Poslední šance jak zateplit bytový dům s dotací

3 min. čtení · Dotace · Revitalizace domu ·

Dotační program IROP je jedním z programů podpory Evropské unie a tato podpora končí v roce 2020. Vlastníci bytových domů mimo Prahu tak mají možná poslední šanci získat 30–40 % prostředků z investice do modernizace jejich bydlení.

Chystáte se revitalizovat s dotací? Na přípravu je nejvyšší čas

Po roce 2020 končí dotace z Evropské unie a s nimi i dotace z programu IROP, která pomáhá vlastníkům bytových domů s jejich modernizací. Mnoho vlastníků modernizaci odsouvá s tím, že ještě nepřišel vhodný čas. Odsouvat již ale není kam. Příprava projektové dokumentace, dobře zpracovaná žádost, schvalovací proces, vyřízení stavebního povolení a realizace zabere i více než rok a konec programového období se blíží. V dnešní době se navíc může klidně stát, že ve chvíli, kdy se vlastníci rozhodnou dům modernizovat, nenajdou firmy s volnou kapacitou ani pro projekci, ani pro realizaci. Většina stavebních firem má totiž nasmlouvanou práci na dlouhé měsíce dopředu. Váhat se proto určitě nevyplatí.

Na co můžete dotaci získat?

Současná výzva programu IROP je opravdu štědrá. Vzhledem k tomu, že dotace byly čerpány poměrně málo, rozhodlo se ministerstvo pro místní rozvoj upravit podmínky dotací tak, aby vlastníky nemovitostí co nejvíce motivovali k jejich využívání. Díky tomu dnes můžete získat finance nejen na zateplení obálky budovy, ale i na projektovou dokumentaci, energetické posudky, balkóny, modernizaci nebo výměnu zdroje tepla, regulaci vytápění, fotovoltaické elektrárny a mnoho dalších opatření.

Zvládneme to sami?

Tady bohužel tak příznivou zprávu nemáme. Vzhledem k tomu, že dotace je čerpána z prostředků Evropské unie, musí žadatelé dodržet mnoho pravidel, která nejsou jednoduchá. Všechno musí být správně nazváno, zdokumentováno a archivováno. Několikrát vrácené žádosti nejsou nic ojedinělého. Pro přípravu žádosti a následnou komunikaci s úřady je určitě vhodné mít po boku někoho, kdo má s evropskými dotacemi zkušenosti a několik podobných projektů modernizace již zvládnul.

Jak se do toho pustit?

Než uděláte jakýkoli konkrétní krok směrem k modernizaci, zajistěte si dostatek informací. Vyhnete se tak zbytečné práci a v mnoha případech i zbytečně utraceným penězům. Nechejte si například vytvořit studii revitalizace (zdarma můžete získat třeba na www.revitalizacebd.cz ). Pomůže vám zjistit, jaká opatření jsou pro váš dům vhodná, kolik peněz by modernizace stála a jakou dotaci by bylo možné získat.

Kde hledat informace?

Doporučujeme se obrátit na někoho, kdo má se získáním dotací programu IROP osobní zkušenosti. Tam získáte informace zpravidla zdarma a především z praxe. Takovou službu najdete například na www.alumbrado.cz.

Můžete také navštívit některý ze seminářů Akademie pro bytové domy, které probíhají pod záštitou ministerstva pro místní rozvoj a kde se problematice modernizace a dotací věnují také. Teď na jaře se připravují semináře Modernizace bytových domů s programem IROP v Brně, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Trutnově. Pro registrované účastníky jsou semináře zdarma a registrovat se můžete na www.akademiebd.cz.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Rozsáhlým výzkumem ke kvalitě zdraví

Žijeme v moderní době 21. století, tedy v době, kdy život okolo nás plyne neuvěřitelnou rychlostí a často velké pracovní vytížení nás doslova nutí zamyslet se, kde a jakým způsobem čerpat pozitivní energii. Hodně času trávíme ve svém domově, a…

Okrádá vás také domovní plynová kotelna?

Má váš bytový dům svou vlastní kotelnu? Řada vlastníků bytových domů by si nepřála nic jiného. Díky vlastnímu zdroji tepla můžete nejlépe ovlivnit množství i cenu tepla, které spotřebujete. To znamená podstatně nižší náklady na vytápění. Pozor! Všechno může být…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter