Program JESSICA
začíná druhou obrátku

2 min. čtení · Dotace ·

Na řadu přicházejí čekající žadatelé

Program JESSICA Státního fondu rozvoje bydlení již vyčerpal celou částku alokovanou na léta 2013–2015 a začíná realizovat tzv. Druhou obrátku. To znamená, že uspokojí více žadatelů o zvýhodněný úvěr.

„Díky úspěšnému čerpání programu JESSICA se již podařilo podpořit modernizaci 5445 bytů v znevýhodněných zónách měst,“ hodnotí program ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtov a dodává: „Přes omezené územní zaměření podpory na problematické zóny se alokovaná částka vyčerpala už půl roku před uzavřením programu a díky pokračujícímu zájmu žadatelů můžeme ihned začít realizovat druhou obrátku.“

SFRB v tuto chvíli eviduje141 podepsaných smluv v celkovém objemu 565,9 miliónu Kč a 16,3 miliónu korun připadá na schválené či schvalované žádosti o úvěr. Žadatelům, kteří jsou zatím v náhradním režimu, tzn. na pomyslné „čekací listině“, bude moci Fond vyhovět díky penězům, které byly uspořeny v rámci administrace programu a zdrojům, které se do programu vracejí z již splácených úvěrů.

„Původně bylo na projekty vyčleněno 550 miliónů korun do konce roku 2015, ty se nám již podařilo úspěšně vyčerpat. Díky úsporám v nákladech na administraci programu a jeho rychlému spuštění a vyhodnocování žádostí se již začínají půjčené prostředky vracet a můžeme tak poskytnout podporu i dalším projektům,“říká k současné situaci Eva Helclová, ředitelka SFRB.

Na co jsou finance použity nejčastěji?

Žadatelé nejčastěji využívají finanční prostředky na snižování energetické náročnosti budov–tj. na zateplení obvodového pláště nebo střechy a na výměnu oken, rekonstrukci vnitřních prostor či na nové výtahy nebo jejich modernizaci.

Průměrná energetická úspora na jednom objektu činí 42 %. Pokud procenta přepočítáme na celkovou úsporu ve všech domech, na jejichž rekonstrukci se finančně podílela JESSICA, dojdeme k 19862 MWh (71503GJ).

JESICCA ve zkratce

Program JESSICA je financovaný z Integrovaného operačního programu (IOP) zaměřeného na rozvoj znevýhodněných městských částí, tzv. IPRM zón. Plán rozvoje těchto zón České republice zpracovalo 41 měst, ale do programu se jich zapojilo jen 25, a to Bohumín, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Hodonín, Jablonec nad Nisou, Karviná, Kladno, Kroměříž, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Přerov, Příbram, Strakonice, Tábor, Třebíč, Uherské Hradiště, Vsetín a Znojmo.

Finanční prostředky na rekonstrukci či modernizaci bytových domů o minimálně čtyřech bytových jednotkách mohou ve vymezených lokalitách využít všichni vlastníci domů bez rozdílu právní subjektivity.

Výhody programu JESSICA

Hlavními výhodami programu JESSICA jsou velmi nízká úroková sazba a její fixace po celou dobu splácení. Komerční banka a.s.jako správce Fondu rozvoje měst poskytuje úvěry z Programu JESSICA již od 0,52 % p.a. na dobu 10 let. Navíc je úvěr oproštěn od veškerých běžných poplatků za správu a poskytnutí. I přes fixní úrok po celou dobu trvání splácení má klient možnost provádět mimořádné splátky bez jakýchkoliv poplatků.

Pro aktuální informace sledujte Program JESSICA na www.sfrb.cz/programy/program-jessica.

Zdroj: SFRB

klíčová slova:

Další podobné články

Dotace pro SVJ a bytová družstva

Ačkoliv v současné době existuje pro společenství vlastníků jednotek a pro bytová družstva mnoho možností, jak financovat opravy bytového fondu pomocí veřejných peněz, využívá této pomoci zatím jen menší část SVJ a BD. Jednak je to dáno tím, že je…

Dotace IROP pro mimopražské bytové domy pomalu končí

Patříte mezi majitele, kteří stále nemají svůj bytový dům zrevitalizovaný? Financovat zateplení a další energetická opatření, mimo Prahu, ještě stále můžete s pomocí dotačního programu IROP. Neotálejte však dlouho, výzva končí již příští rok v listopadu. Jak vše stihnout a na…

S dotacemi pro lepší bydlení poradí v únoru veletrh…

Praha, 21. listopadu 2018 – Sedmý ročník veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, který proběhne na výstavišti PVA EXPO PRAHA ve dnech 7. až 9. února 2019, nabídne návštěvníkům i kompletní přehled a poradenství v oblasti dotačních programů…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter