Objevili jste doma mravence?
Nepodceňujte to a začněte řešit jejich likvidaci.

8 min. čtení · z praxe ·

Jsou sice malí, ale i tak patří mezi nejživotaschopnější skupinu hmyzu. Objevíte-li je u vás doma nebo ve společných bytových prostorách, může to být začátek nepříjemných problémů. Mravenci mohou přenášet různé bakterie, ale i kontaminovat jídlo, se kterým přijdeme do kontaktu. Začít bojovat proti mravencům včas se vyplatí.

Představte si, co vše potřebuje lidstvo pro svůj život. Zajistit potravu, vybudovat si zázemí, vytvořit rodinu a mnoho dalšího. Na to potřebujeme velké úsilí a vše musíme dopředu naplánovat a zorganizovat. Teď si představte, že existuje něco, co právě toto vše dělá, ale bez jakéhokoliv plánování a bez vyšší komunikační úrovně. Vítejte v mravenčí kolonii.

V mnoha ohledech nás mohou mravenci jednoduše přelstít. Svými kusadly jsou schopni nést předměty, které jsou až 50 krát těžší, než je jejich vlastní tělesná hmotnost. Vzhledem k jejich velikosti, jsou jejich svaly silnější než u větších zvířat nebo i člověka. Kdybychom měli svaly v poměrech mravenců, měli bychom být schopni zvednout menší osobní auto nad naše hlavy.

Armády mravenců jsou v přírodě jako mongolské hordy, stále v pohybu pustošící vše, co jim stojí v cestě. Můžeme před nimi jedině utéct, ale neztrácejte čas, protože pokud je kolonie mravenců v pohybu, vládne světu.

Kousnutí od mravenců je bolestivé díky kyselině mravenčí, kterou mají ve žlázách na zadečku, nicméně pro nás jsou mravenci nebezpeční zejména kvůli roznášení chorob a kontaminaci potravin. Nedoporučuje se je hubit pomocí insekticidů, protože je to většinou rozežene po celém objektu.

Naopak se používají specifické požerové nástrahy, které dělnice konzumují a navíc je donášejí do hnízd, kde jimi pohostí i ostatní příslušníky kolonie, včetně samic a larev. Jedná se o jediný způsob, který je skutečně účinný.

I proto pro majitele domů vyplývá ze zákonů č. 223/2013 Sb. a 350/2011 Sb. o ochraně veřejného zdraví, povinnost bojovat proti mravencům a škůdcům obecně. Povinností je bránit jejich výskytu a zamezit dalšímu přemnožování.

Pozor! Neprofesionální ochrana proti mravencům či hlodavcům může mít v bytových domech často i tragické následky, pokud dojde k pozření nástrahy domácími zvířaty nebo dokonce dětmi. Správnou cestou, jak zlikvidovat mravence v bytových prostorách je proto profesionální zásah odborné firmy.

Pokud máte problémy s mravenci a potřebuje jakkoliv pomoci, neváhejte nás jednoduše kontaktovat zde. Vaše případné dotazy na toto téma nám pošlete na e-mail info@dumplnyuspor.cz.

Další podobné články

Zařizujete si interiér? Nedopusťte se nejčastějších chyb

Přestože se vkus každého z nás může mírně lišit, naše snahy o zařízení interiéru spojuje jedno, a to touha cítit se doma komfortně. Každému však vyhovuje něco jiného a slepé kopírování jednotlivých stylů je tak dávno pasé. Promyslet musíme barevnost,…

Za kolik dnes koupíte nový byt v Praze?

Růst cen nových bytů v Praze neskončil, pouze mírně zpomalil. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci prvního pololetí vzrostla na 97 838 korun, což představuje meziroční nárůst o 5,3 procenta. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter