Pět tipů, jak šetřit náklady na topení

4 min. čtení · Vytápění ·

Tlačte náklady na vytápění dolů!

Šetřit náklady na vytápění je ekologické. Většinu z nás ale bude především zajímat – jaký z toho budu mít prospěch já? V tomto ohledu můžete být bez obav – čekají na vás nižší náklady na vytápění až o desítky procent.

Jak je na tom váš zdroj tepla?

Zamyslete se nad tím, jestli není na čase investovat do nového moderního kotle, který spotřebuje až o 30% méně energie. Ekonomicky nejvýhodnější jsou kondenzační kotle, které pracují v nízkoteplotním režimu a hodí se i pro podlahové vytápění. Tato volba nepatří mezi nejlevnější, ale vložená investice se vám časem vrátí. Vybírat můžete z kotle závěsného nebo stacionárního, ale také průtočného nebo se zásobníkem. Ihned po kondenzačním plynovém kotli je skvělou volbou moderní elektrokotel.

Zateplit = ušetřit

K největším tepelným ztrátám dochází díky nesprávnému zaizolování střech, oken
i stěn. Díky tomu dochází k pronikání vlhkosti a profukování. Zvolením správné izolace můžete ušetřit až 70% z celkové částky za topení. Zároveň tím také zvýšíte hodnotu nemovitosti na realitním trhu.
Jak si vybrat tu správnou izolaci? Naštěstí v dnešní době moderních technologií je to hračka. Zvolit můžete z některých typů stříkaná pěnová izolace, které jsou na trhu známé jako „chytré izolace“. Jedním z vhodných typů je např. izolace či Icynene. Mezi její největší benefity jednoznačně patří tvarová stálost, proto se nemusíte bát, že si časem „sedne“ a vzniknou další mezery. Na rozdíl od minerální vaty se dostane opravdu všude. Chytrá izolace je difúzně otevřená, což v praxi znamená, že vlhkost a páru spolehlivě odvede ven a nedochází tak ke kondenzaci vlhkosti – dům tak přirozeně dýchá. Ocení ji i ti, kteří se chystají rekonstruovat svůj dům či byt, protože při její aplikaci není potřeba demontovat vnitřní sádrokarton. V neposlední řadě nepřitahuje pozornost drobných hlodavců, což u minerální vaty nelze zaručit.

Více stupňů, více nákladů

Pohybovat se v přetopeném bytě je pro organismus velmi vyčerpávající a vy se pak budete cítit rychle unavení. Proč zbytečně utrácet za energie, když nejste doma? Používejte moderní termostaty k nastavení teploty v bytě. V nepřítomnosti stačí nechat topení temperovat na cca 17–19oC. Tato teplota postačí, aby zdi nevychladly, ale zároveň až přijdete z práce, rychle domácnost vytopíte! Odborníci doporučují teplotu pro obytné místnosti 20 až 22 °C, v chodbách 17 až 19 °C a v koupelně 22 až 24 °C. Teplo si nastavujte podle potřeby. Snížením teploty na vašem termostatu o jeden stupeň ušetříte dalších 6 % energií.

Uvolněte cestu teplému vzduchu

V případě, že používáte radiátory, dejte pozor, aby nebyly překryté záclonou či závěsem nebo zastavěné nábytkem. Také je potřeba je pravidelně odvzdušňovat. Výměnu klasických starých litinových radiátorů si navíc dobře rozmyslete. I když se vám mohou zdát nemoderní, litina drží teplo nejlépe a navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Mají sice díky velkému objemu pomalejší náběh, ale zato mají na druhou stranu delší setrvačnost při výhřevu. Neskočte na lep některým obchodníkům a vybírejte vždy především dle kvality a až poté podle designu.

Větráte efektivně?

V případě, že máte v domě rekuperační jednotku, máte vyhráno, protože spolehlivě zajistí řízené větrání a zdravé klima po celý rok. Jestliže ji nemáte, nemusíte zoufat. Stačí dbát na nárazové intenzivní větrání, kdy otevřete všechna okna. Pak postačí jen 4 minuty na to, aby se vyměnil čerstvý vzduch.

 

/Ilustrační foto: shutterstock/

klíčová slova:

Další podobné články

Městská hromadná doprava tepla

Hromadné zásobování teplem z centrálního zdroje (CZT) je populární nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech. Oblibě se těší hlavně díky uživatelskému komfortu a šetrnosti k životnímu prostředí.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter