Jste aktivní na sociálních sítích? Váš domov je v ohrožení!

2 min. čtení · z praxe ·

Sociální sítě jsou bezesporu fenomén dnešní doby. Rádi sdílíme fotky z víkendového výletu i z dovolené a neopomeneme připojit nějaký ten komentář. Přitom nějak neřešíme, že tyto osobní informace pouštíme do veřejného prostoru. Po návratu domů na nás může čekat velmi nepříjemné překvapení.

Rádi se podělíte?

„Konečně dovolená“. „Hurá dovolená, 14 dní daleko od domova a vše házím za hlavu“. Těchto informací jsou naše sociální sítě plné. O své dovolené a způsobu trávení volna informujeme na Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších sociálních sítích stále častěji. Tím poskytujeme zloději dostatek informací pro to, aby náš domov mohl s minimálním rizikem vykrást.

„Informace o dovolené je snadno dohledatelná díky růstu popularity nejen Facebooku, ale i zcela otevřených sociálních sítí jako je Twitter a Instagram i tzv. hashtagů. Ty totiž umožní potenciálnímu zloději jednoduše získat informaci o vaší dovolené, aniž by vás znal. Prostě a jednoduše si vyjede podle hashtagu informaci, kdo je zrovna na dovolené,“ prozrazuje bezpečnostní expert Ivan Pavlíček. Když pak jednoduchým vyhledáním na internetu zjistí adresu, jde najisto.

Vstupní dveře do bytu, zámek, okna. Je váš majetek doma v bezpečí?

Oblíbeným obdobím bytařů je tradičně čas dovolených. A lidé jim situaci usnadňují, protože jim sami dávají tipy. Pokud chcete zabránit řádění zlodějů ve svém obýváku, omezte tyto informace na sociálních sítích na minimum. „Samozřejmě základem zabezpečení domácnosti, nejen během letních dovolených, jsou bezpečnostní vchodové dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy, a když jste delší čas pryč, zajistěte, aby vám někdo ze sousedů vybíral schránku. Nebude pak zcela patrné, že byt je prázdný,“ radí bezpečnostní expert.

Pokud se rozhodnete zvýšit bezpečnost bytu, třeba i nezávisle na období dovolených, smysluplné je začít právě u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. I pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi.

Okna nenechávejte pootevřená, ale ani je zcela nezatemňujte. U pootevřeného okna stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování a zloděj je uvnitř. Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost. Pro zloděje je to jasný signál toho, že nejste doma a může nerušeně loupit.

klíčová slova:

Další podobné články

Online odečty Maddeo – pro přesné měření vody a…

Systémové řešení přináší výhody pro správce a výbory SVJ. Lze odečíst všechna měřidla jedním USB zařízením a přitom získat kvalitní a přesné měření vody a tepla případně i s rozúčtováním. Nebo je odečítat v Online Systému Maddeo (OSM).

Není toaleta jako toaleta. Máte doma tu správnou?

Toaleta je tak samozřejmou součástí bytu, že o ní ani nepřemýšlíme. Také mezi toaletami jsou ale velké rozdíly. Nejde jen o design. Některé funkce a technologie toalet mohou přinášet úsporu vody a další bonusy. Můžeme také zvolit toaletu přímo na…

Zimní úklid chodníku – čí je to povinnost a…

První sněhové vločky nebo namrzající déšť okamžitě staví zimní úklid chodníku do popředí našeho zájmu. Vlastníci domů a pozemků se zajímají kvůli svým povinnostem, všichni dohromady pak řešíme naši bezpečnost. Odpovědnost za zimní úklid, jeho pravidla a povinnosti – to…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter