchovou hadici.

klíčová slova:

Další podobné články

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter