Odpad mimo popelnice.
Víte, že můžete dostat vysokou pokutu?

3 min. čtení · Elektro ·

Je to stále stejné. Většinou v průběhu večera nebo v jiné, méně exponované době, se vedle popelnic objeví stará pračka, rošt do postele, křesla. Staré už doma dosloužily a třeba právě pod stromeček jste si nadělili nové. Kam s těmi starými? Místo u kontejnerů se nám zdá jako dobré řešení. Špatně. Pokuta, která vám hrozí, je opravdu vysoká.

Mimo popelnice končí tisíce tun odpadu

Jen v Praze ročně skončí mimo sběrné nádoby zhruba 7–8 tisíc tun odpadu. To je ohromné množství odpadu, které okolí našeho domova znečišťuje a hyzdí. Pracovníky Pražských služeb a dalších svozových společností, kteří každý měsíc sesbírat asi 650 tun starého nábytku, elektroniky a stavební suti pohozené v okolí popelnic.

V neposlední řadě je tento stav zátěží pro město, které vynakládá nemalé finanční prostředky na úklid a čistotu města, a také pro správce a majitelé objektu, kteří mají na starost pořádek kolem popelnic na směsný odpad. Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč.

Nadměrný odpad k popelnicím nepatří

Zatímco v případě tříděného odpadu patří Pražané ke světové špičce, v nakládání s nadměrným odpadem zatím tápou. Staré ledničky, pračky, nábytek a televize končí vedle popelnice, případně na černé skládce. Nelze očekávat, že tento odpad odveze popelářské auto na své pravidelné svozové trase v dané lokalitě. Ať už to je z důvodu velikosti, kapacity nebo potenciálního rizika. Takový odpad jednoznačné patří do sběrného dvora, a to stejné platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra, která často obsahují i elektrické rozvody. Sběrné dvory jsou dostupné prakticky po celé Praze a jejich seznam a mapa rozmístění jsou dostupné na webu praha.eu nebo psas.cz.

Problémem může být i kapacita nádoby

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele nebo správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu. Majitel nebo správce objektu si u svozové společnosti také může objednat mimořádný úklid kolem nádob na směsný odpad.

klíčová slova:

Další podobné články

Přinášíme nové možnosti v boji proti energetickým šmejdům

Takzvaní energetičtí šmejdi se pomocí klamavých i agresivních praktik snaží lidem vnutit nevýhodné smlouvy o dodávkách energií. V poslední době se z více stran objevují snahy jejich jednání zarazit. Jedná se jak o návrhy právních předpisů, tak o iniciativu dodavatelů energií a…

Co vám může překazit změnu dodavatele energií?

Každý má právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter