Pronajímáte byt? Jak si zajistit maximální výnos a eliminovat riziko neplatičů?

5 min. čtení · z praxe ·

Pronajímání bytu či domu se často podobá adrenalinovému sportu. Zpožděné či neprovedené platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi, k dalším starostem patří komunikace s nájemníky, servis a zajišťování oprav, údržby a podobně. Jak pronajímat nemovitost s maximálním výnosem a minimálními starostmi?

Problémy s platební morálkou má každý dvanáctý

Pokud vlastníte investiční nemovitost, je ve vašem zájmu dosáhnout dvou cílů: najít solidního dlouhodobého nájemníka a dostávat každý měsíc pravidelnou platbu nájemného. K tomu bychom ještě rádi snížili problémy spojené s výhodným zhodnocováním nemovitosti preventivně na minimum. V situaci, kdy počet notorických neplatičů a dlužníků v prodlení stále narůstá, to není snadný úkol. Jen v České republice má nesplacené závazky každý dvanáctý člověk. Podle sdružení Solus, které se zabývá prevencí předlužování a zvyšováním vymahatelnosti stávajících dluhů, má závazky po splatnosti více než 8 % dospělých lidí. Toto číslo nutí k větší obezřetnosti při hledání.

Základem hledání solidního a platícího nájemce je důkladné prověření

Spoléhat se na sympatický vzhled a dobré slovo není rozumné, zvláště máte-li bohaté zkušenosti s dlouhodobě neúspěšným obsazováním nájemní nemovitosti. Situace je výrazně problematičtější v krajích s vysokou zadlužeností a nízkými průměrnými příjmy, jako je Ústecký, Karlovarský, Liberecký či Moravskoslezský kraj. Spíše než hledat na vlastní pěst a spoléhat se na vlastní úsudek je lepší obrátit se na realitní společnost, která zajišťuje i pronájmy bytů.

„Tyto úkony standardně zahrnují prověření bezdlužnosti a případných exekucí, ale zajímáme se také o trvalé bydliště a stávající zaměstnání. Díky zkušenostem a odborným znalostem dosahujeme průměrně 98% obsazenosti,“ říká David Novotný z realitní společnosti.

Na co všechno musíte v souvislosti s pronájmem bytu pamatovat?

  • Určení tržní ceny nemovitosti, za kterou je reálné ji pronajmout
  • Nalezení vhodného nájemce
  • Příprava a podpis potřebných dokumentů (smlouva o nájmu, předávací protokol, platební kalendář atd.)
  • Zajištění převodu médií (plyn, elektřina), roční přeúčtování služeb nájemci
  • Komunikace s nájemníkem, řešení nečekaných situací
  • Zajištění oprav v bytě
  • Kontrola včasného placení nájemného a upomínání nájemce
  • Řešení problémů s neplatičem
  • Řešení výpovědi z nájmu
  • Vyhledání nového nájemníka

Kolik za servis zaplatíte?

Přesunete-li veškerou péči o nájemce na realitní, nebo jinou společnost, která se těmito službami zabývá, není to pochopitelně zadarmo. Obvykle se jedná o měsíční paušál, který se v případě pronajatého bytu pohybuje orientačně kolem 6-8 % z čistého měsíčního nájemného nemovitosti. Pokud není byt pronajat, budete platit měsíční fixní částku zhruba 500 korun.

klíčová slova:

Další podobné články

Kde naleznete kvalitní informace pro SVJ a BD?

Jak svolat schůzi SVJ nebo se zorientovat ve vašem vyúčtování? Tápete v podobné problematice? Je tu pro vás diskusní portál Okolobytu.cz. Naleznete zde každý den nová diskusní vlákna, do kterých přispívají odborníci věnující se jak technické, tak právní problematice v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter