Prodej nemovitosti s realitní kanceláří nebo bez ní?

5 min. čtení · Správa nemovitostí ·

Prodej nemovitosti bývá obvykle během na dlouhou trať, obzvlášť, když byt či dům není v tolik žádané lokalitě nebo velikosti. Ale jak se říká, každá věc má svého kupce a počkat se vyplatí. Je ale lepší prodávat na vlastní pěst nebo se radši svěřit do rukou profesionála?

Realitní makléři u nás nemají právě nejlepší pověst. Často narazíme na takzvané odborníky, kteří nám nepřinesou žádnou velkou přidanou hodnotu v podobě kvalitních služeb. Ovšem provizi přesto zaplatíme, mnohdy značnou. Obavy, že nedokážeme prodat nemovitost bez profesionální pomoci, jsou rovněž na místě. Málokdo z nás umí správně sepsat smlouvu, odhadnout cenu nebo sehnat kupce. Je tedy výhodnější nechat se zastupovat realitním makléřem nebo ne? V zásadě platí, že realitní kancelář ke spolupráci nepotřebujete. Pokud ale nejste odborníkem zabývajícím se realitami, tak vám pomoc zkušeného profesionála usnadní cestu a eliminuje značná rizika s prodejem spojená.

Spolupráce s realitním makléřem

Vždy je potřeba si rizika uvědomit. S prodejem nemovitosti je jich spojených víc než dost. Rozhodnete-li se oslovit specialistu – realitního makléře, pak to udělejte nejlépe na základě doporučení od známých. „V případě, že nikoho takového nemáte, můžete oslovit námi doporučované makléře, kteří jsou uvedeni v seznamu makléřů jako certifikovaní,“ radí Renata Maternová z portálu Realitnitrznice.cz. „Realitní tržnice nemá z prodejů makléře žádný profit. Proto nemá zájem na doporučování nekvalitních realitních makléřů a tím si poškozovat své jméno,“ dodává. Výhodou portálu jsou také služby pro kupující i prodávající, jako je např. zajištění financování, pojištění, vymalování a úklid bytu před jeho prodejem, rekonstrukce, úprava zahrad, návrhy interiérů apod. Vlastníci nemovitostí zase mohou získat doporučení na odhadce, právní servis, stěhovací služby aj.

Na co si dát pozor při prodeji bez realitního makléře

• Určete správnou cenu nemovitosti, např. s pomocí odhadce nebo srovnáním podobných typů nemovitostí v dané lokalitě. • Zjistěte na katastru, jaký je skutečný právní stav nemovitosti (břemena, zástavní práva apod.). • Domluvte si právní zajištění při prodeji. Vzory smluv na internetu v žádném případě nepoužívejte. Každý prodej má svá specifika, která by měla být přesně popsána ve smlouvě. • Po dohodě s kupujícím zafixujte finanční prostředky za prodej nemovitosti v notářské, bankovní nebo advokátní úschově do doby, než bude nemovitost přepsaná v katastrálním rejstříku. • Při koupi nemovitosti nezapomínejte na deponaci daně z nabytí nemovitosti. Kupující je stále ručitel pro finanční úřad, pokud prodávající daň nezaplatí nebo se nedohodnou na úhradě jinak. Tato dohoda musí být uvedena v kupní smlouvě.

Na co si dát pozor při prodeji s realitním makléřem

• Pokud na makléře nemáte doporučení od známých, zjistěte si o něm všechny dostupné informace, jaké má zkušenosti, znalosti apod. • Sledujte jeho vystupování, osobní přístup, profesionalitu a servis. • Veškeré smlouvy by měly být vyvážené – neměly by „nahrávat“ jen jedné straně. • Neukvapujte se s podpisem smluv. Pokud si nejste jistí, raději se poraďte s nezávislým odborníkem. • Provize z prodeje musí být jasně stanovená předem. Obvykle to bývá mezi 3 – 6 % z kupní ceny. Mnohdy bývá uvedena místo procentuální sazby konkrétní částka. • Uzavřete s realitním makléřem smlouvu, která zavazuje nejen vás, ale i makléře. Smlouva by měla obsahovat servis, za který budete platit provizi. • Sledujte, jak vaši nemovitost makléř prezentuje klientům.

klíčová slova:

Další podobné články

Nečekané výpovědi z bytu se můžete bránit

I když nejlepším způsobem skončení nájmu bytu je dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem, někdy musí nebo chce pronajímatel dát nájemci výpověď. A právě v těchto případech mohou vzniknout spory o oprávněnost výpovědi. A ve sporu má vždy vyšší šance ten,…

SVJ a problémy jejich fungování

Vlastnictví bytu se pro mnohé jeví jako nejvýhodnější forma bydlení. O každodenních situacích, které statutární zástupci SVJ řeší, obyvatelé bytů často ani neví. Řada z nich přitom může, a také často ovlivňuje, kvalitu bydlení v celém domě.

Zvažujete instalaci kamerového systému v bytovém domě? Pozor na…

Kamerový systém, jako součást celkového zabezpečení domu, dnes už patří mezi standardní řešení. Při jeho instalaci a provozu je však nutné dodržovat pravidla, vyplývající ze zákona o ochraně osobních údajů a některých dalších podmínek. Právě v této souvislosti se v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter