Objevili jste doma mravence?
Nepodceňujte to a začněte řešit jejich likvidaci.

8 min. čtení · z praxe ·

Jsou sice malí, ale i tak patří mezi nejživotaschopnější skupinu hmyzu. Objevíte-li je u vás doma nebo ve společných bytových prostorách, může to být začátek nepříjemných problémů. Mravenci mohou přenášet různé bakterie, ale i kontaminovat jídlo, se kterým přijdeme do kontaktu. Začít bojovat proti mravencům včas se vyplatí.

Představte si, co vše potřebuje lidstvo pro svůj život. Zajistit potravu, vybudovat si zázemí, vytvořit rodinu a mnoho dalšího. Na to potřebujeme velké úsilí a vše musíme dopředu naplánovat a zorganizovat. Teď si představte, že existuje něco, co právě toto vše dělá, ale bez jakéhokoliv plánování a bez vyšší komunikační úrovně. Vítejte v mravenčí kolonii.

V mnoha ohledech nás mohou mravenci jednoduše přelstít. Svými kusadly jsou schopni nést předměty, které jsou až 50 krát těžší, než je jejich vlastní tělesná hmotnost. Vzhledem k jejich velikosti, jsou jejich svaly silnější než u větších zvířat nebo i člověka. Kdybychom měli svaly v poměrech mravenců, měli bychom být schopni zvednout menší osobní auto nad naše hlavy.

Armády mravenců jsou v přírodě jako mongolské hordy, stále v pohybu pustošící vše, co jim stojí v cestě. Můžeme před nimi jedině utéct, ale neztrácejte čas, protože pokud je kolonie mravenců v pohybu, vládne světu.

Kousnutí od mravenců je bolestivé díky kyselině mravenčí, kterou mají ve žlázách na zadečku, nicméně pro nás jsou mravenci nebezpeční zejména kvůli roznášení chorob a kontaminaci potravin. Nedoporučuje se je hubit pomocí insekticidů, protože je to většinou rozežene po celém objektu.

Naopak se používají specifické požerové nástrahy, které dělnice konzumují a navíc je donášejí do hnízd, kde jimi pohostí i ostatní příslušníky kolonie, včetně samic a larev. Jedná se o jediný způsob, který je skutečně účinný.

I proto pro majitele domů vyplývá ze zákonů č. 223/2013 Sb. a 350/2011 Sb. o ochraně veřejného zdraví, povinnost bojovat proti mravencům a škůdcům obecně. Povinností je bránit jejich výskytu a zamezit dalšímu přemnožování.

Pozor! Neprofesionální ochrana proti mravencům či hlodavcům může mít v bytových domech často i tragické následky, pokud dojde k pozření nástrahy domácími zvířaty nebo dokonce dětmi. Správnou cestou, jak zlikvidovat mravence v bytových prostorách je proto profesionální zásah odborné firmy.

Pokud máte problémy s mravenci a potřebuje jakkoliv pomoci, neváhejte nás jednoduše kontaktovat zde. Vaše případné dotazy na toto téma nám pošlete na e-mail info@dumplnyuspor.cz.

Další podobné články

Dálkové odečty tepla a vody začínají být v českých…

Ještě před několika lety jsme museli při odečtu vody či tepla vpustit do bytu cizí osobu. To však bylo jak pro ubytovatele bytu, tak pro SVJ komplikované. Dnes se běžně instalují měřiče, které fungují na principu radiové komunikace a dokážou…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter