Jak ohlídat výdaje za elektřinu a vytápění?

4 min. čtení · Vytápění ·

Chladná rána už nenechala na pochybách ani největší optimisty – máme před sebou řadu měsíců, kterým bude kralovat zima. Ta má sice v Česku pozvolný nástup, ale v extrémních případech může trvat až devět měsíců. To se pochopitelně promítne i do nákladů na bydlení.

Víte, jaká je cena tepla?

Nejvíce – až 75 % vyúčtování platí průměrná domácnost právě za teplo a ohřev vody. „Domácnosti, které topí elektřinou, za topnou sezónu spotřebují zhruba 6,6 MWh elektřiny. Při průměrné ceně 2,5 Kč za KWh (podle cen z roku 2016) to činí 16 500 korun. Pokud topíte plynem, spotřebujete zhruba 10,7 MWh. Při ceně 1,50 Kč za KWh vás topná sezóna vyjde na 16 050 korun,“ vypočítává Lenka Procházková, manažerka Útvaru řízení vztahu se zákazníky společnosti Centropol.

Jak mít spotřebu tepla pod kontrolou?

Základem ekonomického hospodaření s energiemi je kvalitní tepelná izolace domu, výhodný tarif za energie a naše správné hospodaření s teplem. Účet za elektřinu snižují i moderní technologie. Po úsporných kotlech a bojlerech je tu další vývojový článek v evoluci vytápění – doba “smart”, tedy doba chytrá.

Odcházeli jste z domu na rychlo a zapomněli jste stáhnout topení? Bez obav, termostat můžete regulovat odkudkoli přes mobilní telefon. Chcete během noci topit na minimum? Každý den se radiátory v určitou hodinu samy stáhnou. Právě automatické profily jsou nejoblíbenější. Ráno termostat sepne spolu s vaším budíkem, přes den si s časovým předstihem rozehřejete radiátory, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého bytu. Takto lze ročně ušetřit i tisíce korun.

Termostat na řízení vytápění lze zapojit do celkového systému inteligentní domácnosti. Pořízení takového systému vyjde na několik tisíc korun, ovšem lze ho propojit i s dalšími funkcemi i mimo oblast vytápění a přes tablet či mobil ovládat světla, klimatizaci nebo zkontrolovat zamčené zámky ve dveřích. To ale zdaleka není všechno. Pomoci řídit naši domácnost nám již dnes přicházejí i chytré zásuvky, lednice, pračky a dokonce i žárovky.

Kontrolu nad výdaji vám pomohou udržet i dálkové odečty spotřeby tepla a vody

Výhodou dálkových (rádiových) odečtů je, že vás nebude omezovat povinnost zpřístupnění bytu pro odečet spotřeby. Hodnoty se nahrávají přímo do rozúčtovacího systému, takže nehrozí ani riziko zápisu chybných údajů.

Dálkové odečty se mohou týkat jak spotřeby tepla, tak i vody. „Přidanou hodnotou dálkových odečtů je možnost přes webový portál on-line sledovat, porovnávat a vyhodnocovat aktuální spotřebu. Svou spotřebu tak můžete mít průběžně pod kontrolou,“ radí Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista ČR.

klíčová slova:

Další podobné články

​Málo topí a jsou hlučné. Víte, jak správně a…

Stačí dva následující dny s poklesem průměrných teplot pod 13° C a už je to tady – je tak splněna poslední podmínka skutečného zahájení topné sezóny a do našich domovů dorazí očekávané teplo. Jeho příchod od nás ale bude vyžadovat…

Dálkové vytápění v Praze je evergreen

Bezobslužné a bezúdržbové zdroje tepla jsou populární nejen v Praze, ale i v dalších velkých městech. Díky nízkým pořizovacím nákladům a šetrnosti k životnímu prostředí je centrální vytápění preferovanou volbou i pro vznikající bytovou výstavbu.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter