Co je a není družstevní byt?

4 min. čtení · legislativa ·

Jednou z našich častých služeb je pomoc při „prodejích“ bytů v majetku družstva. Většinou jde o Smlouvu o převodu družstevního podílu, Smlouvu o přidělení družstevního bytu a Kupní smlouvu nemovité věci.

Smlouvu o převodu družstevního podílu pomáháme vypracovat pro družstevníka, který touto formou, kromě převodu družstevního podílu, převádí i nájem nebo právu nájmu družstevního bytu.

Smlouvu o přidělení družstevního bytu pomáháme vypracovat pro bytové družstvo, které přiděluje uvolněný byt.  Pokud nabyvatel tohoto bytu není členem bytového družstva, které družstevní byt přiděluje, součástí této smlouvy jsou podmínky přijetí nového člena bytového družstva.

Kupní smlouvu nemovité věci vypracováváme pro bytovou jednotku v majetku družstva, a to buď uvolněnou, nebo s nájemcem této bytové jednotky. Prodeji takové bytové jednotky předchází povinnost družstva nabídnout její převod jejímu nájemci, jako předkupníkovi, v souladu s ust. § 1187 zák. č. 89/2012 Sb., NOZ. Po několika úspěšně realizovaných prodejích bytových jednotek družstva s nájemníkem, obdrželo jedno družstvo výzvu od pracovníka katastrálního úřadu, který se dožadoval souhlasu všech členů bytového družstva s převodem této bytové jednotky. Svoji výzvu opíral nikoliv o ustanovení ZOK v části družstevních bytů, ale obecně o ustanovení §45 odst. 1) správního řádu č. 500/2004 Sb. a § 14 odst. 1 a § 15 odst. 1) katastrálního zákona č. 256/2013 Sb. Tyto legislativní předpisy však neřeší co je a co není družstevním bytem, jehož prodej by podléhal souhlasu všech členů družstva. Proto jsme úředníka katastrální úřadu poučili, jak ZOK určuje družstevní byt v § 729

(1) Družstevním bytem nebo družstevním nebytovým prostorem (dále jen „družstevní byt“) se rozumí byt nebo nebytový prostor, který je v budově ve vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví bytového družstva, nebo který je ve vlastnictví nebo ve spoluvlastnictví bytového družstva, a bytové družstvo jej poskytlo do nájmu členovi bytového družstva, který se sám nebo jeho právní předchůdce na jeho pořízení podílel členským vkladem.

U družstevního bytu (s předchozí legislativní charakteristikou) je pak převod vlastnického práva podle §751 (1) ZOK podmíněn předchozím souhlasem všech členů bytového družstva, kteří jsou nájemci těchto družstevních bytů, a všech členů družstva, kteří mají podle platného znění stanov právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. S takovým případem prodeje družstevního bytu, v užívání členem družstva, jsme se zatím v praxi nesetkali. Ale byt s nájemníkem (nečlenem družstva) není družstevním bytem dle uvedené legislativy, takže jeho prodej není podmíněn souhlasem členů družstva dle §751 (1) ZOK. Samozřejmostí bude předchozí souhlas členské schůze. Z platné legislativy tedy vyplývá, že ne každý byt v majetku družstva je družstevním bytem.

Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Pojištění v rámci SVJ – na co je nutné…

Povinnost péče řádného hospodáře, kterou mají ze zákona členové výboru (předseda) SVJ, v sobě zahrnuje i povinnost předvídat nejrůznější nebezpečí, která s sebou přináší zpravidla neočekávané události. Kromě správně zvoleného typu pojištění je nutné nepodcenit i další údaje.

Obtěžuje vás sousedovo kouření na balkóně či v okně?

Okna dokořán a využívání balkónů – v létě se snažíme si pobyt v bytě co nejvíce zpříjemnit. Otevřená okna a balkóny však více využívají i sousedé – kuřáci. Jaká jsou jejich práva a kde naopak začínají ta vaše? Lze kouření na balkónech…

Zákon mluví jasně: Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení…

Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový zákaz však nemusí nájemce respektovat. Co je třeba učinit k přihlášení k trvalému pobytu v nájemním bytě? Jsou obavy pronajímatele z trvalého pobytu nájemce v bytě oprávněné? A jak může pronajímatel…




Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter