Nepodceňujte zabezpečení domu. Vandalové i bezdomovci úřadují

8 min. čtení · Financování · Revitalizace domu · vstupní systémy ·

Chladné měsíce nahrávají do karet vandalům a zlodějům. Brzy se stmívá, a tak je pro ně snadnější nepozorovaně vniknout do společných prostor domu. Přitom stačí pár úprav ve vašem domě a nechtění návštěvníci už nebudou mít šanci.

Vstupní dveře – není váš dům volně přístupný?

Vstupní dveře bývají velkou slabinou bytových domů. Ne každý je zvyklý je zamykat alespoň ve večerních hodinách. V zimě navíc zámky často zamrzají nebo se dveře špatně dovírají. Otevřené nebo nedovřené dveře jsou pozvánkou nejen pro zloděje, ale také pro bezdomovce, kteří hledají útočiště před zimou.

„Otázka bezpečnosti by měla být zásadní pro všechny obyvatele bytových domů. Zkuste si zvyknout na zamykání vchodových dveří alespoň po setmění, berte to jako samozřejmost,“ říká Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení obchodů s právnickými osobami z Raiffeisen stavební spořitelny.

Samozamykací zámky a čipové systémy

Se zamykáním vstupních dveří domu nám mohou pomoci chytré systémy. Cenově nenáročné jsou samozamykací zámky. Zvenku je lze normálně odemknout pomocí klíče nebo karty. V okamžiku zabouchnutí se pak samy od sebe okamžitě uzamknou. Zevnitř je lze vždy velmi jednoduše otevřít díky tak zvané panikové funkci pouhým stiskem kliky.

Vyšší úroveň zabezpečení s možností dalších funkcí představují čipové systémy. Čip stačí přiložit na označené místo a pouhým zatlačením na dveře je otevřete. Po uzavření se dveře vždy samy automaticky uzamknou.

Ve srovnání s klíči odpadají u dveří na čip problémy s nutností výměn poškozených zámkových vložek a dodatečné výrobě klíčů. Vždy také budete vědět, komu je čip přidělen.

Kromě vstupu do domu lze stejný čip naprogramovat tak, aby bylo možné jej využívat i pro otevírání dalších dveří, včetně výtahu. Pro každého vlastníka čipu lze velmi jednoduše nastavit jeho vlastní práva pro otevírání určitých dveří. Například lze omezit práva pouze na první vstupní dveře například pro poštovního doručovatele a podobně. Při ztrátě či odcizení čipu jej lze snadno vyřadit z databáze a majiteli vygenerovat nový přístup. V případě výpadku elektřiny je čipový systém napájen z náhradního zdroje.

Sklepy a kočárkárny v ohrožení

Dobré zabezpečení by se kromě vstupních dveří mělo týkat i sklepů a kočárkáren, což bývá velký problém. Nezvaní návštěvníci se do sklepů mohou dostat několika způsoby. Často zapomínáme zavírat menší sklepní okénka – řešením je instalace mříží. Mřížové dveře umístěte také dovnitř, abyste znesnadnili přístup do společných sklepních prostor. Vždyť ve sklepích obvykle skladujeme dost drahé věci jako kola či lyže a škody při vloupání běžně dosahují i desítek tisíc korun.

Častým místem návštěv zlodějů jsou také kočárkárny. Investujte do kvalitních dveří nejméně ve třetí bezpečnostní třídě.

Kamerové systémy i proti vandalismu

Nejen cizí lidé v domě jsou viníky posprejovaných zdí, zničených výtahů či poškrábaných poštovních schránek. Opravy bývají nekonečné.

Proti vandalismu i pro vyšší bezpečnost v domě pomohou kamerové systémy. Pozor! Instalace má jasně daná pravidla. Nejprve se musíte registrovat u Úřadu na ochranu osobních údajů. Chybějící registrace je velký problém a je sama o sobě důvodem pro udělení sankce.

Nastavení kamerového systému a úhel snímání je vždy třeba pečlivě zvážit s ohledem na ochranu soukromí.  Kamerovými systémy můžeme zpravidla sledovat bezprostřední blízkost domu, sklepy, půdy, garáže, schránky a podobná místa. Kamery by rovněž neměly vadit u vstupních dveří, schodišť a výtahů. Vyloučen je záběr na vstupy do jednotlivých bytů.

O činnosti kamerového systému je nutné písemně informovat – například piktogramem na samolepce tak, aby informace byla zřejmá každému příchozímu do domu.

Chceme investovat do zabezpečení

Instalace kamer, mříží, čipových zámků a nových vchodových dveří je vcelku nákladnou záležitostí. Především pořízení kamerového systému vyjde i na desetitisíce korun. Jestliže nemáte ve fondu oprav dostatek volných prostředků, zkuste využít úvěr pro právnické osoby od Raiffeisen stavební spořitelny.   Nejvhodnějším řešením je v současnosti úvěr KREDIT.

„KREDIT je úvěr komerčního typu, u kterého si můžete splátky rozložit rovnoměrně až na dobu 25 let a na měsíční splátku můžete využít až 90 % prostředků z fondu oprav.  V období čerpání úvěru jsou hrazeny jen úroky z vyčerpané částky a po ukončení čerpání je zahájeno splácení úvěru anuitní nebo kapitálovou splátkou. Navíc úrokovou sazbu je možné zafixovat na různou dobu a v průběhu úvěrového vztahu provádět mimořádné splátky. Jedná se o produkt, který je u klientů velmi oblíbený především pro svou jednoduchost a srozumitelnost,“ vysvětluje Dagmar Jonášová a dodává: „Tento úvěr mohou získat navíc i nově založená BD a SVJ bez historie.“

Pro více informací o možnostech získání výhodného úvěru KREDIT nebo pro zaslání modelace úvěru navštivte stránky www.rsts.cz, nebo volejte 271 035 201.

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Bezplatný pozáruční servis Sto – 20letá péče o Vaši…

Od pradávna nás lidi fascinují léky na dlouhověkost a povídky či pohádky o nesmrtelnosti. Žádný zázračný lék jsme zatím nenašli, zbývají nám jen dobré a v čase prověřené zkušenosti našich předků či současníků. Mezi ně patří určitě prevence a péče řádného…

Jak vyřešit hypotéku a rozvod ?

Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter