Kdy je ta nejvhodnější doba na zateplení?

11 listopadu, 2015
Sdružení EPS ČR

Získejte nejaktuálnější

informace a zkušenosti

s předstihem

Chcete zateplit, ale nevíte, kde a kdy začít? Proč byste vůbec měli kvalitní zateplení pořizovat? A jak se zatepluje střecha? Na počátku plánování zateplení budov vyvstává mnoho otázek a na ty nejzásadnější odpoví Ing. Pavel Zemene, Ph.D., předseda Sdružení EPS ČR. V jednotlivých kapitolách poradí, jak v případě zateplování správně postupovat a upozorní také na často zanedbávané zateplení střešního pláště.

Jak správně zateplovat?

Kdy a jak zateplit není jen otázka pro lidi, kteří ještě nemají zatepleno, ale je to čím dál aktuálnější i pro ty, kteří zateplovali naposledy v devadesátých letech a zjišťují, že nové zateplovací systémy jsou pro ně ekonomicky i technicky výhodnější. Kompletním zateplením domu, vč. výměny starých oken je možné uspořit až 50-70 procent celkových nákladů na vytápění.

Budu zateplovat – kde začít?

Pokud jste usoudili, že váš dům si zaslouží nové zateplení, můžete již začít s přípravnou fází. Ta zahrnuje zásadní rozhodnutí, která ovlivní kvalitu výsledného zateplení. „První důležitou položkou, kterou byste měli zajistit, je provedení energetického auditu. Obsažená doporučení a ekonomická vyhodnocení úsporných opatření vás nasměrují na správné zateplení a odhadnou návratnost vaší investice,“ vysvětluje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Budete ho také potřebovat, pokud se rozhodnete podat žádost o dotaci na zateplení budovy nebo o úvěr na realizaci energetických investic. Pro vypracování dokumentu je třeba kontaktovat energetického auditora s osvědčením Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, jejichž adresář najdete na webu www.aea.cz.

Mějte všechno na papíře

Projektová dokumentace ETICS obsahuje všechny zásadní údaje a detaily o prováděných pracích. Pro investora a technický dozor slouží jako „úkolníček“ pro stavebníky, resp. je to dokument pro vaši kontrolu a také je podkladem pro případnou reklamaci zhotoveného díla. Dokumentace proto musí být přesná a podrobná, aby montéři vůbec věděli, co mají dělat. Autorizované projektanty naleznete prostřednictvím České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě na stránkách www.ckait.cz.

Kdo nám budovu zateplí?

Dodavatel a zhotovitel systému stojí za podstatnou částí úspěchu a funkčnosti celého systému. Výběru proto věnujte dostatečný čas. „Zateplování se věnuje mnoho odborných firem, ovšem liší se zásadním faktorem, a to kvalitou provedení. Řídit se můžete podle referencí na firmy a jednotlivé specialisty a měli byste si také ověřit, jak dlouhé zkušenosti s realizací mají. Dodavatel by měl být také schopný se prokázat Certifikátem od autorizované osoby na zateplovací systém. S výběrem spolehlivého a kompetentního dodavatele vám pomůže například Sdružení EPS ČR sdružující firmy vyrábějící a zpracovávající pěnový polystyren,“ říká Pavel Zemene. Kontaktovat můžete také Cech pro zateplování budov. Obě asociace poskytují poradenství, kontrolu a osvědčení v oboru zateplování budov.

Vyberte si správný izolant

Další zásadní otázka, která před investory stojí, je výběr materiálu. Jaký materiál bude použit k montáži vašeho zateplení, závisí kromě jiného i na vámi zvolené firmě. „Nejčastějším a nejoblíbenějším materiálem je v České republice dlouhodobě pěnový polystyren, jenž si své příznivce získal jedinečnými vlastnostmi. Může se totiž pyšnit vynikající schopností tepelné izolace, nízkou hmotností, pevností, snadnou tvarovatelností a ekologickou nezávadností,“ vypočítává vlastnosti pěnového polystyrenu Pavel Zemene.

V případě klasického bílého pěnového polystyrenu platí jednoduchá úměra „čím více, tím lépe“. V současnosti se volí nejčastěji izolace o tloušťce 15 až 20 cm. Stále větší uplatnění dnes nachází šedý pěnový polystyren s lepšími izolačními vlastnostmi. Náklady na izolační materiál tvoří jen desetinu celkových nákladů kompletní fasády. Uvažovat o tloušťce izolace menší než 15 cm je podle odborníků ze Sdružení EPS ČR finančně nezodpovědné a nedosáhne se tím požadovaných očekávání.

Zateplení střechy? Opomíjené, ale efektivní

Ve snaze ušetřit se vlastníci převážně starších budov pouští do zateplování, zapomínají však často na střechu, jíž uniká velké množství tepla. Při komplexním zateplení se právě úspory energií projeví nejvíce. „V rámci projektování zateplení střechy si také můžete do domu nechat instalovat systém řízeného větrání s rekuperační jednotkou, který vám pomůže s vyrovnáním teploty vnitřního a vnějšího vzduchu a znamená pro obyvatele domu další úsporu za vytápění a klimatizaci. Aby bylo po zateplení utěsnění dokonalé, doporučuje se také výměna oken a optimalizace otopné soustavy,“ popisuje čím dál u zákazníků vyhledávanější řešení řízeného větrání a vytápění domu Pavel Zemene.

Kolik tepla ztrácíme?

Dle výpočtů Sdružení EPS ČR střešní konstrukcí uniká asi 20 % tepla. Pro srovnání lze uvést, že obvodové stěny se na ztrátě tepla podílí 30 %, okna 20 % a podlaha 10 %. Úniku okny se ale úplně nevyhneme, pokud není v domě nainstalována systém řízeného větrání s rekuperační jednotkou. Větrání okny je totiž pro čerstvost a správnou vlhkost vzduchu v domě nutné.

Na únicích tepla prostřednictvím střešního pláště má svůj podíl také fakt, že teplý vzduch má nižší hmotnost než studený a stoupá tedy vzhůru – z dolních pater ke střeše. Nezateplená střecha umožňuje ohřátému vzduchu bez problému uniknout. S významnými úniky tepla se ale potýkají nejvíce přízemní domy.

Jak to napravit?

V případě, že se investoři rozhodnou pro komplexní zateplení budovy, nejčastěji sáhnou po izolantu z pěnového polystyrenu, stejně jako se tak stává u obvodových stěn. Střešního zateplení by mělo být zajištěno deskami s tloušťkou alespoň 25 cm. Drobné rozdíly v tloušťce izolantu mohou vznikat podle druhu střechy – zda se jedná o šikmou či rovnou,“ popisuje zateplování střechy Pavel Zemene. Konstrukce obou typů střech vyžaduje jiné postupy a upevnění desek, liší se také hydroizolační vrstvou a samozřejmě i střešní krytinou. Největší tloušťku zateplení však vyžadují nízkoenergetické a pasivní domy, kde je běžné použití izolantu o tloušťce 40 centimetrů i více.

Další podobné články

Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře

Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře

Stav fasády domu je často tím prvním kritériem, podle kterého posuzujeme kvalitu celého domu. Vlastně se jedná o takovou výkladní skříň. I proto bychom právě fasádě měli věnovat pozornost v podobě pravidelné obnovy. Různá řešení nám pro tento případ nabízí společnost Baumit.

Baumit Open – Přes 20 let efektivního systému zateplení

Baumit Open – Přes 20 let efektivního systému zateplení

S tématem zateplení stavebních objektů u novostaveb nebo rekonstrukcí starších domů bylo dlouhou dobu spojováno zejména zimní období. Léty prověřený zateplovací systém Baumit open však prokazuje investorům své služby spojené s významnými úsporami doslova po celý rok. Co stojí za tímto úspěchem?