Pozor! Výměnou dveří od bytu můžete ohrozit požární bezpečnost celého domu

3 min. čtení · ochrana a bezpečí ·

Věděli jste, že vchodové dveře do bytu mohou být velkým nebezpečím nejen pro vás, ale i pro ostatní obyvatele domu? Konkrétně se jedná o jejich protipožární odolnost. Stále se množí případy, kdy lidé kupují v dobré víře vchodové dveře, které je mají chránit, ale není to tak. Více než polovina požárů bytového domovního fondu přitom vzniká podle hasičů přímo v bytech, odkud postupuje dále. Šíření požáru přitom není jediným rizikem.

Vaše dveře budou zajímat i pojišťovnu, nesete i veškerou právní odpovědnost

Na začátku je jedna ze dvou modelových situací. Nevědoucí zákazník si buď koupí dveře s certifikátem, které nemají potřebnou odolnost vůči ohni, nebo kývne na přesvědčování prodejců, že požární dveře s certifikátem jsou zbytečné a koupí od nich dveře bez požární odolnosti.

„Lidé, kteří na takovéto jednání naletí, se vystavují nebezpečí ničivého šíření požáru do jejich bytu, kdy zároveň nedojde k plnění ze strany pojišťovny. Největším nebezpečím ale paradoxně je, když se požár rozšíří z bytu bez certifikovaných požárních dveří do společných prostor domu. Majitel bytu potom nese právní odpovědnost za veškeré škody a případná zranění, ke kterým dojde při takovém požáru. Může se jednat o částky, které budou splácet ještě jejich vnukové,“ upozorňuje na riziko Ivan Pavlíček, ředitel firmy Next a odborník na zabezpečení nemovitostí.

Jak dopadly kontroly ČOI?

Z kontrol ČOI průběžně vyplývá, že některé dveře prodávané jako požární nezadrží oheň ani na zlomek požadované doby. Zkoušky zaměřené na materiálové složení pak potvrzují, že výrobci nedodržují požadované parametry při výrobě.

Někteří prodejci pak zase nutnost protipožární certifikace dveří úmyslně bagatelizují a vybízejí k nerespektování původního kolaudačního rozhodnutí, které počítá s dveřmi, které mají požární certifikát. K tomu dochází zejména během rekonstrukcí bytů či domů. Nezáleží přitom, zda se jedná o vstupní dveře nebo dveře oddělující sklepy, kotelny nebo kočárkárny od bytových prostor. Obecně tento typ dveří, ať se jedná o obyčejné nebo bezpečnostní dveře, musí mít protipožární odolnost 30 minut. Drobná úspora s sebou pak může přinést dalekosáhlé následky.

Co bychom měli všechno znát?

„Pokud se majitel bytu, domu, bytové družstvo nebo společenství vlastníků pustí do rekonstrukce a dalších stavebních úprav, je nutné znát nejen původní kolaudační rozhodnutí a další důležité dokumenty, ale zejména platné normy. V opačném případě hrozí riziko narušení požární bezpečnosti domu. Zcela zcestné je pak tvrzení některých prodejců, kteří se snaží majitelům bytů namluvit, že dveře s požární certifikací vlastně nepotřebují, nebo že nejsou nutné, ačkoli to ve skutečnosti ukládá příslušná norma a zejména zdravý rozum,“ namítá Ivan Pavlíček.

Byt je z hlediska vzniku požáru nejcitlivější místo

Více než polovina požárů bytového domovního fondu vzniká podle hasičů přímo v bytech, odkud se dále šíří. Necelá jedna sedmina pak ve sklepních prostorách a dalších nebytových částech domů, kam nezřídka pronikají bezdomovci a hromadí tam hořlavé materiály. „Peníze, které majitel ušetří za nákup dveří bez požární certifikace, se pohybují v řádech stovek, maximálně tisíců korun. Jde o zanedbatelné sumy ve srovnání s rizikem nulového pojistného plnění v případě požáru, nebo náhrady škod, kde může jít až o miliony. Nemluvě o tom, že při tragických požárech v domácnostech každoročně zemřou nebo se zraní stovky osob,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

klíčová slova:

Další podobné články

​Bezpečnost v koupelně často podceňujeme. Jaká rizika a kde…

Co se úrazů týká, je koupelna jedním z nejrizikovějších míst v bytě. Přispívá k tomu často kluzký povrch a omezený prostor s řadou různorodého vybavení. Pak už stačí jenom chvilková nepozornost nebo nešikovnost a lékaři mají práci. Řadu rizik si…

Jste aktivní na sociálních sítích? Vaše sdílnost může ohrozit…

Sociální sítě jsou bezesporu fenomén dnešní doby. Rádi sdílíme fotky z víkendového výletu i z dovolené a neopomeneme připojit nějaký ten komentář. Přitom nějak neřešíme, že tyto osobní informace pouštíme do veřejného prostoru. Po návratu domů na nás může čekat velmi nepříjemné…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter