Otevřený interiér – která podlaha vyhoví odlišným požadavkům obýváku i kuchyně?

5 min. čtení · Vytápění ·

Volba podlahové krytiny by měla zohledňovat typ místnosti a frekvenci užívání. Jiná podlaha je vhodná do vlhkých prostor a jiná do místností s vyšším stupněm zátěže. Při výběru krytiny do kuchyní je praktičnost hlavní prioritou. Určujícími faktory jsou odolnost podlahy vůči kapalinám, nárazům a hřejivost.

Dřevo – přírodní podlaha pro náročné

Dřevěné podlahy jsou investicí, která se v dlouhodobém horizontu vyplatí. Dřevo jako přírodní materiál dodá interiéru jedinečnou atmosféru, útulnost a eleganci zároveň. Je navíc příjemné na dotyk i při chůzi naboso. Velkou předností dřevěných krytin je jejich hřejivost, a to i bez zabudování podlahového vytápění.

Nevýhodou dřevěných podlah je jejich měkkost, jsou tedy náchylnější k opotřebení. Lze ji však několikrát obrousit a tím obnovit původní efekt. Nicméně při správné péči si krytina zachová svůj vzhled a vydrží několik desítek let. Vhodné je podlahu ošetřit olejem, voskem nebo lakem, který uzavírá dřevěné póry, a tím ji chrání před vlhkostí a nečistotami.

Pro obývací část interiéru je dřevěná podlaha vhodná, v kuchyňském provozu je náchylnější na poškození, případně na vlhkost. Jestli jste pro dřevěnou podlahu opravdu rozhodnuti, zvolte kvalitní značku a tvrdší dřeviny.

Vinyl – symbol moderny

Současným interiérovým trendem jsou vinylové podlahy. Jejich výhodou je schopnost vzít na sebe věrnou podobu dřeva či kamene, ale také jejich voděodolnost a odolnost. Díky svému složení má rozměrovou stálost a trvanlivost. Rovnou si tak můžeme říci, že je vinylová podlaha vhodným kandidátem jak do obývací části, tak do kuchyně.

Vinylová podlaha je na chůzi mírně tvrdší než dřevěná, je také o něco chladnější.

Laminát – dobrá cena a nenáročnost

Alternativou ke dřevěným a vinylovým podlahám jsou podlahy laminátové. Jsou trvanlivé, žáruvzdorné a odolné vůči běžnému užívání.

U laminátových podlah ale dejte pozor na nejlevnější typy, které nemusí mít všechny garantované vlastnosti. Laminátové podlahy jsou z naší trojice také nejhlučnější, proto před pokládkou podlahy nezapomeňte na dostatečnou kročejovou izolaci.

Výběr laminátových podlah je obrovský. Velké je i cenové rozpětí. Ve standardní kvalitě se jedná o stále žádanou a oblíbenou podlahovou krytinu.

Přesto, že je o laminátu známo, že by neměl přijít do styku s kapalinou, někteří výrobci nabízejí laminátové podlahy přichází s inovací voděodolných laminátových podlah, které jsou opatřeny voděvzdornou vrstvou. Za těchto podmínek vyhovuje jak interiéru, tak i kuchyni.

Povrch laminátové podlahy je nejtvrdší a z naší strojice podlahových krytin také nejstudenější na dotek.

Využití podlah zvyšují speciální povrchové úpravy

Kuchyňské podlahy neustále čelí mnoha zatěžkávacím zkouškám. Lehce se může stát, že vám na podlahu upadne hrnec, poklice, nůž nebo ji polijete. Laminátové, dřevěné a vinylové podlahy si však umí poradit. Zvolit můžete typy, které jsou opatřeny různými ochrannými vrstvami. Patentované technologie ochrany proti mechanickému poškození, skvrnám a vodě umožňují použít tyto podlahy nejen do interiéru, ale i do náročných kuchyňských prostor. Díky výběru značek a typů nebudete mít problém zvolit takovou podlahu, která odolá kuchyňskému provozu a v interiéru odvede svou roli designového prvku.

klíčová slova:

Další podobné články

Městská hromadná doprava tepla

Hromadné zásobování teplem z centrálního zdroje (CZT) je populární nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech. Oblibě se těší hlavně díky uživatelskému komfortu a šetrnosti k životnímu prostředí.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter