Panelákové koupelny
jak nevytopit sebe ani sousedy?

4 min. čtení · ochrana a bezpečí ·

Stává se to častěji, než je nám příjemné. Na stropě v koupelně je mokrá mapa a vy stojíte ve vodě. Vytopení koupelny sousedy nad vámi patří mezi nejčastější pohromy, se kterými se v bytě setkáváme. Na druhou stranu to můžeme být i my, kteří zase způsobí potíže opět o patro níže. Jaké jsou nejčastější příčiny a jak se jim můžeme bránit?

Největším nepřítelem jsou spáry

U starších koupelen je obvyklé, že se postupně vydroluje tmel kolem dlaždiček. Děje se tak především na přechodu mezi obložením a vanou/sprchovým koutem/umyvadlem. A to zejména u lomů, kde je pravý úhel – například v rozích. Zející spáry jsou většinou vidět, ale uživatelům koupelny nevadí natolik, aby bylo nutné je urychleně řešit. Voda však zatéká mezi panely a postupně může způsobit skvrny na stropě sousedů pod vámi.

Vyřešit tento problém zvládne každý šikovnější domácí kutil. Kupte si tmel nebo silikonovou výplň na spáry. Na opravu tohoto problému postačí stokoruna a vaše nové koupelnové spáry navíc budou krásně bílé a čisté.

Odpady také mohou být zrádné

Také odpady dovedou být zrádné – nemusíte vidět, že je odpad špatně napojen a při odtoku vodu z vany, sprchy nebo umyvadla může voda zatékat a objevit se třeba na chodbě, v jiném pokoji nebo, a to nejčastěji, o patro níž. Na tuto opravu je třeba pozvat instalatéra – odpady mohou být zaneseny vlasy a jinými nečistotami. Určitě používejte sítko ve vaně, sprše i umyvadle. Sami občas zkontrolujte, zda pod umyvadlem voda nekape nebo nestéká po odpadní rouře. Máte-li přístup, kontrolujte také prostor pod vanou.

Pozor při sprchování

Ve vaně se v malých koupelnách sprchujeme i koupeme. V tom není žádný problém, dokud nedojde na sprchování ve stoje, sprchování dětí a zvířat a podobně. I když se vám to možná nezdá jako problém, i tak můžete sousedy vytopit. Tady je řešením pořízení kvalitní sprchové zástěny. Aby opravdu plnila svůj účel, musí na hranu vody dobře nasedat. Ideální proto je, když vanovou zástěnu zakoupíte současně s vanou. Tak budete mít jistotu, že bude spolehlivě funkční.

Důležitý je i výběr kvalitní sprchové zástěny, máte-li sprchu. Pozor na poměrně častou chybu při jejím umisťování – voda vždy musí stékat zpět do sprchové vaničky!

Vytopit vás může i pračka

Velkou pohromu v koupelně může způsobit pračka. Jestli není její odtoková hadice napojena přímo na vodovodní potrubí, je obvyklé, že voda odtéká do vany. Tedy v případě, že jsme nezapomněli na hadici. Podle pojišťoven je to jedna z nejčastějších příčin vytopení koupelny. Proto hadici pořádně upevněte přes okraj umyvadla nebo vany a dejte pozor na její správné připojení. Riziko zcela odstraníme při rekonstrukci, kdy napojíme hadici pračky přímo do potrubí.

U starších praček je dobré občas obě hadice, závity a připojení zkontrolovat. Naučte se také mít kohout u napouštění vody mimo dobu praní zavřený. Nepříjemné situace v podobě prasklé hadice se sice nevyvarujete, může vás ale překvapit pouze při praní. Případy, kdy rodina odjede na víkend, kohout na napouštění vody do pračky nezavřou a v prázdném bytě praskne hadice od pračky a voda proteče několik pater bytů, nejsou vůbec výjimečné.

klíčová slova:

Další podobné články

​Bezpečnost v koupelně často podceňujeme. Jaká rizika a kde…

Co se úrazů týká, je koupelna jedním z nejrizikovějších míst v bytě. Přispívá k tomu často kluzký povrch a omezený prostor s řadou různorodého vybavení. Pak už stačí jenom chvilková nepozornost nebo nešikovnost a lékaři mají práci. Řadu rizik si…

Jste aktivní na sociálních sítích? Vaše sdílnost může ohrozit…

Sociální sítě jsou bezesporu fenomén dnešní doby. Rádi sdílíme fotky z víkendového výletu i z dovolené a neopomeneme připojit nějaký ten komentář. Přitom nějak neřešíme, že tyto osobní informace pouštíme do veřejného prostoru. Po návratu domů na nás může čekat velmi nepříjemné…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter