Pravda o plastových oknech: Opravdu znamenají úsporu za vytápění?

4 min. čtení · Okna ·

Zima je v plném proudu a vy si nadáváte, že jste ta stará okna, kterými táhne, nevyměnili za nová, plastová. Netáhlo by vám do bytu, a ještě byste ušetřili nějakou tu korunu. Vyplatí so to? A opravdu ušetříte?

Opravdu nastal čas na výměnu?

Táhne do bytu? Nepomáhá ani těsnění nalepené na křídla? Musíte na parapet dávat deku, abyste zmírnili chlad? Pak už je opravdu třeba uvažovat o výměně. A co si budeme povídat, vzhled starých oken už také není nic moc.

Výměna oken = první krok k zateplení domu

Brzy pocítíte změnu, na kterou si rychle zvyknete. Zvýší se tepelná pohoda v bytě a navíc ušetříte. Možná jen pár korun, možná ale mnohem víc. Záleží na tom, v jakém stavu byla stará okna, jak často a jak intenzivně větráte (v bytě kuřáků se větrá častěji).

Každopádně – jen správně namontovaná a seřízená okna budou plnit svůj účel na sto procent a přinesou slibovanou tepelnou izolaci.

Co když se nová okna budou rosit?

Pod starými okny táhlo, zato se vyměňoval v bytě vzduch a tím mizela i vlhkost. Nová okna byt utěsní. Pokud budete pravidelně větrat, ani nová okna se nebudou rosit. Nejlepší je krátké, zato intenzivní větrání. Jak přesně větrat právě vaše okna, to zjistíte jen praxí.

Častější větrání je třeba v místech se zvýšenou vlhkost. Vyvětrat ráno v ložnici, v koupelně po umytí, v kuchyni, ale také v pokoji, kde máte více květin, by tak mělo být samozřejmostí. Než si na nová okna zvyknete, dobře vám poslouží vlhkoměr a sledování pokojové teploty. Rosení oken je totiž otázkou vzdušné vlhkosti a teploty v bytě. Rosit se mohou jak dřevěná, plastová okna.

Čtěte také: Plastová okna jsou řešením pro každou stavbu

Jaká okna si vybrat?

Okna vybírejte s ohledem na vaši situaci. Tepelná izolace a materiál totiž nejsou jediné důležité parametry.

  • Bydlíte na rušném místě? Dejte pozor na dostatečnou zvukovou izolaci.
  • Jsou okna lehce přístupná třeba z chodníku? Pak je na místě zabezpečení proti nezvaným návštěvníkům.
  • Máte malé děti nebo je plánujete? Zvažte i jejich ochranu. Dodatečné řešení se totiž značně prodraží.
  • Poraďte se o výběru s dodavatelem. Navrhne řešení přímo pro vás.

Na co si dát při výběru pozor?

  • Správný výběr profilu rámů a křídel
  • Izolační zasklení má na vlastnosti oken zásadní vliv. Aktuálně je trendem volit izolační trojskla s teplým meziskelním rámečkem. Proč? Protože mají lepší izolační vlastnosti než dvojskla a zároveň výrazně omezují rosení a případný vznik mokrého proužku v dolní části oken.

Plastová nebo dřevěná okna?

To je otázka vkusu a financí. Plastová okna jsou levnější a nepotřebují žádnou zvláštní péči. Z pohledu vlastností jsou oba materiály zcela srovnatelné.

Někteří lidé se mylně domnívají, že plastová okna byt neprodyšně utěsní. To samé ale udělají i dřevěná okna. Všechna totiž musí být seřízena tak, aby maximálně těsnila. Mylná je i představa, že přírodní materiál „dýchá“. Vychází z toho, že starými dřevěnými okny táhlo a vzduch se tak vyměňoval i bez větrání. S tím ale nelze počítat, a proto je důležité naučit se správně větrat a byt dostatečně vytápět.

Samotná výměna oken není nic složitého. Nezbytné je věnovat dostatečnou pozornost také výběru dodavatele oken. Nezapomínejte ani na to, že montáž oken je stejně důležitá jako samotná okna. Nechte si je tedy také odborně namontovat. Většinou tím získáte i prodlouženou záruku.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Také okna potřebují vaši péči. Na co často zapomínáme?

Plastová okna ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a dlouho bezchybně sloužit.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter