Pořizujete nebo modernizujete výtah? Nezapomeňte na novou normu!

7 min. čtení · Výtahy ·

Nezadržitelně se blíží termín, od kterého musí všechny nové výtahy včetně těch určených k výměně stávajících, jakož i všechny výtahové komponenty pro modernizace splňovat podmínky nové, přísnější normy. Stane se tak 1. 9. 2017 a při posuzování bude rozhodující datum uvedení výtahu do provozu. Jaké hlavní změny norma přináší a splňuje je právě vámi zvolený výtah?

Bezpečnost především

Nová evropská norma ČSN EN 81-20 (274003) a ČSN EN 81-50 (274003) přináší řadu novinek, které posouvají jízdní komfort, ale především bezpečnost. „Z pohledu cestujícího jsou zajímavé například změny týkající se kabin, jejichž stěny musí být pevnější. Další parametry se zpřísňují v souvislosti s odolností proti požáru. Jde například o nároky na materiál na konečné provedení podlahy, stěn a stropu kabiny. Pevnější budou také dveře, a to jak šachetní, tak kabinové. Ty bude navíc v případě nouze možné v zastavovacím pásmu ze strany kabiny plně otevřít silou ruky,“ vysvětluje Ing. Petr Schaffner, vedoucí oddělení kvality společnosti Schindler CZ, a. s., která věnovala vývoji prvků dle nové normy více než 82 000 hodin, a to v předstihu. Výtahy splňující nároky nové normy tak svým zákazníkům nabízí již od prosince 2015 a v současné době je již řada z nich v provozu jak v bytových domech, tak v dalších projektech.

Mezi pro cestující nejvíce viditelné prvky patří vyšší intenzita osvětlení v kabině. Nově je stanovena míra minimální intenzity nouzového osvětlení 5 luxů v kabině v případě výpadku elektrického proudu, a to po dobu jedné hodiny. Do té doby garantují servisní technici dojezd k vyproštění. Větší důraz bude kladen i na světelnou clonu, tedy hustotu paprsků, které detekují jakékoliv překážky po celé výšce dveří a nedovolí je zachytit dveřmi.

Nejvýznamnější změny cestující neuvidí

Zásadní změny přináší norma také z hlediska bezpečnosti servisních techniků. „K nejdůležitějším patří podle mého názoru možnost ovládání revizní jízdy v prohlubni, tedy pod výtahem, což dosud nebylo možné,“ říká Ing. Petr Schaffner ze společnosti Schindler CZ, a.s. V souvislosti s tím došlo ke zvětšení bezpečnostního prostoru v prohlubni, kam byl zároveň doplněn ovládací panel revizní jízdy se STOP tlačítkem. Bezpečnostní prostor se zvětšil také na střeše kabiny, kde bude zároveň pevnější zábradlí určené pro servisní a montážní techniky. Změní se i požadavky na intenzitu osvětlení výtahové šachty. S novou normou souvisí také povinnost nově označovat všechny bezpečnostní komponenty pomocí QR kódů (například zachycovače, omezovače rychlosti) a další vývoj bezpečnostních komponentů.

Nová norma a termíny

Nová evropská norma nazvaná ČSN EN 81-20 (274003, definuje nové technické požadavky na konstrukci a montáž výtahů) a ČSN EN 81-50 (274003, řeší proces navrhování, výpočtu a zkoušení výtahových komponentů) vstoupila v platnost 1. 5. 2015. Až do 31. 8. 2017 je paralelně s ní platná i současná norma (ČSN EN 81-1 a EN 81-2).

Náš tip: Změny v přehledném spotu

Změn souvisejících s novou normou je celá řada. Krátký spot, díky němuž si uděláte lepší představu o některých z nich, můžete zhlédnout ZDE.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Pěšky, nebo výtahem? Jak poznáme, zda je bezpečný?

To, jak bezpečně na nás výtah zapůsobí, poznáme z pohledu možné reakce trochu pozdě – už se vezeme. Konkrétně – stoupáme, či klesáme ke svému cíli. Bát se, že s výtahem spadneme, je asi opravdu zbytečné. Takzvaných provozních rizik ale…

Jak funguje výtah?

Výtah je asi běžnou součástí našeho života. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak funguje? Kde se vzal a co všechno vlastně lze nazvat výtahem?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter