Rekonstrukce koupelny či kuchyně se díky špatně zvolenému financování může výrazně prodražit

5 min. čtení · Financování ·

Také plánujete modernizaci bytu? Jak by se vám líbilo při rekonstrukci koupelny či kuchyně ušetřit třeba čtyřicet tisíc? Až takové mohou být rozdíly při různých modelech financování rekonstrukce.

Ujistěte se, že víte, co všechno cena zahrnuje

Nejprve musíme znát, kolik za rekonstrukci zaplatíme. Často výslednou cenu podhodnocujeme. Započítáváme materiál, vybavení, spotřebiče, ale do celkové částky je nutné zahrnout i veškerou práci a související výdaje. Od firmy, která vám bude rekonstrukci zajišťovat, vyžadujte podrobný rozpočet, tak se vyvarujete zbytečným vícenákladům a dohadům, co všechno vlastně mělo být v rekonstrukci zahrnuto.

Cena za rekonstrukci se výrazně liší podle konkrétního zadání. Pokud budou potřeba i stavební úpravy, počítejte, že se rekonstrukce standardní koupelny včetně vybavení, může pohybovat tak od 170 000 korun výše. Zhruba stejně zaplatíme i za novou kuchyň, jenom místo stavebních úprav připadne větší část výdajů na pořízení spotřebičů.

Budete zvažovat půjčku?

Při cestě za novou koupelnou či kuchyní by nám často přišla vhod půjčka. I když můžeme vybírat hned z několika možností od využití neúčelového spotřebitelského úvěru, přes překlenovací úvěr od stavební spořitelny, až po hypoteční úvěr, rozhodnutí bychom měli dobře zvážit. Rozdíl v celkové ceně, kterou za úvěr zaplatíte, může být velmi výrazný.

Spotřebitelský úvěr sice získáte relativně snadno, ale ve většině případů za něj zaplatíte více, mnohdy až o desítky tisíc korun než v případě překlenovacího úvěru. Hypotéka je dnes lákavá díky aktuálně velmi nízkým úrokům, ale neobejdete se bez jejího zajištění nemovitostí. Kromě toho většina bank nabízí levné hypoteční úvěry na účely bydlení až od částky 200 respektive 300 tisíc korun.

Spotřebitelský úvěr se prodraží

Stále hodně lidí sáhne po první variantě financování v podobě spotřebitelského úvěru, která se jeví jako nejjednodušší. U tohoto úvěru totiž nemusíme řešit dokládání účtů nebo faktur za realizovanou rekonstrukci. Za jednoduchost ale zaplatíme vysokým úrokem, který úvěr zbytečně prodražuje.

Kolik bychom přeplatili uvidíme v následujícím příkladu: Předpokládané náklady na modernizaci kuchyně činí 180 000 Kč. Pokud bychom na její financování využili neúčelový spotřebitelský úvěr s běžnou úrokovou sazbou 10 % p. a., dosáhnou celkové náklady na splacení úvěru výše 261 357 Kč (splatnost 6 let, měsíční splátka 3 668 Kč). Pokud bychom tu samou modernizaci kuchyně financovali pomocí překlenovacího úvěru od stavební spořitelny (1), zaplatíme za úvěr celkem 217 802 Kč (splatnost 6 let, RPSN 7,66 %, měsíční splátka 3 004 Kč). Rozdíl v nákladech na spotřebitelský úvěr a překlenovací úvěr by byl v tomto konkrétním případě 43 555 Kč v neprospěch spotřebitelského úvěru.

Hypotéka jedině se zajištěním úvěru nemovitostí

Další variantou úhrady nákladů na rekonstrukci domu nebo bytu může být hypoteční úvěr. Nespornou výhodou jsou současné nízké úrokové sazby oscilující těsně kolem 2 %. Limitujícím faktorem pro využití hypotéky je, že je nezbytné ji zajistit nemovitostí, což například u nájemního nebo družstevního bytu není nemožné.

U překlenovacího úvěru budete dokládat účel

Na rekonstrukce a modernizace bytů a domů nebo na dofinancování hypotečního úvěru jsou výhodné právě překlenovací úvěry od stavební spořitelny, Na rozdíl od hypotéky lze překlenovací úvěr do určité výše získat bez zajištění nemovitostí.

„Sice musíte doložit, že byly půjčené peníze skutečně investovány do bydlení, ale reálná úspora v řádech desítek tisíc korun za tuto drobnou administrativní zátěž stojí,“ vysvětluje Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku Vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

klíčová slova:

Další podobné články

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…

Víte, jak správně určit pojistnou částku domácnosti?

Jaké máte znalosti ohledně pojištění domácnosti? Mnozí z vás nyní namítnou, že co bychom tady chtěli řešit. Porovnáme nabídky několika pojišťoven, před podpisem pečlivě přečteme uzavíranou smlouvu a stvrdíme podpisem. To jsme ale teprve na začátku cesty směrem ke správně…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter