Pokoj pro školáka – dopřejte mu prostor na hry i dokonalý pracovní stůl

5 min. čtení · z praxe ·

Školák by měl mít doma vhodný prostor pro učení i hry. Jak dětský pokoj přizpůsobit všem jeho potřebám? Největší pozornost byste měli klást na pracovní prostor, židli a osvětlení. Zapomenout nesmíte ani na úložný prostor a místo na spánek.

Než se pustíte cokoliv upravovat, rozdělte místnost do zón, které váš školák potřebuje – herní, pracovní a spací zóna. Přičemž přihlédněte i k variantě, že důležitost a velikost zón na hraní a učení se může časem měnit.

Budiž světlo

Jedním z nejdůležitějších faktorů v dětském pokoji je osvětlení, a to jak denní, tak umělé. Především to denní světlo využijte na maximum – dětský pokoj by měl být prosvětlený, aby působil pozitivně a útulně. Nejvhodnější variantou, pokud to místnost umožňuje, je umístit stůl pro školáka přímo k oknu. Na pracovní ploše by však neměla chybět lampička. Tu umístěte i k posteli vaše dítěte. Jako hlavní zdroj světla využijte stropní světlo, které však může měnit intenzitu nebo se skládat z vícero světelných zdrojů. Na umělém osvětlení v dětském pokoji nešetřete, zamezíte tím, aby si děti během hraní či učení kazily oči.

Pracovní plocha a židle

U pracovního stolu se zaměřte na výšku, která se odvíjí od výšky dítěte. Jestliže měří školák 120 cm, výška stolu by měla být 55 cm. S každými 10 centimetry výšky školáka navíc by stůl měl být o 5 cm vyšší. U stolu se vyplatí investovat do takového typu, který má teleskopické nohy a jeho výška se dá upravovat.

Ke stolu musíte vybrat také správnou židli. Již ty základní typy na trhu mají možnost nastavení její výšky – ta byla měla být taková, aby dítě při rovném sedu, kdy sedí na celé židli, nikoliv na okraji, dosáhlo pohodlně ploskami nohou na zem.

Hrací prostor

Dítě potřebuji ve svém dětském pokoji také dostatek místa na hraní. Ideální je například koberec na zem, který bude obehnán dostatekem úložných prostor, a to nejen na hračky a oblečení, ale také na učení.

Další podobné články

Plísně v bytě – i když ji ještě nevidíte,…

V domácnosti požadujeme maximální čistotu. Rozhodně zde nechceme mít plíseň. Právě plísni se ale v zimních měsících mimořádně daří. Důvodem je ideální teplota a vlhkost. Je to důležité v první řadě pro naše zdravím, ale také kvůli hezkému vzhledu stěn…

Systémové řešení pro keramické obkladky a dlažby

Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých typů obkladů a dlažeb pro novostavby i renovace vyžaduje neustálý vývoj stavebních materiálů, které jsou pro jejich úspěšnou realizaci klíčové. Baumit v této oblasti dlouhodobě nabízí svůj ucelený program s názvem Baumacol.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter