min. čtení · Revitalizace domu ·

Plný sál a množství dotazů, které pokračovaly i po oficiálním ukončení semináře – o 4. pokračování České akademie bydlení, věnované rekonstrukcím domů a úsporám energií, byl opět mimořádný zájem. Rozhodně nešlo o žádné obecně známé informace a účastníci semináře odcházeli s plnými bloky poznámek. Jaká témata zaujala nejvíce? Po ukončení semináře jsme o krátký rozhovor požádali jednoho z přednášejících, Ing. Pavla Zteiskara, obchodního ředitele společnosti DPU REVIT.

O jaké informace byl na semináři největší zájem?

Řada účastníků se zajímala o možnosti dotací. Pro bytové domy mimo Prahu je dobrou zprávou blížící se spuštění programu IROP, Pražané čekají na další vývoj situace ohledně připravované kontinuální výzvy NZU pro bytové domy v Praze. Na to navazovaly dotazy, jak co nejlépe využít čas do vyhlášení dotací. V této souvislosti jsem hovořil i o správné projektové přípravě.

Ano, to bylo patrné, že i projektová příprava patřila mezi „horká“ témata. Co je zde důležité?

Správnému průběhu projektové přípravy jsem se ve své prezentaci věnoval poměrně detailně a bylo zřejmé, že někteří účastníci semináře vnímali, že jejich projekty obsahují nedostatky. Také se zajímali, zda je možné na dříve rozpracované projekty navázat, odstranit chyby a pokračovat správně. Po semináři jsme individuálně řešili řadu těchto dotazů.

V čem se nekvalitní projekt projeví?

To by byl poměrně dlouhý výčet. Pokud zmíním jenom hlavní oblasti – problémy lze očekávat při výběrovém řízení, při žádosti o dotace, při realizaci.

A můžete pomoci?

Pochopitelně, že ano, projekty běžně zpracováváme. Právě tato část představební přípravy zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu realizace i výši úspor, proto musí být provedena zcela bezchybně. Kontaktovat nás můžete přes naše webové stránky, kde je také umístěna řada dalších užitečných informací.

Kromě projektové přípravy jste se ve své prezentaci zaměřoval i na výběrové řízení. Také zde se setkáváte s pochybeními?

Jestliže jsem na prvním místě v důležitosti jmenoval úroveň projektu, druhé místo patří právě výběrovému řízení. Nepodceňujte reference – nechat si zaslat tři rozhodně nestačí. Chtějte jich znát třeba dvacet. Reference také nestačí posuzovat podle fotografie domu s hezkou fasádou. Tady ale narážíme na další problém – objet realizace je stojí čas a odborné posouzení kvality provedené práce vyžaduje zkušenosti. Když pro naše klienty referenční domy objíždíme, zaměřujeme se nejen na celkové posouzení kvality realizace, ale i na detaily – prvky ukončení, lišty a podobně.

Při posuzování firmy, která se uchází o zakázku, se díváme i na její účetní závěrku. Zajímá nás, zda nemají příliš vysoké závazky, zda mají vlastní stavební techniku a další nezbytné vybavení. Jestliže firma nemá v majetku ani počítač, hrozí vysoké riziko nespolehlivosti, více prací a i celkového ohrožení realizace. S tím vším jsme připraveni pomoci a tím ochránit investora před rizikovým rozhodnutím.

klíčová slova:
·

Další podobné články

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter