Pravidelnou kontrolu výdajů za vytápění často podceňujeme, nedostatečně řešíme i stav domu

4 min. čtení · Vytápění ·

Po konci topné sezóny nastává chvíle bilancování nákladů za vytápění. Právě tato položka tvoří podle Českého statistického úřadu až dvě třetiny domácího rozpočtu spadajícího na bydlení. Přesto řada z nás situaci s pravidelným sledováním výdajů během topné sezóny podceňuje.

Kontrola nás moc nezajímá – ale měla by

Podle Českého statistického úřadu jdou z celkového rozpočtu domácností na bydlení až dvě třetiny právě na vytápění. Jak ale vyplynulo z ankety realizované Sdružením EPS ČR, více než polovina domácností nekontroluje měsíční spotřebu za vytápění a každý sedmý účastník ankety neprovádí kontrolu spotřeby dokonce vůbec a čeká na vyúčtování energií. K nárazové kontrole během topné sezóny se podle odpovědí uchýlí 25 % z nás. Každý sedmý účastník ankety uvedl, že výdaje nekontroluje z důvodu, že nemá dálkový odečet a průběžná kontrola spotřeby není možná.

Náklady na vytápění ovlivňuje i stav domu

S přiblížením se konce května a vylepšeným počasím nastává oficiální ukončení topné sezóny. To podle vyhlášky náleží k poslednímu květnovému dni, ačkoliv reálně bývá topná sezóna ukončena dříve v návaznosti na vývoj denních teplot. Minimálně na několik následujících měsíců si tak můžeme oddechnout od výdajů za spotřebu tepla. Mezičas bychom ale mohli využít k tomu, abychom se zamysleli i nad tím, jestli zbytečně vysoké výdaje za vytápění nemohou být i vinou vysokých tepelných ztrát domu. Řešením je kvalifikované posouzení stavu domu, doplněné návrhy na snížení energetické náročnosti. Jedním z nejčastějších opatření zde patří výměna oken a kompletní zateplení. Významnou úsporu energií dokáže zateplení generovat především u starší bytové zástavby, kde modelové příklady odhadují snížení nákladů až o 50 % původní částky.

Především na fasádách a plochých střechách patří z izolačních materiálů většinový podíl pěnovému polystyrenu. Oblíbenost pramení z jeho vlastností jako je pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let. Vedle toho je ekologický a má vynikající mechanické a tepelně izolační vlastnosti, které na rozdíl od jiných izolačních materiálů neztrácí a v průběhu času si je plně zachovává,“ dodává Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

V praxi můžeme výhody zateplení sledovat nejen na nižších provozních nákladech za vytápění, ale i na úsporách za klimatizaci během léta. Kromě úspor energií prodlužuje kvalitní izolace životnost budov, pomáhá udržet optimální teplotu ve vytápěném prostoru a snižuje emise skleníkových plynů.

O anketě

Anketa Sdružení EPS ČR byla realizována v březnu roku 2017 a zúčastnilo se jí 1 254 hlasujících. Cílovou skupinou byla převážně bytová družstva a sdružení vlastníků jednotek.

klíčová slova:

Další podobné články

Zaskočil vás letos vysoký nedoplatek tepla a vody?

Jak jsme si dopřávali tepla a teplé vody v roce 2016 nám právě v těchto dnech připomene roční vyúčtování tepla a vody. Zejména pokud musíme doplácet, je pro nás důležité vědět, jak nedoplatek za spotřebu tepla a vody vznikl. Pojďme…

10 let s novou kotelnou – případová studie. Vyplatí…

Optimalizace plynové kotelny a s tím větší nároky na efektivnost a hospodárnost provozu nutí majitele bytových domů se zaobírat myšlenkou, jak ušetřit náklady na provoz zařízení. Bytové domy řeší situaci, která by se mohla nazvat „staré nehospodárné za nové úsporné“.…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter