Pronajímáte byt? Jak si zajistit maximální výnos
a eliminovat riziko neplatičů?

4 min. čtení · z praxe ·

Pronajímání bytu či domu se často podobá adrenalinovému sportu. Zpožděné či neprovedené platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi, k dalším starostem patří komunikace s nájemníky, servis a zajišťování oprav, údržby a podobně. Jak pronajímat nemovitost s maximálním výnosem a minimálními starostmi?

Problémy s platební morálkou má každý dvanáctý

Pokud vlastníte investiční nemovitost, je ve vašem zájmu dosáhnout dvou cílů: najít solidního dlouhodobého nájemníka a dostávat každý měsíc pravidelnou platbu nájemného. K tomu bychom ještě rádi snížili problémy spojené s výhodným zhodnocováním nemovitosti preventivně na minimum. V situaci, kdy počet notorických neplatičů a dlužníků v prodlení stále narůstá, to není snadný úkol. Jen v České republice má nesplacené závazky každý dvanáctý člověk. Podle sdružení Solus, které se zabývá prevencí předlužování a zvyšováním vymahatelnosti stávajících dluhů, má závazky po splatnosti více než 8 % dospělých lidí. Toto číslo nutí k větší obezřetnosti při hledání.

Základem hledání solidního a platícího nájemce je důkladné prověření

Spoléhat se na sympatický vzhled a dobré slovo není rozumné, zvláště máte-li bohaté zkušenosti s dlouhodobě neúspěšným obsazováním nájemní nemovitosti. Situace je výrazně problematičtější v krajích s vysokou zadlužeností a nízkými průměrnými příjmy, jako je Ústecký, Karlovarský, Liberecký či Moravskoslezský kraj. Spíše než hledat na vlastní pěst a spoléhat se na vlastní úsudek je lepší obrátit se na realitní společnost, která zajišťuje i pronájmy bytů.

„Tyto úkony standardně zahrnují prověření bezdlužnosti a případných exekucí, ale zajímáme se také o trvalé bydliště a stávající zaměstnání. Díky zkušenostem a odborným znalostem dosahujeme průměrně 98% obsazenosti,“ říká David Novotný z realitní společnosti.

Na co všechno musíte v souvislosti s pronájmem bytu pamatovat?

  • Určení tržní ceny nemovitosti, za kterou je reálné ji pronajmout
  • Nalezení vhodného nájemce
  • Příprava a podpis potřebných dokumentů (smlouva o nájmu, předávací protokol, platební kalendář atd.)
  • Zajištění převodu médií (plyn, elektřina), roční přeúčtování služeb nájemci
  • Komunikace s nájemníkem, řešení nečekaných situací
  • Zajištění oprav v bytě
  • Kontrola včasného placení nájemného a upomínání nájemce
  • Řešení problémů s neplatičem
  • Řešení výpovědi z nájmu
  • Vyhledání nového nájemníka

Kolik za servis zaplatíte?

Přesunete-li veškerou péči o nájemce na realitní, nebo jinou společnost, která se těmito službami zabývá, není to pochopitelně zadarmo. Obvykle se jedná o měsíční paušál, který se v případě pronajatého bytu pohybuje orientačně kolem 6 – 8 % z čistého měsíčního nájemného nemovitosti. Pokud není byt pronajat, budete platit měsíční fixní částku zhruba 500 korun.

klíčová slova:

Další podobné články

Online odečty Maddeo – pro přesné měření vody a…

Systémové řešení přináší výhody pro správce a výbory SVJ. Lze odečíst všechna měřidla jedním USB zařízením a přitom získat kvalitní a přesné měření vody a tepla případně i s rozúčtováním. Nebo je odečítat v Online Systému Maddeo (OSM).

Není toaleta jako toaleta. Máte doma tu správnou?

Toaleta je tak samozřejmou součástí bytu, že o ní ani nepřemýšlíme. Také mezi toaletami jsou ale velké rozdíly. Nejde jen o design. Některé funkce a technologie toalet mohou přinášet úsporu vody a další bonusy. Můžeme také zvolit toaletu přímo na…

Zimní úklid chodníku – čí je to povinnost a…

První sněhové vločky nebo namrzající déšť okamžitě staví zimní úklid chodníku do popředí našeho zájmu. Vlastníci domů a pozemků se zajímají kvůli svým povinnostem, všichni dohromady pak řešíme naši bezpečnost. Odpovědnost za zimní úklid, jeho pravidla a povinnosti – to…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter