Pět otázek k životnosti plastových oken

3 min. čtení · Okna ·

Výměna starých oken v bytových domech za nová plastová probíhá od začátku 90. let. Někde tak slouží plastová okna téměř čtvrt století. Jaká je jejich životnost plastových oken a jak poznáme, že už dosloužila?

Liší se plastová okna dříve a dnes?

Díky tlaku na úspory tepla prošly plastové profily v posledních 20 letech inovacemi v materiálu, technologii výroby i konstrukci profilu. Není ale snadné to poznat, protože jsou skryty uvnitř profilu.

Stavební hloubka profilu je parametr, který přímo souvisí s úsporou tepla. Jinak řečeno, čím silnější jsou rámy a křídla, tím více tepla zůstane doma. „Před 20 lety byly běžné profily stavební hloubky 50 mm dělené do 3 komor, dnes je standardem hloubka 80 mm a více, dělená minimálně do 5 izolačních komor,“ říká Radim Dudek projektový manažer VEKRA okna.

TIP: Plastová okna, která vydrží desítky let, najdete tady

Zvýšené nároky na tepelnou a zvukovou izolaci vedly i k přidání těsnění. Dnes jsou běžná plastová okna se třemi těsněními tzv. středový systém, oproti dorazovému systému se dvěma těsnicími rovinami.

Změnilo se izolační zasklení?

Většinu plochy okna tvoří izolační zasklení tj. skelněné tabule spojené meziskelním rámečkem. Před 10 lety byl mezisklení rámeček nejčastěji z nerezu, který se snadno prochladí. „Dnes se běžně používají teplé meziskelní rámečky z kompozitu nebo plastu, které výrazně omezují rosení oken,“ vysvětluje R. Dudek z VEKRY. Dříve se meziskelní prostor plnil suchým vzduchem, dnes je standardem argon, který zlepšuje izolaci.

Určitým řešením by tedy mohla být záměna dvojskel za trojskla. Ale trojsklo je silnější a někdy ho nelze osadit do starých úzkých plastových profilů. Slabinou tak stále zůstávají staré plastové profily.

Kdy jsou okna zralá na výměnu?

Při ohleduplném zacházení a údržbě mohou plastová okna dobře sloužit desítky let. Problém s životnosti je tak otázkou „morálního“ stárnutí, kdy okno již neplní současné nároky.

Samostatnou otázkou jsou okna poškozená nebo zkroucená, která již nelze seřídit a kterými do bytu táhne. V tom případě je výměna nutná. Tvarová stabilita plastových oken je limitujícím faktorem. „Opravit pokroucená plastová okna není možné, bývá to důvodem, proč měníme i jen pár let stará okna, která byla pořízena často za mimořádně výhodnou cenu,“ dodává R. Dudek.

Jak poznat kvalitní plastové okno?

Kvalita je skryta v profilu, který musí mít dostatečně silnou kovovou výztuhu, ta drží tvar okna. Pokud výrobce „trochu ušetří“ na výztuze a „trochu ušetří“ na síle plastových stěn profilu, tedy jde o okna nižší profilové třídy, okno nemusí dlouho nevydržet. Zásadní tak je důvěra k dodavateli. Vyplatí se znát skutečného výrobce oken, případně vidět přímo výrobu, a to i kvůli budoucímu servisu. Pokud byl výběr oken podceněn nebo byla hlavním kritériem pořizovací cena, může být úspora i pastí.

Čím nahradit dosluhující okna?

Pro bytové domy, kde bude nutná výměna, představuje nadčasové řešení plastový profil stavební hloubky větší než 80 mm se středovým těsněním osazená izolačním trojsklem. Nezbytná je samozřejmě odborná montáž a správné ošetření připojovací spáry.

Okna je třeba vybírat podle toho, kde budou sloužit. Pro část domu vystavenou hluku z ulice je vhodné protihlukové zasklení. „Byty v přízemí ocení větší bezpečnost, proto mají naše okna standardně více uzamykacích bodů a lépe odolávají vypáčení,“ říká R. Dudek z VEKRY. Rodiny s malými dětmi potřebují kličky na zámek nebo s dětskou pojistkou. Mohlo by se zdát, že okna do bytových domů jsou rozměrově stejná, ale není to pravda. Předpokladem spokojenosti jsou vždy okna vyrobená na míru pro každý otvor.

klíčová slova:
·
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Také okna potřebují vaši péči. Na co často zapomínáme?

Plastová okna ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a dlouho bezchybně sloužit.




Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter