Jednoduché rady, jak oživit a opticky zvětšit každý byt

3 min. čtení · z praxe ·

Kouzlení s barvami

Barvy jsou zázračné! Dokážou nás zahřát, zlepšit nám náladu nebo třeba i zvýšit chuť k jídlu. Myslíte si, že majitelé malých bytů mají všechny barvy zakázané, kromě bílé? Pak jste na omylu. Barvy jsou totiž povolené i v těch nejmenších garsonkách. Stačí s nimi umět zacházet. Tmavé odstíny pohltí prostor a zmenší ho, světlé ho naopak opticky zvětší. Omezenému prostoru prospějí spíše světlé chladnější tóny, které dají vyniknout stěnám. Není však třeba to brát dogmaticky. Klidně si v bytě dopřejte i tmavou zeď. Jen pečlivě volte, která to bude. Měla by být jen jedna, ta plošně nejmenší, nejkratší. „Obecně platí, že když si chcete v malém prostoru dopřát výrazné barvy, je ideální vybrat jednu základní. Může to být červená, zelená i oranžová. Výraznou barvu pak kombinujte v různých sytostech, od světlé až po tmavou,“ radí designérka Radka Nováčková.

Jednotná podlahová krytina

Tu dlaždice, tu koberec, tu plovoučka… Chyba. Obýváte-li malý byt, měla by být podlaha ve všech místnostech stejná. Pokud chcete z malého interiéru udělat co nejvíce otevřený a vzdušný prostor, zvolte si jednu podlahovou krytinu s univerzálními vlastnostmi, stejné barvy i materiálu, a tu položte všude. Odlišné podlahové krytiny totiž vytvářejí hranice, které už tak malý prostor ještě více člení a opticky zmenšují. „Odstín podlahy by navíc měl být tmavší než stěny. Ideální tak jsou všechny podoby dřeva. Pokud byste si přáli koberec, není problém. Sáhněte ale raději po jednobarevných. Ty vzorované malému prostoru spíše uškodí. Ideální je neutrální šedivý odstín. Lze ho navíc kombinovat s jakoukoli další barvou,“ radí Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny.

„K oživení fádních prostor, jako je tmavá chodba, prostor u postele v ložnici nebo třeba chladná předsíň, se výborně hodí běhoun. Díky šikovným rozměrům si ani nemusíte lámat hlavu s umístěním. Pohodlně se vejde i do menších prostor, které v mžiku prosvětlí a oživí. Uplatnění najde i ve vytěžovaných místnostech. Na namáhané povrchy, jako je například prostor před kuchyňskou linkou, volte raději běhoun z umělého vlákna. Vydrží déle a je odolný vůči vodě i nečistotám,“ dodává Stuchlíková. Vzhledem k tomu, že se jedná o menší kus látky, je vhodné pořídit model s protiskluzovou úpravou či zpevněnou vazbou.

Zrcadlo, zrcadlo…

Jednoduchý a geniální trik. Zrcadlová stěna nesvědčí v tomto případě o narcisistických sklonech, ale je velmi účinnou metodou, jak malý prostor zvětšit a prosvětlit. Zrcadlem můžete vybavit vestavěnou šatní skříň nebo jím obložit část stěny. Zrcadlo také hodně pomůže malinké předsíni nebo koupelně.

klíčová slova:
·

Další podobné články

Trápí vás vedro v bytě? Vyzkoušejte tipy, jak horko…

Pro většinu z nás není rozpálený byt místo, kde bychom rádi pobývali. Přitom bychom doma mohli mít minimálně o několik stupňů méně. Kde nastávají ty největší prohřešky týkající se přehřívání bytů a jak se jim vyvarovat?

Bezplatné služby pro SVJ a BD usnadňují rozhodování

Řešíte rekonstrukci bytového domu, financování nebo potřebujete například právní pomoc?  To všechno stojí spoustu peněz. Přesto je, při troše hledání, možné získat mnoho informací zdarma. Řada dodavatelů dnes nabízí různé základní služby, posouzení, a dokonce i jednoduché právní poradenství zcela…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter