Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze - jaká je aktuální situace?

4 min. čtení · Revitalizace domu · Zateplení obálky budovy ·

Jaký je zájem o NZÚ pro bytové domy ve srovnáni s podzimní NZU? Je na počtu žádosti patrné určité změkčení podmínek, kontinuálnost výzvy a zvýšeni hranice dotace?

V nově spuštěné 2. výzvě pro bytové domy byl příjem žádostí zahájen teprve před měsícem, což je relativně krátká doba na vzájemné porovnávání obou výzev. Řada majitelů bytových domů teprve pracuje na přípravě svých projektů a žádosti o dotaci teprve budou na SFŽP ČR předkládat. Vzhledem k tomu, že v aktuální výzvě mají žadatelé ale možnost nově získat podporu až 30 % z celkových způsobilých výdajů na projekt, očekáváme vyšší zájem než byl v první výzvě.

Kolik bylo dosud podáno žádostí?

K dnešnímu dni bylo systémem zaevidováno a odesláno na SFŽP ČR 67 žádostí o dotaci za téměř 50 milionů korun. Dalších 57 žádostí se v systému nachází v rozpracovaném stavu.

Na co nejčastěji plánují dotaci využít?

Žadatelé nejčastěji žádají o dotace na zateplení bytových domů v oblasti A.1 – tzv. mělká komplexní renovace.

Opakují se některé chyby v podání žádostí?

Přijaté žádosti v tuto chvíli procházejí procesem hodnocení a prozatím nevykazují žádnou vysokou chybovost. Snažili jsme se podmínky výzvy zjednodušit a upravit tak, abychom šli vstříc žadatelům a co nejvíce jim podání žádosti usnadnili. Navíc, pokud si žadatelé neví s něčím rady, mohou se obrátit na krajské pracoviště SFŽP ČR v Praze a s pracovníky fondu zde vše zkonzultovat.

Kdy předpokládáte, že proběhnou první platby?

Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty jsou propláceny do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé realizují opatření až po jejich schválení, SFŽP ČR garantuje proplacení do šesti týdnů od doložení realizace. První žádosti očekáváme, že bychom mohli začít proplácet do jednoho měsíce.

Na otázky Okolobytu.cz odpovídal Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR

Chcete se o aktuální výzvě dotace Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze dovědět více? Přihlašte se na bezplatný seminář, který proběhne v Praze dne 10.5.2016 v 17.00hod v centru služeb PRE. Seminář je zdarma a přihlásit se na něho můžete zde.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Chtějte jen to nejlepší!

Každý, kdo plánuje zateplení svého domu, si pokládá otázku: Použiji fasádní polystyren nebo minerální vatu? Vnější omítka bude silikonová nebo silikátová? Jaké mám použít hmoždinky, aby se mi na hotové fasádě následně neprokreslovali?

Výdaje za vytápění v zimě zvyšují tepelné mosty

Chladné zimní dny s sebou přinášejí i stoupající náklady na vytápění. Jedním z důvodů, proč za teplo doma zaplatíme více, jsou tepelné mosty. Právě tudy z bytu utíká teplo skrz fasádu ven. Tepelné mosty přispívají i ke vzniku plísní v…

Dotace IROP pro mimopražské bytové domy pomalu končí

Patříte mezi majitele, kteří stále nemají svůj bytový dům zrevitalizovaný? Financovat zateplení a další energetická opatření, mimo Prahu, ještě stále můžete s pomocí dotačního programu IROP. Neotálejte však dlouho, výzva končí již příští rok v listopadu. Jak vše stihnout a…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter