Kvalitní televize nemusí být drahá. Které jsou nejlepší?

4 min. čtení · vysílání ·

Vánoce se blíží, slevové akce se podbízejí na každém kroku. Prodejny s elektronikou lákat kupující nemusí. Tradičně nejprodávanější jsou televizory. Jejich výrobci každoročně představují stovky nových modelů disponujících moderními funkcemi a aplikacemi. Jak ale poznat ty kvalitní a kolik za ně zaplatíme?

Pro opravdu kvalitní obraz hledejte technologii OLED, avšak připlatíte si

Kvalitní televizor nemusí být příliš drahý, nicméně za luxusní velkou obrazovku si připlatíte. Pokud hledáte skutečně špičkový obraz, zaměřte svou pozornost na OLED televizory. Technologie OLED je primární zdroj olesvětla, který nevyžaduje podsvícení a nemá proto, na rozdíl od LCD, problém zobrazit zcela tmavý bod.

Spotřebitelský časopis dTest aktuálně hodnotil desítky televizorů. Mezi vítězi nechyběla ani televize OLED. Konkrétně se jednalo o 55palcovou televizi LG OLED55C8. Za prvotřídní obraz ovšem zaplatíte téměř 69 tisíc korun. Jako jediná však tato televize získala celkově velmi dobrou známku za obraz. „Kvalita při přehrávání z digitálních tunerů byla až na jednu výjimku na jedničku, na filmy v Ultra HD kvalitě se dívalo bezvadně a pozorovací úhly i viditelnost ve světlém prostředí neměly chybu,“ shrnje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

Kvalitní obraz do dvaceti tisíc? Ano, i takové televize najdete

V kategorii větších televizorů (49 až 55 palců) najdete modely, které potěší kvalitním obrazem a přitom jejich cena nepřesáhne 20 tisíc korun. Jedná se o dva modely značky LG a jeden televizor značky Samsung. Ve sledovacích zkouškách dTestu nasbíraly samé dobré známky. O něco horší výsledky si odnesly z laboratorních zkoušek. Televizor LG propadl po stránce rovnoměrnosti podsvícení (v tmavých scénách mohou být viditelné nežádoucí světlejší oblasti) a Samsung televizor měl zase poměrně omezené pozorovací úhly. Nicméně obecně jde o kvalitní výrobky, které většině uživatelů dobře poslouží.

Menší televizor, menší kvalita obrazu. Kterou nekupujte?

Obrazová kvalita menších 43palcových televizorů dopadla o něco hůře. Hlavním poraženým v hodnocení dTestu se stal Philips 43PUS7303/12. Jeho obraz pouštěný přes HDMI byl pouze dostatečný. Experti ho označili za přeostřený, barvy za nepřirozené a zažloutlé. V temných scénách nebyly rozlišitelné jemné detaily. Podobné výkony jsou v podání moderní Ultra HD televize s cenovkou kolem 17 tisíc korun jednoznačným zklamáním.

 

V testu zvuku bodovaly spíše větší televize

Hned po obrazu měla na celkovém hodnocení největší váhu kvalita zvuku posuzovaná subjektivním dojmem, ale i pomocí měřicích přístrojů. Lépe si v testu zvuku vedly spíše větší televize, přeborníkem se pak stal Panasonic TX-55FZ950E. Rozezněl se až na 81 dB a kvalita zvuku při přehrávání filmu byla pro uši pohlazením. Hodnotitelé si cenili vyváženosti zvuku, dobrých basů a celkově příjemného a bohatého zvukového zážitku.

Stand-by režim s otazníkem

Spotřeba elektrické energie v pohotovostním neboli stand-by režimu je součástí testu televizorů již takřka od počátku. Jak dopadlo prověření pětice hi-end modelů největších značek – LG, Panasonic, Philips, Samsung a Sony? Ve všech případech spotřeba v režimu stand-by více či méně kolísala. „Televizory po vypnutí rozhodně nespí sladkým a nerušeným spánkem. Každý výrobce naprogramoval chování svých televizorů po svém, obecně však platí, že zejména smart TV vykazují skrytou spotřebu energie kvůli aktualizacím EPG. Jedná se o standardní doplňkovou službu digitálního televizního vysílání, která doplňuje podrobné informace o pořadech a nasloucháním, zda nedošlo k připojení externího zařízení nebo příkazům k probuzení na dálku,“ říká Hana Hoffmannová.

klíčová slova:

Další podobné články

Jak správně využít sítě v domě

V současné době existuje několik druhů sítí. Každá z těchto sítí je využita k jinému účelu. Jsou ale i sítě, které se již nevyužívají, případně jejich smysl není na první pohled patrný. Jedná se například o slaboproudé kabely, které původně…

Co přinese Digitalizace 2.0 a jaké možnosti máme

Není to tak dlouho, co bylo ukončeno analogové vysílání, a televize přešly na digitální signál. Nyní přichází další velká změna. Do roku 2021 má být ukončen dnešní způsob příjmu pozemního digitálního vysílání DVB-T a nahrazen příjmem signálu DVB-T2. Což v…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter