Nový pomocník do kuchyně – pánev

5 min. čtení · z praxe ·

V kuchyni se pohybujeme kvůli pandemii koronaviru daleko více. Řada z nás by si nyní ráda vylepšila i vybavení kuchyně. Nepostradatelným náčiním jsou určitě pánve, kterých trh nabízí nepřeberné množství.

Nejprve se zastavte a řekněte si, co byste v nové pánvi nejčastěji vařili. Budete v ní převážně smažit? Chcete v ní také restovat? Budete v ní dělat jen maso, nebo ji využijete také na směsi, na které potřebuje větší objem? Na všechny otázky si v klidu odpovězte a až poté vybírejte. Zohlednit musíte velikost i materiál.

Univerzální řešení

Hledáte na otázky těžko odpovědi. Sáhněte po tzv. univerzální pánvi. Na ní můžete smažit řízky, restovat kuřecí nudličky, pražit zeleninu a je vhodná i na vaječnou omeletu či palačinky a lívance. Pokud však budete chtít dělat steaky, bude vás limitovat nepřilnavý povrch, který nedovoluje pánev dostatečně rozpálit. Problém také nastane u dušení zeleniny či vaření omáček – zde vám bude chybět větší objem a poklička.

Co na steaky?

Na již zmíněné steaky se nejlépe hodí litinová nebo nerezová pánev. U nich oceníte neomezenou životnost a možnost rozpálit tuk pod maso. Rozloučit se ale musíte s nepřilnavým povrchem, protože suroviny se na nich bez oleje či tuku připalují.

To pravé pro dušení

Zvolit můžete také pánev, která často spíše připomíná již hrnec. Její nedílnou součástí je poklička. Tato nádoba spojuje výhody pánve, tedy velké dno, ale zároveň velký objem a pokličku, což je typické pro hrnce. Díky tomu jsou vhodné pro podlití připravovaných potravin a následné dušení. Vyznačují se také dlouhou rukojetí a madlem a na trhu také najdete typy, které můžete vložit i s pokličkou do trouby a pokrm v ní zapéct.

A co typ sporáku?

Vhodnou pánev vybírejte také podle toho, zda se hodí na váš sporák. Většinu prodávaných pánví lze použít na plynové a elektrické vařiče, ale ne každá se hodí na indukční desky. Pánev na indukci totiž musí mít ve dně ocel – to však bývá uvedeno na obale produktu.

Další podobné články

Víme, jak ušetřit ještě více vody v bytových domech

Sucho – je stále více skloňovaný pojem, a to i pro klimatické podmínky v České republice. V našich domácnostech však jde vodu šetřit za pomocí tzv. šedé vody. Při jejím užívání je ale nutné dodržovat některé zásady.

Spokojení zákazníci se na nás obracejí s žádostí o…

Během více než dvacetiletého působení na českém trhu jsme již odstraňovali škody po požárech, vodovodních haváriích či po povodni v nemovitostech ze všech koutů Česka. Máme za sebou sanace bytů, rodinných domů i firemních objektů, ale také škol, úřadů a…

Tapety jsou stále IN. Zkuste ty vliesové

Všichni to velmi dobře známe ať už z vlastní zkušenosti, nebo alespoň z vyprávění – tapetování nepatřilo mezi příjemné práce. Tapety, které svůj největší rozkvět zažily v 60. a 70. letech, jsou však dnes opět moderní. A to především proto,…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter