Plísně v bytě – i když ji ještě nevidíte, už vám škodí

5 min. čtení · z praxe ·

V domácnosti požadujeme maximální čistotu. Rozhodně zde nechceme mít plíseň. Právě plísni se ale v zimních měsících mimořádně daří. Důvodem je ideální teplota a vlhkost. Je to důležité v první řadě pro naše zdravím, ale také kvůli hezkému vzhledu stěn u nás doma.

Kde vznikají?

Plísním se daří především ve vlhkém a teplém prostředí. Každému je jasné, že prvním místem, kde se objeví, je koupelna. Málo se větrá, drží se v ní vodní páry, které se vysrážejí na stěnách, ty následně navlhnou. Kromě toho se v nevětrané místnosti udržuje i vyšší teplota. Vytvářejí se nejčastěji v rozích místností, okolo oken, zejména pak pokud chybí dostatečné vytápění a pravidelné větrání. V koupelně poté ve spárách mezi obkladačkami.

Jak poznat plíseň?

Prvním příznakem, že se plíseň objevila, je ztmavlé místo na stěně. Zpočátku sice vypadá jako obyčejný flek, ale pokud jej podceníte, může vzniknout vážnější problém. Plíseň se bude vesele šířit a nakonec na stěně vyčaruje velké černé skvrny, kterých není vždy jednoduché se zbavit. V určitém stádiu vývoje navíc plísně uvolňují spóry do ovzduší. Proto je velmi důležité, aby se plíseň nikdy neodstraňovala mechanicky – škrábáním či drhnutím. Spóry se totiž uvolní a rozšíří do celé domácnosti. V každém případě je lehčí vzniku plísní předejít, než s nimi začít bojovat, když už se rozšířily.

Jak nám škodí?

I když plíseň na stěně vypadá už na pohled nepříjemně, není to největší riziko, které s sebou nese. V takové situaci nejde jen o estetický problém, ale i o možné zdravotní komplikace všech členů domácnosti. Negativní vliv plísní na lidský organismus je nesporný. Plísně se rozmnožují spórami, které se šíří vzduchem. Jejich vysoká koncentrace v ovzduší způsobuje problémy hlavně alergikům a astmatikům. Opatrní byste měli být, zejména pokud máte v rodině malé děti nebo osoby s dýchacími problémy. Kromě toho mohou plísně zapříčinit i nežádoucí ekzémy a jiná kožní onemocnění.

Jak se zbavit plísně?

Pokud plísně zaútočily na stěny ve vaší domácnosti, tak v žádném případě je nedrhněte na sucho kartáčem. Jediné, čemu tak pomůžete, bude jejich rozmnožení. Nejjednodušším způsobem, jak se plísní zbavit, je použít speciální čisticí prostředek, který je přímo určený na likvidaci plísně a postupovat podle návodu.

 

 

 

Další podobné články

Dlažba v celém bytě? Žádný problém

Podlaha z dlažby je velmi častou volbou zejména v rodinných domech. V současné době se dlažba pokládá ve všech interiérech, a to i v bytových domech. Moderní je v místnostech, kde byste ji nečekali, tedy třeba v ložnici či obývacím…

Systémové řešení pro keramické obkladky a dlažby

Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých typů obkladů a dlažeb pro novostavby i renovace vyžaduje neustálý vývoj stavebních materiálů, které jsou pro jejich úspěšnou realizaci klíčové. Baumit v této oblasti dlouhodobě nabízí svůj ucelený program s názvem Baumacol.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter