Náklady na bydlení v Praze mění naše chování

8 min. čtení · Družstevní bydlení · Nezařazené ·

Bydlení v metropoli pro mnohé představuje splněný sen. Mnoho věcí považujeme buď za samozřejmost, nebo ji bereme jako daň za bydlení ve velkém městě. Jaké je Praha místo k bydlení?

V jakém bytě chceme bydlet? Střet našich představ s realitou

Nároky na bydlení stoupají, lidé chtějí bydlet v novém nebo si koupit byt na investici. Aktuální situace s byty v Praze ale nutí ke kompromisům.

Pohodlně prostorný byt – tak bychom mohli velmi stručně shrnout představu, s jakou se do hledání bydlení v metropoli pouštíme. Ve většině případů vzápětí dochází ke střetu s realitou v podobě nedostatku bytů a jejich cenové nedostupnosti.

O jaké byty je největší zájem? „Skladba bytů v nových developerských projektech se z dlouhodobého pohledu nemění. Největší zájem je o byty 2+kk s velikostí 50-54 m2. Zájemci o byt zde vidí akceptovatelný poměr ceny k možnostem využití bytu. Je to vhodné bydlení jak pro pár, tak i pro mladou rodinu. Tyto byty jsou také nejčastěji kupovány jako investiční na pronájem,“ říká Štěpán Havlas, finanční ředitel společnosti Finep.

Ubývá Pražanů, kteří celý svůj život bydlí v jednom bytě, a podle změn ve struktuře domácnosti hledají nové bydlení, které by lépe odpovídalo jejich potřebám. Přednost má stejná lokalita.

Město dusí samo sebe. Jak z toho ven?

Velkým pražským tématem se stala dostupnost bydlení. Praha by potřebovala ročně 10–12 tisíc bytů, realita je do 4 tisíc nových bytů za rok 2018. „Důvodů je řada, především nedostatečný koncepční metropolitní plán, nutné úpravy stavebního zákona a roztříštěnost stavebního řízení. Ve vyspělé Evropě, například ve Francii je stavební povolení otázkou několika měsíců, u nás trvá šest i osm let,“ vyjmenovává některé z brzd dalšího rozvoje Štěpán Havlas.

„Omezujeme možnost stavět ve městě, které přitahuje další obyvatele. Nových bytů přibývá málo, proto se dostupnost bydlení v Praze zhoršovat musí. Pokud město chce pomoci lidem se skromnějšími příjmy, a já myslím, že by mělo, je načase zvýšit počty nových bytů. Bude třeba cíleně připravit rozvojová území pro stavbu a zreformovat povolování. Město dusí samo sebe a je to škoda,“ doplňuje Lukáš Kohl, architekt a společník v developerské společnosti Doma je doma.  

Model bydlení prochází změnami

Zájem o bydlení v metropoli trvá. Pracovní příležitosti a styl města pro řadu lidí znamená jasný směr k Praze. Do města se stěhují především singles. Pro mladé rodiny naopak začíná být stále zajímavější alternativou bydlení v dojezdové vzdálenosti za hranicemi Prahy.

Jaké možnosti bydlení Praha v současnosti nabízí?

Ceny novostaveb zvyšují i ceny bytů ve starší zástavbě. Na jednu nabídku tak v zajímavé lokalitě připadá i několik desítek zájemců. To zvedá ceny bytů i v tomto segmentu.

I přes výrazná omezení výstavby v Praze najdeme v nabídce i několik nových developerských projektů. Ovšem dlouho otálet se nevyplácí, protože se Praha opět dostala do situace, kdy je značná většina bytů prodána již v průběhu výstavby.

Aktuální nabídka do značné míry odráží současné trendy: Znovuobjevení kouzla družstevního bydlení, atraktivní brownfield, bydlení v dojezdové vzdálenosti Prahy.

Zájem o družstevní bydlení v Praze stoupá

Družstevní bydlení je s plnou parádou zpět. Je to opodstatněné, protože ve srovnání s formou SVJ má řadu předností. „Družstevní bydlení představuje velmi ucelený systémový nástroj, který na rozdíl od SVJ v řadě oblastí zlehčuje správu a provoz domu. Je škoda, že si toho stále nevšiml daňový systém. Pokud splňuji podmínku, že jde o mé vlastní bydlení, proč například nelze i u družstevního bydlení umožnit odpočty úroků z podílu na úvěru člena bytového družstva? Bytové družstevnictví by mělo být více vnímáno jako rovnocenný partner, protože si to z dnešního pohledu dostupnosti bydlení skutečně zaslouží,” konstatuje Mgr. Martin Kroh, předseda SBD Praha a předseda České společnosti pro rozvoj bydlení.

Bydlení za hranicemi Prahy dnes představuje zajímavou alternativu

Alternativa bydlení na některém z atraktivních míst Středočeského kraje se stává zajímavým řešením pro stále více Pražanů. Láká je dostatek zeleně, funkční infrastruktura místa a výrazný rozdíl v nákladech na bydlení. Například v Nové výstavbě v Milovicích je dnes možné koupit třípokojový byt o 70 m2 za zhruba 3 miliony korun. Připočteme-li ještě pětiletý rozdíl v nákladech na bydlení 750 000 korun oproti nájmu stejného bytu v Praze, je taková alternativa bydlení zejména pro mladé rodiny finančně jistě hodně zajímavá.

Brownfield se mění na atraktivní byty

Novou výstavbu je potřeba vidět v souvislostech. Development je součástí živého města a nezbytně ho proměňuje. Je ale nutné, aby nové projekty přinášely určitou hodnotu i stávajícím obyvatelům.  

Náklady na bydlení v Praze Pražany nepotěší

Nebudeme si nic zastírat, byty v Praze jsou v současnosti drahé. Mgr. Martin Kroh by v tomto směru uvítal větší angažovanost státu. „U nákupu prvního bytu by stát měl odměnit toho, kdo neváhá vlastními prostředky řešit své vlastní bydlení a nečeká, že se o něj postará stát či město.  Současné debaty o změně sazby z nabytí nemovitosti u první stavby jdou však v případě bytových družstev opačným směrem.“

O nákladech na bydlení v Praze vypovídají i statistiky. Disponibilní příjmy jsou v Praze pouze o 30 % vyšší než ve zbytku republiky, ovšem náklady jsou zde o 44 % vyšší. Pořízení nového bytu v Praze je nákladnější i ve srovnání s některými evropskými metropolemi.

Jaké jsou aktuální ceny bytů?

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostla o 18,6  % na 101 091 korun za m2.

U starších bytů se průměrná cena za metr čtvereční na konci roku 2018 v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než v předchozím roku. Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby a meziročně o 60 % více. Po Brnu hned následují byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za m2.

/Foto: Bytové družstvo Park Milovice/

Další podobné články

SBD Praha nabízí nové družstevní byty v Plzni

V rámci programu družstevní bytové výstavby probíhá rezervace bytů v novém projektu Bytového družstva V Zahrádkách, Plzeň. V nabídce bylo celkem 52 bytů ve dvou domech, každý se sklepem a parkovacím stáním. V současné době jsou rezervace bytů v plném…

Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií,…

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel?

Družstevní byty nově také v Plzni

V rámci programu družstevní bytové výstavby byly zahájeny rezervace budoucího členství v novém projektu Bytového družstva V Zahrádkách, Plzeň. Jde celkem o 52 bytů ve dvou domech, každý se sklepem a parkovacím stáním. Zakladateli plzeňského družstva jsou vedle SBD Praha…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter