Nové technologie šetří energie v bytových domech

4 min. čtení · Revitalizace domu ·

Ušetřit za energie, spotřebovávané v rámci bydlení, je nepřehlédnutelný trend. Zateplení je ale jen jeden z prvních kroků, jak můžeme ušetřit. „Velký potenciál představuje řada moderních a osvědčených technologií, které by mohly přinášet úspory až statisíce korun ročně,“ upozorňuje Ing. Pavel Zteiskar, nový obchodní ředitel společností ČEZ Bytové domy.

Snižování nákladů na energie při bydlení je známé téma a je poměrně obtížné si představit, že by zde pro obyvatele bytových domů byly nějaké další možnosti, o kterých dosud neslyšeli. Neobjevujete tak trochu už dávno objevené?

Máte pravdu v tom, že se jedná o technologie, které jsou už známy. To je ale dobrá zpráva, protože jsou už prověřeny tisíci instalacemi. Realizovány ale dosud byly především v rámci rodinných domů, komerčních objektů a dalších podobných budov. Za určitých podmínek je však možné jejich výhod využívat i u bytových domů a na tento směr se naše společnost ČEZ Bytové domy zaměřuje. V České republice je podle statistického úřadu 211 252 bytových domů ve kterých bydlí téměř 5 mil. obyvatel. Velká část už má zatepleno, ale jen malá část má pod kontrolou vytápění, přípravu teplé vody a spotřebu elektrické energie. Většina domů tak ročně přichází o desítky až stovky tisíc. Vhodné využití nových technologií by tuto situaci mohlo výrazně změnit.

Jaké technologie konkrétně by nám tedy mohly i na bytových domech pomoci ušetřit?

Největší potenciál mají regulace tepla z CZT, tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotelny nebo fotovoltaické elektrárny. Možností je pochopitelně více a pro každý dům se hodí něco jiného. Proto je potřeba dům nejprve pečlivě posoudit a teprve potom navrhnout vhodné řešení. Praxe je bohužel taková, že prodejci, kteří nabízí jednu konkrétní technologii se ji snaží uplatnit i na domech kde se nehodí. V takovém případě může dobrý záměr vystřídat zklamání z investice, která se nikdy nevrátí.

Pro vlastníky bytových domů, konkrétně pro členy výboru SVJ je ale obtížné se v technologiích   orientovat. Jak poznáme, co je právě pro náš bytový dům výhodné a co není?

Pokud nejste odborníci na technické zařízení budov, je to poměrně těžké. Jakékoliv řešení by mělo začít posouzením stávajícího stavu a porovnáním různých možností. Pro nás je podobný postup samozřejmostí a proto  naši zákazníci dostanou takové posouzení vždy. Jmenuje se Energetická studie a právě nyní na podzim si o ní mohou majitelé bytových domů požádat zcela zdarma a bez jakýchkoliv dalších závazků.

Jaké informace z Energetické studie získáme a budeme jim vůbec rozumět?

Vaši otázku chápu. U zástupců SVJ jsme se také často setkávali s nejrůznějšími studiemi, které ale byly pro běžné členy výboru SVJ díky své odbornosti a složitému výkladu v podstatě nevyužitelné. Právě na tuto stránku jsme se také zaměřili a z naší dosavadní praxe vidíme, že i laik se v naší Energetické studii velmi dobře orientuje a umí s jejími výsledky dobře pracovat. Pokud o to ale zástupci SVJ požádají, není žádný problém, abychom výsledky Energetické studie odprezentovali například na členské schůzi. Přímo na místě tak také můžeme hned odpovídat na otázky.

Energetická studie srozumitelně a s názorným grafickým doplněním ukazuje přehled o vhodných technologiích, které by pro konkrétní dům byly vhodné. Vlastníci uvidí, jakou investici by to, které řešení znamenalo a jaké by přineslo úspory. Pokud se rozhodnou pro realizaci, zajistíme formou služby na klíč vše potřebné – projektovou dokumentaci, stavební povolení, realizaci, kolaudaci, zprovoznění systému i zaškolení.

Jaké informace jsou pro zpracování Energetické studie potřeba? Nebude jejich obstarání pro výbor SVJ náročné?

Určitě nebude. Stačí, když dostaneme tři poslední roční vyúčtování za energie a energetický průkaz budovy. Pokud by to bylo nutné, domluvíme si i obhlídku domu. Žádné další údaje nepotřebujeme. Víme, jak jsou členové výborů SVJ vytíženi, a to byl také jeden z důvodů, proč jsme se snažili vše maximálně zjednodušit.

Co tedy pro získání Energetické studie máme udělat a jak dlouho zpracování trvá?

Stačí když navštívíte stránky www.energetickastudie.cz , případně pošlete email na e-studie@cez.cz nebo zavoláte na 778 885 877 a necháte nám vaše kontaktní údaje. Naši specialisté se s vámi spojí a dohodnou vše potřebné. Pokud dostaneme všechny potřebné údaje, studii připravíme během pár dnů.

 

klíčová slova:

Další podobné články

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter