Půjčka za několik minut?
Pozor na tyto finty!

3 min. čtení · Financování ·

Nová pohovka s výraznou slevou, stůl se židlemi za polovinu… Vy přesně takové do bytu už dlouho sháníte, ale zrovna nemáte tolik peněz. Rychlá půjčka se zdá je vhodné řešení – výhodná koupě na vás do nekonečna čekat nebude. Nové vybavení bytu může ale brzy získat trpkou příchuť.

Jakou má firma reputace mezi ostatními zákazníky

Ať už se o společnosti, u které chcete o úvěr zažádat, dozvíte kdekoli, prověřte si její reputaci mezi ostatními zákazníky. K tomu stačí opravdu jen několik minut prověření na diskusních na internetu. Přitom ale přemýšlejte o tom, co čtete. Působí to na vás věrohodně, nebo za firmu „lobuje“ parta najatých přispěvatelů? Dejte na svůj pocit – pokud si nebudete jisti, pravděpodobně byste měli o půjčku žádat někde jinde.

Kde jste se o firmě dověděli?

O společnostech, které mají stabilní zázemí a tradici na českém finančním trhu, se jen málokdy dozvíte z letáků na ulicích či lokální inzerce. Pokud se tedy rozhodujete, že smlouvu o úvěru uzavřete s někým takovým, ještě chvíli v rozmýšlení pokračujte. Jistě najdete podobně lákavé nabídky i u férových institucí, které se neživí lichvou, a přesto dokážou požadované peníze poskytnout do několika málo minut.

Náhled do registru dlužníků je povinnost!

Oblíbenou praktikou je například lákat na rychlé půjčky bez nahlížení do registru dlužníků. Tento druh půjčky ovšem mj. nově upravuje spotřebitelský zákon, který sjednocuje podmínky pro poskytování úvěrů, a to jak pro banky, tak ostatní nebankovní poskytovatele. Každá instituce je nyní povinna prověřit možnost splácení klienta a pokud to neudělá, riskuje nemalé pokuty.

Poplatek, volání na zákaznické linky, osobní schůzky

Pozor byste si měli dát i na ostatní nekalé praktiky, které lichváři a podvodníci rádi používají. Mezi nestandardní praktiky patří například žádost o zaplacení poplatku za poskytnutí úvěru. Poplatek sice běžný je, normálně se však rozpočítává k jednotlivým splátkám. Nereagujte také na jakékoli výzvy, které vás vybízejí k volání na zákaznické linky a stejně tak ignorujte společnost, jejíž zástupce se s vámi o možnosti úvěru chce bavit na osobní schůzce na místech, jako jsou kavárny, restaurace apod. Napovědět by vám také mohlo, když zavoláte na číslo uvedené v inzerátu a v pozadí je jasně slyšet šum, hlasy či další zvuky, které nepůsobí zcela profesionálním dojmem.

klíčová slova:

Další podobné články

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…

Víte, jak správně určit pojistnou částku domácnosti?

Jaké máte znalosti ohledně pojištění domácnosti? Mnozí z vás nyní namítnou, že co bychom tady chtěli řešit. Porovnáme nabídky několika pojišťoven, před podpisem pečlivě přečteme uzavíranou smlouvu a stvrdíme podpisem. To jsme ale teprve na začátku cesty směrem ke správně…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter