První jarní seminář Akademie pro bytové domy v Liberci: Záplava dotazů a skvělá atmosféra

5 min. čtení · akademie pro bytové domy ·

V úterý 21. března proběhl první odborný seminář z cyklu Akademie pro bytové domy v Liberci věnovaný úsporám energií v bytovém domě a jejich rozúčtování.

V první části semináře přitáhlo pozornost účastníků téma úspor energií v bytovém domě. Přestože na první pohled není kromě zateplení a výměny oken moc možností, jak v bytových domech ušetřit energie, realita je jiná. Důkazem byla více než desítka možných technologických opatření a jejich kombinací, se kterými účastníky seznámil Jan Baláč ze společnosti ČEZ ESCO. Dále se účastníci dověděli, že jen chemické čištění může ušetřit dle stavu otopné soustavy 15-30 % celkových nákladů za teplo. „Přitom návratnost takového opatření je pouze asi tři roky,“ zmínil v závěru první části semináře pan František Krych, který představil zajímavé řešení společnosti DK Chemo.

Vášnivá diskuse se rozhořela zejména k nové vyhlášce o rozúčtování tepla

V poslední části svého programu byl seminář zaměřený zejména na novou vyhlášku č. 269/2015 Sb., která zavádí zásadní změny ve způsobu rozúčtování nákladů na teplo. Účastníci se dověděli, co přináší nový způsob rozúčtování a jak zasahuje tato vyhláška do prvního rozúčtování od svého vyhlášení. „Je dobré si připomenout, že náklady na teplo a teplou vodu jsou ve spojení s bydlením těmi nejvyššími náklady. Nic není v souvislosti s užíváním bytu dražší. Proto je důležité mít přehledné a kvalitně zpracované rozúčtování a sledování spotřeb,“ připomněl Daniel Nový ze společnosti Ista ČR všem účastníkům

Diskuse k tomuto tématu byla nakonec opravdu vášnivá, což dokazuje, že v této oblasti nemají obyvatelé bytových domů zdaleka jasno a ještě dlouho bude jedním z hlavních témat o bydlení. My se mu proto také budeme věnovat v jednom z našich dalších elektronických magazínů, který můžete po přihlášení zdarma získat na www.dumplnyuspor.cz

V Liberci připravujeme seminář na další zajímavé téma

Jak správně připravit a řídit členskou schůzi v BD (12. 4. v 17.00 na Krajském úřadě)

Členská schůze je často noční můrou výborů SVJ i bytových družstev. Je možné se na členskou schůzi či shromáždění delegátů dobře připravit a vyhnout se tak zbytečnému dohadování? Naši lektoři jsou přesvědčení, že ano. Účastníky semináře seznámí s tím, jak správně a efektivně připravit schůzi nebo shromáždění, s otázkami okolo zastupování a plných mocí a jak zvládnout samotné řízení schůze či jak připravit zápis. Přednášet bude právník z legislativní komise Ministerstva pro místní rozvoj JUDr. Marek Novotný a předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Mgr. Martin Kroh, který se jako předseda bytového družstva osobně účastnil stovek schůzí na bytových domech.

Semináře pořádá Akademie pro bytové domy pod záštitou Státního fondu rozvoje bydlení a jsou pro všechny registrované zdarma. Počet míst je omezen kapacitou místa konání. Registrovat se můžete na www.akademiebd.cz nebo na bezplatné lince 0800 821 831. Těšíme se na shledání!

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Poslední šance modernizovat bytový dům s dotací IROP I…

Vážíme si vašeho času a přinášíme proto kvalitní informace až k vám domů. Zveme vás na novou formu přednášek Akademie pro bytové domy. Jedná se o seminář vysílaný v reálném čase po internetu takzvaný webinář. Webinář se uskuteční 17. 4.…

Akademie pro bytové domy míří se semináři do Brna…

Akademie pro bytové domy odstartovala další ročník a na v jarní sezóně nevynecháme ani návštěvu regionů. Naše kroky v dubnu a květnu míři do Olomouce a Brna. Přijďte zdarma získat informace, za které byste jinde museli platit.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter