Roční vyúčtování: co s vysokým nedoplatkem?

9 min. čtení · Ohřev teplé vody · Vytápění · z praxe ·

Roční vyúčtování obsahuje velké množství různých položek, které jednou ročně dostává vlastník bytu a krok po kroku kontroluje, porovnává s předchozím rokem s cílem ušetřit, kde se dá. Přinášíme přehled nejčastějších problémů, které můžete už za několik dní pocítit na vlastní kůži.

Vlastníci bytů nejčastěji reklamují náklady spojené s vytápěním a ohřevem teplé vody, což představuje až 60 procent nákladů spojených s bydlením. Kdy nejčastěji vzniká vysoký nedoplatek při ročním vyúčtování za byt? Důvodů může být několik, ale nejčastější faktory při vzniku nedoplatků jsou tyto:

  • nesprávně nastavené zálohové platby, především náklad na vytápění a spotřebu studené či teplé vody;
  • nesprávně nahlášený počet osob v bytě;
  • neočekávaně vysokou spotřebu vody může způsobit například dlouhodobější návštěva, nedostatečná teplota teplé vody, nekvalitní baterie, nájemníci v bytě apod.
  • nesprávná regulace vytápění, kdy si vlastník vyřeší nadměrné teplo v byte větráním a ne regulováním přes hlavici na radiátoru, anebo nesprávně používá regulační ventil
  • nesprávný odečet vodoměrů, či měřičů tepla;
  • zvýšený koeficient spotřeby vody, například nad hodnotu 1,2 což může způsobovat černý odběr, úniky vody;
  • nesrovnalost může případně nastat i při chybném započítání zálohových plateb, či mohou být náklady na teplo nesprávně rozpočítané.

Aby vám nic neuniklo, sledujte spotřeby průběžně

Jsou-li v bytovém domě nainstalované poměrové rozdělovače tepla či vodoměry, je vhodné, aby si uživatelé bytů průběžně kontrolovali svoje spotřeby na měřičích, v případě, že jsou měřiče vybavené rádiovou technologií, nemusí uživatelé tyto hodnoty sledovat fyzickou kontrolou. Informace o naměřených hodnotách se automaticky přenesou přes rádiovou síť na internetový portál a vlastníci bytů i správcovské firmy mohou kontrolovat spotřebu tepla a vody průběžně během celého roku. Získají tak možnost lépe regulovat svoje spotřebitelské chování a  odhalit případné poruchy jako jsou například zpětné průtoky a nulové spotřeby u vodoměrů či únik vody.

„Častější informace o spotřebách motivují uživatele bytů k zodpovědnějšímu využívaní cenných zdrojů. Interní analýzy naší společnosti dokazují, že uživatelé, kteří jsou průběžně informovaní o svých spotřebách, jsou úspornější než jejich sousedé. V průměru spotřebují o 11 % méně energie na vytápění,“ uvádí Jana Machková, jednatelka a ředitelka společnosti ista Česká republika s.r.o..

Nepoctiví nájemníci, kteří chtějí ušetřit na poplatcích za komunální a separovaný odpad, či jiných položkách, na kterých se společně dohodli a uvádějí nesprávný počet nahlášených osob v bytě, moderní technologie neoklamou.

„Denní sběr údajů z vodoměrů s pomocí rádiové technologie, a jejich pravidelné sledování přes internetový portál, přesně ukážou, jak se spotřeba vody během roku v jednotlivých bytech mění, což může pomoci správci bytového domu odhalit případné nesrovnalosti ve vyúčtování,“ uvedla Jana Machková.

k článku AB 2O společnosti ista

ista je jednou z předních celosvětových společností, která se mimo jiné zabývá i zvyšováním energetické efektivity budov. Svými produkty a službami pomáhá udržitelně šetřit energie, náklady a emise CO2. Společnost ista se specializuje na měření a rozúčtování individuálních spotřeb energie a transparentní vizualizaci údajů o spotřebě pro byty v bytových domech a nebytové prostory. Jako základ své činnosti využívá portfolio ultramoderních hardwarových komponentů, jako jsou indikátory – rozdělovače topných nákladů, vodoměry, měřiče tepla a příslušné instalační systémy. Je průkopníkem v oblasti výzkumu a vývoje měřicí techniky. Společnost ista usiluje o docílení spravedlivého rozdělení nákladů za odebrané teplo a vodu na základě individuální spotřeby. Více než 100 let poskytuje svoje služba a produkty více než dvanácti milionům bytových jednotek ve 25 zemích po celém světě.

V České republice společnost ista působí již od roku 1991 a poskytované produkty a komplexní služby patří k nejspolehlivějším a nejvyspělejším na českém trhu. Vyškolení odborníci s dlouholetými zkušenostmi poskytují služby s ohledem na individuální spotřeby pro více než 250 000 domácností. Více informací na www.ista.cz.

 

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost,…

Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?

Růst cen nových bytů v Praze neskončil, pouze mírně zpomalil. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun, což představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter