Jak předejít výskytu řas a plísní na fasádě bytového domu?

5 min. čtení · z praxe · Zateplení obálky budovy ·

Plísně, řasy a mechy představují pro fasády zateplených i nezateplených domů velké nebezpečí. Při běžném pohledu na fasádu je mnohdy nelze ani zpozorovat, protože je považujeme za stopy špíny v místech, kde často stéká voda. A právě tato vlhká místa na fasádě poskytují mikroorganismům vhodné prostředí pro jejich výskyt. Zejména po dešti, rose nebo mlze často trvá dlouhou dobu, než z povrchu fasády steče veškerá voda a její povrch může začít prosychat. Existence stromů a keřů v blízkosti fasády nebo nerovnosti na jejím povrchu také prodlužují dobu, po kterou zůstává fasáda vlhká a to může následně vést ke zvýšení rizika usazení řas a plísní na jejím povrchu. Trvale vlhká fasáda má pak na svědomí zásadní zkrácení životnosti omítky, kdy zároveň vlivem vzniku trhlinek v omítce může docházet k její rychle degeneraci zejména při teplotách pod bodem mrazu.

Tyto skutečnosti byly impulsem při vývoj nové fasádní barvy StoColor Dryonic s unikátní hydrofilní-hydrofobní mikrostrukturou na jejím povrchu. Ta je stejná jako povrch krunýře brouka Sběrače rosného, na jehož principu vyvinulo Sto inovativní technologii Dryonic se schopností bleskového odvodu vody z povrchu fasády ať už po dešti, rose nebo mlze. A to na všech běžných stavebních podkladech a s velkou rozmanitostí barevných odstínů.

27020

Povrch krunýře brouka Sběrače rosného

27022

Povrch fasádní barvy StoColor Dryonic

Fasádní barva StoColor Dryonic garantuje rychlé vysychání fasády po dešti, mlze nebo rose. Aplikovaný bionický princip zajistí rychlý odvod vody z povrchu fasády a dlouhodobě tak zabraňuje napadení řasami a plísněmi a to vše bez biocidního ochranného filmu. Speciální složení pojiv a plniv podmiňuje trvalou mikrostrukturu povrchu StoColor Dryonic, která vede k extrémnímu odpuzování vody. 27196Časové srovnání odvodu vody a vysychání u standardní barvy (vlevo) a fasádní barvy StoColor Dryonic (vpravo)

Jeden z prvních velkých objektů, kde je fasáda opatřena novou fasádní barvou StoColor Dryonic fungující na principu bioniky, je panelový dům ve Vlašimi v ulici Prokopova. Panelový dům o výměře 3 tis. m2 byl zateplen v roce 2015. Již od počátku vlastníci panelového domu kladli důraz na kvalitu materiálů, z kterých má být jejich dům zateplen. Byla požadována co nejdelší životnost fasády po zateplení za předpokladu minimálních nároků na renovaci v průběhu následujících let. Při výběru vrchní povrchové úpravy se zohledňoval také požadavek na zvýšenou ochranu fasády před řasami a plísněmi. Projektant proto společně se zástupci firmy Sto vybral vhodný zateplovací systém s již zmíněnou fasádní barvou StoColor Dryonic. Výhody a přednosti navržené skladby byly následně vlastníkům odprezentovány.

Vedle efektu rychlého odvodu vody (ať již dešťové nebo na povrchu zkondenzované) z fasády je nutné vyzdvihnout také sametový lesk této barvy, který propůjčuje objektu osobitý vzhled. Vhodně zvolená kombinace odstínů béžové a hnědé působí decentně. Z různých úhlů pohledů na objekt a za rozdílných světelných podmínek se odstíny na fasádě opticky lehce mění, čímž se stává objekt zajímavým. Ve srovnání s okolními panelovými domy vystupuje do popředí a stává se nepřehlédnutelným. Reakce vlastníků byly ihned po realizaci velmi kladné. Po necelých dvou letech od zateplení vypadá panelový dům jako nový.

vlasim_prokopova_3460

Zateplený panelový dům v ulici Prokopova ve Vlašimi opatřený fasádní barvou StoColor Dryonic

Řešíte zateplení vašeho domu nebo problém s výskytem řas a plísní na fasádě a chtěli byste se dozvědět více o unikátní technologii Dryonic? Kontaktujte obchodně technického zástupce společnosti Sto.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora logo sponzora

Další podobné články

Kontrola nad spotřebou vody se stává velkým tématem

Téma spotřeby vody a hospodaření s vodou se v průběhu několika posledních let stalo celospolečenským problémem. Velkým tématem se stává i pro vlastníky bytových domů, bytová družstva, SVJ a správce. Zájem je především o hi-tech technologie umožňující efektivní hospodaření s vodou a možnost…

Zaměřili jsme se na sušičky prádla. Co je u…

S podzimem přicházejí i zahrádkou vybavené domácnosti o možnost sušit prádlo venku, a tak se ke slovu dostávají buď místo zabírající přeplněné sušáky, nebo sušičky. Právě na ně se zaměřil nezávislý spotřebitelský časopis dTest, který u 20 nových modelů prověřil…

Denní světlo je pro nás v zimě obzvláště důležité.…

Přestože většina z nás bere denní světlo jako samozřejmost, nevystavujeme se jeho blahodárným účinkům tak často, jak by si naše tělo zasloužilo. O to více se tato potřeba zvyšuje během podzimních a zimních dní. Dny se zkracují a denního svitu…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter