Poslední šance jak zateplit bytový dům s dotací

3 min. čtení · Dotace · Revitalizace domu ·

Dotační program IROP je jedním z programů podpory Evropské unie a tato podpora končí v roce 2020. Vlastníci bytových domů mimo Prahu tak mají možná poslední šanci získat 30–40 % prostředků z investice do modernizace jejich bydlení.

Chystáte se revitalizovat s dotací? Na přípravu je nejvyšší čas

Po roce 2020 končí dotace z Evropské unie a s nimi i dotace z programu IROP, která pomáhá vlastníkům bytových domů s jejich modernizací. Mnoho vlastníků modernizaci odsouvá s tím, že ještě nepřišel vhodný čas. Odsouvat již ale není kam. Příprava projektové dokumentace, dobře zpracovaná žádost, schvalovací proces, vyřízení stavebního povolení a realizace zabere i více než rok a konec programového období se blíží. V dnešní době se navíc může klidně stát, že ve chvíli, kdy se vlastníci rozhodnou dům modernizovat, nenajdou firmy s volnou kapacitou ani pro projekci, ani pro realizaci. Většina stavebních firem má totiž nasmlouvanou práci na dlouhé měsíce dopředu. Váhat se proto určitě nevyplatí.

Na co můžete dotaci získat?

Současná výzva programu IROP je opravdu štědrá. Vzhledem k tomu, že dotace byly čerpány poměrně málo, rozhodlo se ministerstvo pro místní rozvoj upravit podmínky dotací tak, aby vlastníky nemovitostí co nejvíce motivovali k jejich využívání. Díky tomu dnes můžete získat finance nejen na zateplení obálky budovy, ale i na projektovou dokumentaci, energetické posudky, balkóny, modernizaci nebo výměnu zdroje tepla, regulaci vytápění, fotovoltaické elektrárny a mnoho dalších opatření.

Zvládneme to sami?

Tady bohužel tak příznivou zprávu nemáme. Vzhledem k tomu, že dotace je čerpána z prostředků Evropské unie, musí žadatelé dodržet mnoho pravidel, která nejsou jednoduchá. Všechno musí být správně nazváno, zdokumentováno a archivováno. Několikrát vrácené žádosti nejsou nic ojedinělého. Pro přípravu žádosti a následnou komunikaci s úřady je určitě vhodné mít po boku někoho, kdo má s evropskými dotacemi zkušenosti a několik podobných projektů modernizace již zvládnul.

Jak se do toho pustit?

Než uděláte jakýkoli konkrétní krok směrem k modernizaci, zajistěte si dostatek informací. Vyhnete se tak zbytečné práci a v mnoha případech i zbytečně utraceným penězům. Nechejte si například vytvořit studii revitalizace (zdarma můžete získat třeba na www.revitalizacebd.cz ). Pomůže vám zjistit, jaká opatření jsou pro váš dům vhodná, kolik peněz by modernizace stála a jakou dotaci by bylo možné získat.

Kde hledat informace?

Základní informace o programu IROP najdete na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Pokud chcete požádat o spolupráci některou ze společností, které se dotacemi zabývají a nespálit se, máme pro vás jedno staré osvědčené přísloví: „pokud se chcete bezpečně dostat do cíle, ptejte se někoho, kdo už tam byl“. Při přípravě revitalizace a dotačních žádostí se proto obracejte výhradně na společnosti, které už za sebou mají úspěšně realizované projekty s dotací.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Výzva na zateplování hlásí velký zájem. Byla proto navýšena…

Ministerstvo pro místní rozvoj, které spravuje Integrovaný regionální operační program (IROP), navyšuje finance určené na výzvu „Energetické úspory v bytových domech“ o 1 mld. Kč na 4,5 mld. Kč. MMR tak reaguje na enormní zájem žadatelů. Datum a čas ukončení…

Dotace IROP – žádost o finanční podporu pro mimopražské…

Jarní měsíce jsou ideálním obdobím pro realizaci rekonstrukce. O to více to platí nyní v době krize, kdy se velkému množství lidí změnily plány, a mají čas i chuť pustit se do nových projektů, které dlouho odkládali. Letošní stavební sezóna…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter