Problémy, které na podzim v bytech nejčastěji řešíme: Rosení oken, chlad, vlhkost a plíseň

3 min. čtení · Okna · Vytápění ·

Když se doma necítíme komfortně, v každém případě to pro nás znamená problém, který bychom měli řešit. Na rosení oken, chladu, vlhkosti a plísni můžeme přes všechna negativa najít i něco pozitivního – jsou řešitelné. Ještě lepší zprávou je, že v řadě případů to půjde i poměrně snadno. Nebojte se, není tím myšleno koupit si nový byt.

Rosení oken

Důležité je hned zpočátku upozornit, že rosení skel a rámů není způsobeno žádnou vadou okna. Naopak k němu přispívá, když okna dokonale těsní. Jedině rosení okna v meziskelním prostoru znamená skutečnou závadu, kterou musíme reklamovat. K nežádoucímu rosení by nemělo docházet ani u dřevěných, ani u plastových oken.

Viníkem rosení oken je vzdušná vlhkost, která se sráží na chladných místech. Jde o fyzikální jev, který neobelstíme. Pro nás, uživatele bytu, to je viditelný signál nedostatečného větrání. Důležité je větrat správně – krátce a intenzivně. Tak docílíte výměny vzduchu a interiér neprochladne.

Vlhkost a plísně

Rosení oken by pro nás mělo být prvním signálem zvýšené vlhkosti v bytě. Odtud je již jenom malý krok k rozvoji plísní. Růst plísní v bytech je podmíněn několika faktory, které mají zásadní vliv na jejich výskyt, jsou to dostatečná vlhkost, teplota a živná půda. Většině druhů plísní se dobře daří při teplotách nad 20 °C a relativní vlhkosti kolem 80 %. Živnou půdu obstarají organické materiály obsažené ve zdivu, malbě, nebo jen uchycené na zdi.

Plísně se nejčastěji objevují v domech s nedostatečnými izolacemi a po stavebních úpravách – výměna oken, porušení vodorovné izolace nebo izolačního pláště domu. U bytů také často v případě, kdy sousední byt není vytápěn, případně se jedná o krajní byt. Rizikovými místy jsou též chladné body – tepelné mosty.

Platí stejné řešení, jako při rosení oken – začít dbát na správné větrání. Pokud však plíseň už zasáhla zdi, nejprve je potřeba ji odstranit vysušením, teprve potom přistoupit ke škrábání omítky či malby, při opačném postupu hrozí rozšíření spór do prostoru.

Chlad

Je vám doma chladno? Máte-li ústřední topení, zkuste v první řadě radiátory řádně odvzdušnit. Pokud problémy přetrvávají, informujte výbor SVJ nebo správce domu. Řešení bude již jeho úkol. Problémem může být nedostatečná regulace otopné soustavy. Pro tuto situaci je též typické nedotápění bytů v nejvyšším patře.

Chlad může trápit i obyvatele bytů u štítové stěny, případně nad nevytápěnými sklepními prostorami. V případě štítové stěny je řešením vnější zateplení domu. Byt, kde chlad stoupá od podlahy, je dobré zateplit vhodnou podlahovou krytinou, případně doplnit skladbu podlahy izolací.

Článek zpracoval mediální partner Okolobytu.cz

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Také okna potřebují vaši péči. Na co často zapomínáme?

Plastová okna ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a dlouho bezchybně sloužit.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter