Realitky už uvádí informaci o energetické
náročnosti. Většinou ale pouze nejhorší třídu G

3 min. čtení · z praxe ·

Výsledky průzkumu: Realitky se s energetickou náročností polepšily

Aliance Šance pro budovy prověřila celkem 353 nabídek 52 realitních kanceláří napříč všemi kraji. Mezi analyzovanými nabídkami byly domy i byty, prodeje i pronájmy. Celkem 91,5 procenta z nich nyní v inzerátu uvádí informaci o energetické náročnosti nemovitosti. Loni přitom tuto zákonnou povinnost splňovala pouhá tři procenta realitek. Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba je to krok správným směrem. „Údaj na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně,“ komentuje situaci Petr Holub.

Od července letošního roku novela zákona o hospodaření s energií ještě zpřísnila a realitkám hrozí za neuvedení třídy značné sankce. Zákon nyní říká, že povinnost zveřejňovat energetickou třídu nemovitosti nesou konkrétně i zprostředkovatelé prodeje, tedy realitní kanceláře.

Nedodali jste hodnocení? Nemovitost dostane nejhorší géčko

Z průzkumu však také vychází, že u 74 procent inzerátů realitní kanceláře uvádí nejhorší energetickou třídu G. „To neodpovídá realitě. Spíše je to tak, že realitní kanceláře v řadě případů uvádí písmeno G automaticky, protože majitel nemovitosti svou zákonnou povinnost nesplnil, průkaz nezpracoval a kanceláři nedodal. V zákoně se totiž píše, že pokud od vlastníka nemovitosti neobdrží průkaz, musí v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G,“ vysvětluje nesrovnalosti v číslech ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Ilustrační foto: 123rf.com

klíčová slova:

Další podobné články

Dálkové odečty tepla a vody začínají být v českých…

Ještě před několika lety jsme museli při odečtu vody či tepla vpustit do bytu cizí osobu. To však bylo jak pro ubytovatele bytu, tak pro SVJ komplikované. Dnes se běžně instalují měřiče, které fungují na principu radiové komunikace a dokážou…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter