Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze - jaká je aktuální situace?

4 min. čtení · Revitalizace domu · Zateplení obálky budovy ·

Jaký je zájem o NZÚ pro bytové domy ve srovnáni s podzimní NZU? Je na počtu žádosti patrné určité změkčení podmínek, kontinuálnost výzvy a zvýšeni hranice dotace?

V nově spuštěné 2. výzvě pro bytové domy byl příjem žádostí zahájen teprve před měsícem, což je relativně krátká doba na vzájemné porovnávání obou výzev. Řada majitelů bytových domů teprve pracuje na přípravě svých projektů a žádosti o dotaci teprve budou na SFŽP ČR předkládat. Vzhledem k tomu, že v aktuální výzvě mají žadatelé ale možnost nově získat podporu až 30 % z celkových způsobilých výdajů na projekt, očekáváme vyšší zájem než byl v první výzvě.

Kolik bylo dosud podáno žádostí?

K dnešnímu dni bylo systémem zaevidováno a odesláno na SFŽP ČR 67 žádostí o dotaci za téměř 50 milionů korun. Dalších 57 žádostí se v systému nachází v rozpracovaném stavu.

Na co nejčastěji plánují dotaci využít?

Žadatelé nejčastěji žádají o dotace na zateplení bytových domů v oblasti A.1 – tzv. mělká komplexní renovace.

Opakují se některé chyby v podání žádostí?

Přijaté žádosti v tuto chvíli procházejí procesem hodnocení a prozatím nevykazují žádnou vysokou chybovost. Snažili jsme se podmínky výzvy zjednodušit a upravit tak, abychom šli vstříc žadatelům a co nejvíce jim podání žádosti usnadnili. Navíc, pokud si žadatelé neví s něčím rady, mohou se obrátit na krajské pracoviště SFŽP ČR v Praze a s pracovníky fondu zde vše zkonzultovat.

Kdy předpokládáte, že proběhnou první platby?

Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty jsou propláceny do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé realizují opatření až po jejich schválení, SFŽP ČR garantuje proplacení do šesti týdnů od doložení realizace. První žádosti očekáváme, že bychom mohli začít proplácet do jednoho měsíce.

Na otázky Okolobytu.cz odpovídal Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR

Chcete se o aktuální výzvě dotace Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze dovědět více? Přihlašte se na bezplatný seminář, který proběhne v Praze dne 10.5.2016 v 17.00hod v centru služeb PRE. Seminář je zdarma a přihlásit se na něho můžete zde.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Omítkový systém Baumit Klima získal zlatou Známku kvality 2019

„V interiéru trávíme až 90 % svého času, a tak je nutné klást velký důraz na vytvoření podmínek pro příjemné a zdravé bydlení,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový manažer SOMS společnosti Baumit. „ Dnes se o toto téma zajímají…

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi…

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?

Pět nejdůležitějších informací před modernizaci bytového domu

Připravujete modernizaci bytového domu? Začněte s tím, že si zajistíte dostatek informací. Ty vám usnadní rozhodování, ukážou vám, jak modernizace ekonomicky ovlivní budoucnost bytového domu i jeho obyvatel, a v neposlední řadě vám pomohou s procesem schvalování na shromáždění vlastníků.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter