Nezapomínejte na správné větrání ani v zimě

5 min. čtení · Okna ·

Také v zimě je pravidelné větrání důležité. Uzavřený prostor může být plný jak bakterií a virů, tak prachu. Vydýchaný vzduch navíc obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy, bolesti hlavy a špatného soustředění. V kombinaci s vyšší vlhkostí může vzniknout skvělé prostředí pro tvorbu plísní, a i z toho důvodu je cirkulace vzduchu nezbytná. Jak větrat v zimě správně?

Proč vůbec větrat?

Jen dýcháním vylučujeme denně až 3 litry vody. Ráno bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti. Rizikové místnosti v závislosti na vlhkost jsou koupelny, kuchyně a ložnice.

Větrat se musí i kvůli zápachům a škodlivinám. Ze zdí, nábytku, textilu, hraček a dalšího vybavení se uvolňují ftaláty, zpomalovače hoření či formaldehyd. Pobyt v bytě se zavřenými okny může výt i rizikem pro naše zdraví, a to v podobě alergie a astma.

 

Jak větrat?

Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Pomocí ventilačky nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečným ztrátám tepla. Lepší variantou je otevřít okno celé naplno a vyvětrat intenzivně. Rychlým intenzivním větráním se ochladí vzduch, ale stěny a podlahy zůstanou teplé. Po zavření oken se vzduch rychle ohřeje. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní. Důležitá je také doba větrání. V zimě nám postačí kolem 5 minut, na jaře a na podzim je potřeba čas prodloužit na 10–20 minut a v létě bychom měli mít otevřené okno minimálně po dobu 30 minut.

 

Jak poznáme, že je něco špatně?

Indikátor toho, že něco děláme špatně, jsou pro nás orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat. Také je potřeba vytáhnout žaluzie či roztáhnout závěsy a případně o 1 až 2 °C přitopit. Rosení oken znamená zvýšení vlhkosti v dané místnosti a po čase by zde mohly začít vznikat plísně. Pro jistotu se vyplatí pořídit vlhkoměr. V obytné místnosti by při teplotě 21 °C neměla být vyšší vlhkost než 50 %. Vyvarovat bychom se také měli sušení prádla v bytě, vaření bez poklic či bez zapnutého výparníku.

Další podobné články

Také okna potřebují vaši péči. Na co často zapomínáme?

Plastová okna ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let brousit a lakovat, zaslouží si jednou až dvakrát ročně alespoň základní péči. Jen tak budou dobře bránit únikům tepla a dlouho bezchybně sloužit.
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter