Komplexní rekonstrukce střechy bytového domu. Co vše s ní souvisí?

4 min. čtení · Revitalizace domu ·

Nevýhody dvouplášťového střešního pláště u panelových domů spočívají zejména v nedostatečně dimenzované tepelné izolaci, což znamená větší spotřebu tepla na vytápění, ale i přehřívání podstřešních bytů v letních měsících. Důvodem je většinou i stáří a kvalita původní tepelné izolace, která degradovala a neplní svou funkci. Situaci zhoršuje také špatné odvětrání dutiny dvouplášťové střechy v případě malých nebo ucpaných atikových větracích otvorů. Ve vrchních pláštích, obvykle tvořených několika asfaltovými pásy, se udržuje skrytá vlhkost způsobující poruchy hydroizolační funkce střechy. Vyšší vlhkost v povrchovém souvrství pak zvyšuje vlhkost horního dřevěného pláště. Narůstá tak riziko hnilobných procesů, výskytu dřevokazných hub a plísní a možnost degradace dřevěné konstrukce.

Nabídka, která se vyplatí

Klasickou cestou jsou tyto dvoupláště opravitelné pouze za cenu demontáže horního pláště nebo změnou celé konstrukční koncepce. Zajímavé a komplexní řešení tohoto problému při zachování dvouplášťové střechy nabízí firma CIUR. Znamená to aplikaci foukané tepelné izolace do dutiny dvouplášťové střechy včetně zhotovení a uzavření aplikačních otvorů, osazení odvětrávacích prvků, pokládky nové střešní krytiny z PVC fólie včetně klempířských prvků, hromosvodu, ale i zateplení výtahové šachty a zpracování a rekonstrukce všech ostatních detailů souvisejících se střechou a jejím bezprostředním okolím.

Nabídka je časově i finančně poloviční, než jediné další možné řešení, kterým je přepracování střechy na jednoplášťovou.

Průběh sanace

Do dutiny na už nefunkční minerální vatu se nafouká 20 cm velmi účinné celulózové izolace Climatizer Plus. Tím se teplotně odizoluje dolní plášť a ve střešní dutině se výrazně sníží teplota. Zároveň se tím sníží teplota vzduchu v ponechané provětrávací mezeře a tím poklesne i její schopnost přijímat vlhkost. Následně se zmenší i vyhřívání prkenného záklopu, který tím pádem zůstane studený a jakmile na něj narazí teplý vzduch, dojde k orosení. To znamená, že se v mezistropní dutině musí zintenzivnit provětrávání. Proto se instaluje systém odvětrání zúžené vzduchové vrstvy pomocí plastových nástřešních komínků. Na původní asfaltové pásy se přes geotextilii položí nová fóliová hydroizolace. Provětrávání střechy nově zajišťují komínky a průběžná atiková štěrbina. I v novém stavu je tedy vítr hlavní hnací silou provětrávání.

Co se nestane a co získáte

Nezaplatíte více než 1300-1600 Kč/m2. Nezažijete hluk, prach a riziko vytopení deštěm v případě realizace jednoplášťové skladby. Nezažijete strach z případných dalších nákladů na vícepráce po odstranění svrchního pláště.

V případě zadání generální dodávky opravy dvouplášťové střechy od firmy CIUR získáte záruku 10 let na generální dílo a v případě vzájemné dohody i servisní smlouvu na dobu neurčitou. To určitě nejsou běžně nabízené podmínky.

klíčová slova:
Sponzor článku logo sponzora

Další podobné články

Lepení obkladů a dlažeb s profesionálním programem

Jedním ze současných trendů ve stavebnictví, a to u novostaveb i při rekonstrukcích, je využívání keramických obkladů a dlažeb. Rozmanitost a vzrůstající kvalita různých obkladových materiálů umožnuje také jejich rozšíření do většího počtu typů konstrukcí.

Omítkový systém Baumit Klima získal zlatou Známku kvality 2019

„V interiéru trávíme až 90 % svého času, a tak je nutné klást velký důraz na vytvoření podmínek pro příjemné a zdravé bydlení,“ říká Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový manažer SOMS společnosti Baumit. „ Dnes se o toto téma zajímají…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter