Jak poznat, zda váš výtah potřebuje modernizaci, nebo výměnu?

5 min. čtení · Výtahy · z praxe ·

Také si říkáte, že sice má své vrtochy, ale nejdůležitější je, že stále jezdí? Víte, že mezi druhým a třetím patrem to trochu zaskřípe, na úrovni čtvrtého to trochu škubne, ale na místo vás dopraví. Váš klid ale pramení především z toho, že jste si na váš výtah prostě zvykli. Pořekadlo, že zvyk je železná košile, by u výtahu rozhodně nemělo platit. Chtělo by to změnu!

Odpovědnost za výtah z provozovatele či majitele nikdo nesejme

Hned na úvod musíme vyvrátit jeden z častých omylů –  i když se o bezchybný provoz vašeho výtahu stará servisní firma, stoprocentní odpovědnost za provoz a stav stále nese provozovatel – vlastník domu. Pro péči o výtah uzavírá smlouvu s některou ze servisních organizací. Ta zajišťuje pravidelný servis, veškeré příslušné revize a non-stop vyprošťovací službu.

Stav výtahu zhodnotí provozní rizika

Kromě servisních záznamů v knize výtahu, se stav vašeho zařízení prověřuje a vyhodnotí při inspekční prohlídce. Výstupní protokol obsahuje seznam provozních rizik, které výtah vykazuje.

Těmto informacím by měl vlastník domu – provozovatel výtahu věnovat obzvláště pozornost. Proč?

Výčet provozních rizik provozovatele výtahu informuje o stavu, ve kterém se jeho výtah aktuálně nachází. A na základě závažnosti těchto rizik by měl být schopen i „netechnicky vzdělaný laik“ zodpovědně posoudit vážnost situace a rozhodnout o modernizaci,“ vysvětluje Miroslav Vokurka ze společnosti Výtahy Praha.

Dokud jezdí, je to dobré…

Podle Miroslava Vokurky je obvyklé, že i v situaci, kdy výtah již vyžaduje celkovou modernizaci, nebo výměnu, provozovatel takové rozhodnutí odkládá.  Provádějí se pouze dílčí opravy, které udržují výtah v provozu. Argument je z jeho pohledu jasný: Proč to řešit nyní, když výtah ještě jezdí.

„Počet servisních výjezdů k takovým výtahům ale výrazně stoupá. Jsou případy, kdy jedeme na stejné místo i dvakrát do měsíce. Komfort lidí, kteří bydlí ve vyšších patrech a musí v té době chodit po schodech, výrazně klesá a některé z nich to může i výrazně omezovat. Takové řešení je i neekonomické, protože veškeré výdaje za opravy jenom udržují výtah v provozu, ale nepřinášejí zvýšení bezpečnosti ani spolehlivosti natož pak žádný vyšší komfort a celkový stav výtahu. Důležité je správně aktuální stav výtahu vyhodnotit. Radikálnímu řešení se u těchto výtahů nelze vyhnout. Pokud přičteme i tyto opravy, ve výsledku bude jejich cesta k bezpečnému a modernímu výtahu dražší.“ upozorňuje Miroslav Vokurka.

Nejprve revitalizace domu, potom výtah? Ideální je společně

Výtah často doplácí na to, že je součástí společných částí domu. Obvyklé je, že na něj dochází řada až naposledy, tj. po rekonstrukci celého domu. Protože v té chvíli už ale bývají finance vyčerpány, řešení výtahu se posouvá na později. Ideální je počítat s modernizaci výtahu přímo v rozpočtu rekonstrukce. Také z hlediska provozu domu je to vhodné řešení. Nebudete dvakrát obtěžováni omezeními, hlukem a podobně.

„Začlenění výtahu přímo do rekonstrukce domu vyplývá už z podstaty rekonstrukce, kde je cílem zkvalitnění bydlení a úspora nákladů a energií. Díky moderním technologiím má výtah po modernizaci ekonomičtější provoz, nižší hlučnost a celkově vyšší komfort. Samozřejmě také veškeré bezpečnostní prvky. Stejně jako dům po rekonstrukci i modernizovaný výtah bude řadu následujících let spolehlivě sloužit bez rizika dalších nákladů na opravy.“

Pro bezplatné posouzení stavu Vašeho výtahu klikněte zde.

Další podobné články

Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost,…

Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?

Růst cen nových bytů v Praze neskončil, pouze mírně zpomalil. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun, což představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter