Novinky a trendy v oblasti renovací balkonů a lodžií

8 min. čtení · balkony ·

Nároky na kvalitu bydlení stále rostou a důležitou součástí procesu revitalizace panelových sídlišť a modernizace bytových domů jsou úpravy balkonů a lodžií. Změny se týkají jednak designu, protože jde o výrazné prvky fasády ovlivňující celkový vzhled domu, ale zároveň také funkčnosti a užitné hodnoty. Roste zájem o zasklení balkonů a lodžií, které umožňuje celoroční využití venkovní části bytu. Moderní zasklívací systémy v kombinaci skla a hliníku navíc chrání proti hluku, prachu, exhalacím a extrémním teplotám, snižují náklady na vytápění a zvyšují bezpečnost. Předmětem příspěvku jsou aktuální trendy v oblasti renovací balkonů a lodžií, které souvisejí především s vyšším důrazem na bezpečnost a design.  

Vývoj všech produktů ve stavebnictví vždy začíná od toho nejjednoduššího zpracování, které využívá standardních profilů a prvků uplatňovaných již někde jinde. Osvědčená řešení se pouze upravují pro nové aplikace. Teprve postupně jsou výrobky zdokonalovány a rozvíjeny v různých variantách lišících se podle konkrétního využití. Totéž platí pro zábradlí a zasklívací systémy, které společnost ALUMISTR SE v posledních dvaceti letech postupně uvádí na trh a inovuje. S pokračujícím vývojem, novými trendy a stále náročnějším trhem navrhuje a vyrábí nové profily a prvky, které jsou designově atraktivnější a zároveň lépe splňují požadavky na funkčnost.

Příkladem takového vývoje je nové madlo hliníkového zábradlí, které je nižší, ale současně pevnější. Dosavadní hranatý profil byl nahrazen madlem elegantního zaobleného tvaru. Nové madlo je subtilnější, ale přesto tužší a méně se prohýbá, což při opírání zvyšuje pocit bezpečí. Současně se podařilo snížit tloušťku hliníkového profilu téměř na polovinu, z původních 80 na 45 mm. Zastínění zorného pole se tak podstatně zmenšilo a při posezení na balkoně, kdy je hrana zábradlí právě ve výšce očí, nové madlo už nepřekáží ve výhledu.

Další výhodou novinky je originální tvar. Zaoblené hrany jsou nejen hezčí, ale také ergonomičtější a příjemnější na dotek. Nová madlo je navíc vyspádované směrem ven, což uživatelé ocení hlavně za deště. Kapky už neodstřikují dovnitř balkonu a voda na zábradlí nezůstává stát, ale odtéká pryč.

Další inovace je výsledkem zcela nového přístupu k designu madla pro posuv zasklívacího systému. Tradičně se madlo vyrábí co nejméně nápadné, decentně schované v rámu a ve stejné barvě, aby opticky nevyčnívalo. Nové madlo pro posuv je výsledkem spolupráce společnosti ALUMISTR SE a brněnské kreativní agentury Kreatura. Její designéři zvolili zcela jiný přístup a navrhli madlo, které na sebe naopak poutá pozornost, protože narušuje jednotný vzhled rámu. Novinka jakoby oslovuje uživatele a láká ho k uchopení a použití. Madlo je dostatečně velké a příjemné do ruky díky zaoblenému tvaru. Může být barevné a ladit například s barvou výplně zábradlí.

Součástí nového posuvu zasklení je také designová západka, kterou navrhla stejná kreativní agentura. Novinka plní současně designovou i bezpečnostní funkci. Když se křídlo zasklívacího systému zavře, západka automaticky zaskočí a pro opětovné otevření je nutné západku odjistit a posunout. Použít se musí obě ruce a toto dvouruční ovládání, které známe například z kráječe na chleba, brání v otevření třeba malému dítěti. Tento bezpečnostní prvek je nezbytný na švédském trhu, kam ALUMISTR SE také dodává. Oproti původním systémům jde o vylepšení zvyšující vnitřní i vnější bezpečnost. Doposud používaná madla mají zámeček, který je třeba zamáčknout, jinak křídlo zůstane odemčené. U nového madla se systém vždy uzamkne ve chvíli, kdy ho někdo zavře, a západku musí jedna ruka odjistit a druhá posunout.

Novinka navíc umožňuje i bezpečné větrání, což ocení hlavně obyvatelé přízemních bytů. S novou západkou lze zabezpečit větrací polohu, kdy křídlo zůstane otevřené třeba na dva centimetry, ale zvenčí křídlem nikdo nepohne.

S trendem vyšší bezpečnosti souvisejí také další inovace. V přízemních bytech se uplatňují rámové i bezrámové zasklívací systémy s variabilním využitím větrací mříže. Mříž může být instalována podle potřeby nebo je trvalou součástí systému, kdy po odsunutí jednoho křídla zajišťuje bezpečné větrání lodžie po dobu nepřítomnosti majitelů bytu. Poptávka po tomto řešení stoupá v posledních letech, kdy přibývá extrémně horkých dnů. V tropickém počasí se především v lodžiích orientovaných na jižní stranu vzduch rychle přehřívá a větrání je nutností. Bezpečnostní západka nebo větrací mříž v těchto případech zabrání vniknutí nechtěného hosta.

Vedle extrémních veder přináší změna klimatu také častější proudění velmi silného větru. Na tento vývoj reagují normy pro zatížení stavebních konstrukcí větrem, které se stále zpřísňují. ALUMISTR SE v návaznosti zadává nové zkoušky konstrukcí a případně zpevňuje vybrané profily a zesiluje kotvení tak, aby systémy vyhověly přísnějším normám. Příkladem takové inovace je již zmíněné nové madlo zábradlí, které je hlubší a má silnější stěny. Pro realizace náročné na stabilitu je vhodný systém AluCombi s vertikálními profily, které jsou robustnější a tužší. Tento rámový systém je využíván pro instalace do vyšších stavebních otvorů, a to nejen na balkonech a lodžiích, ale i v zimních zahradách nebo altánech. Speciální tvar vertikálního profilu slouží po celé délce jako madlo a svým zaoblením zároveň splňuje vysoké designové nároky. AluCombi je jediný zasklívací systém, který odolá větru o rychlosti 400 km/h.

Další novinkou související s ochranou proti větru jsou výsuvné zástěny primárně určené venkovní terasy či zahrádky restaurací. Zábradlí lze speciálním mechanismem zvýšit o skleněnou stěnu, která chrání hosty před větrem. Stejný systém se využívá na balkonech a terasách se zábradlím, na které není možné upevnit zasklení. Výsuvná stěna se za taková zábradlí postaví jako paravan a v případě potřeby zvedne.

Cílem modernizace bývá zkvalitnění bydlení a zvýšení užitné hodnoty bytu. Proto se zpravidla hledají i cesty, jak zvětšit omezený prostor balkonů či lodžií v panelových domech. Řešení společnosti ALUMISTR SE vynáší zábradlí na hliníkových konzolách před stávající podestu, čímž rozšiřuje plochu balkónu či lodžie. Další možností jsou betonové balkóny, které se vsunou do lodžie a zvětší plochu například z 3 x 1 m na téměř 3,5 x 2,5 m. Majitelé bytu tak získají prakticky novou místnost lákající k posezení. Pokud zábradlí doplní zasklívacím systémem, mohou balkón užívat i celoročně.

Trendem je také spolupráce s architekty, kteří pomohou s barevným sladěním balkonů a fasády. Místo křiklavých barev se dnes prosazují elegantnější proměny vzhledu pomocí hliníkových zábradlí s barevnou výplní, případně s výplní z mléčného skla. Kompromisem mezi potřebou soukromí a výhledem při posezení je skleněné průhledítko jako zajímavý členící prvek, který celé zábradlí opticky odlehčí.

Vývoj zábradlí a zasklívacích systémů ve společnosti ALUMISTR SE stále pokračuje. V souladu s požadavky trhu je aktuálním cílem zkrátit dodací lhůty a standardizovat výrobu tak, aby zákazník nemusel na zboží čekat a nebyl dlouho zatěžován montáží. V příštím roce chce uvést na trh nový typ zábradlí, které bude k dispozici skladem a navíc bude mít velmi jednoduchou montáž.

ZÁVĚR

Novinky a trendy v oblasti renovací balkonů a lodžií reagují na potřeby trhu. Vývoj hliníkových stavebních systémů a konstrukčních prvků se zaměřuje na zvýšení bezpečnosti, a to jak ve smyslu prevence zranění uživatelů bytu, tak z pohledu zabezpečení jejich majetku. Dalším významným motorem inovací je změna klimatu provázená extrémními výkyvy počasí. V neposlední řadě vývoj nových výrobků akcentuje designové ztvárnění a ergonomii

 

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Pár tipů, jak zazimovat zahradní nábytek z balkónu

S chladnými dny ubývá příležitostí k posezení a plnému využívání našich balkónů, lodžií a teras. Nastává vhodná doba pro podzimní údržbu a případné uložení křesel, stolků a dalšího balkónového nábytku na zimu.

Balkonové zábradlí: bezpečnost na prvním místě

Výběr balkonového zábradlí se často řídí kritérii jako estetika nebo cena. Splnění požadavků na bezpečnost se předpokládá jaksi automaticky, ale praxe ukazuje, že ne každé zábradlí je skutečně bezpečné ve smyslu předepsaných norem. Investoři někdy nevědí, co všechno by měli…

Chcete mít větší lodžii? Žádný problém

Lodžie u bytu v každém případě zvyšuje jeho hodnotu. Také tady ale platí, že každý centimetr se počítá. Podíváme-li se na typického zástupce lodžie – s délkou bychom mohli být spokojeni, avšak díky šířce pouhých 90 cm se tady moc…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter