Je ideální doba pro termovizní měření. Odhalí úniky tepla na fasádě i v bytě

6 min. čtení · Nezařazené ·

V zimních měsících je vhodný čas na termovizní měření. Je to jednoduchá metoda, která pomůže odhalit místa na fasádě i v bytě, kudy přes tepelné mosty dochází ke ztrátám tepla.

Termovizní měření odhalí tepelné mosty, netěsnící okna a další konstrukční závady

Termovizní (infračervené) snímkování fasády budovy odhalí místa, kudy z ní uniká teplo. Může se jednat o místa s nedostatečnou tepelnou izolací, o tzv. tepelné mosty, špatně osazená nebo netěsnící okna, poruchy v konstrukci budovy a další problémy. U domu před rekonstrukcí tak rychle získáte přehled o kritických místech. U domů po rekonstrukci vám termovizní měření ukáže, zda bylo vše provedeno tak, aby váš dům efektivně hospodařil s energiemi a vy jste neplatili za vytápění zbytečně vysoké částky. V obou případech pak termovizní měření jasně odhalí i naše časté zlozvyky, kdy teplotu v interiéru korigujeme průběžně otevřenou ventilací.

Termovizní měření se stále více využívá i v rámci inspekce nemovitostí před koupí. Zjištěné závady souží jak pro zjištění skutečného stavu kupovaného bytu, tak i pro případné vyjednávání o ceně.

Kdy je možné termovizní měření provádět?

Pro termovizního měření je doporučován teplotní rozdíl 15 °C (interiér na 20 °C, exteriér pod +5 °C). Při termovizních měření na fasádě domu se provádí měření v brzkých ranních hodinách. Je to proto, aby nemohly být výsledky termovizního měření zkresleny například sluncem, ohřívajícím jižní fasádu domu.

Termovizní měření využijete i uvnitř domu

Často podceňovaným místem úniků tepla jsou například ležaté rozvody teplé vody. Proto se vyplatí si nechat prověřit tepelné ztráty i uvnitř domu. Věděli jste, že díky nedostatečné tepelné izolaci ležatých rozvodů můžete přicházet až 5 % nákladů na vytápění a ohřev vody, které ovšem zaplatíte stejně tak, jako byste je využili pro vytápění vašeho bytu?

Je vám v bytě chladno?

Termovize vám pomůže odhalit problémová místa i přímo u vás v bytě. Typickými místy, na která je dobré se zaměřit, je osazení oken. Díky termovizi snadno zjistíte, zda vám tudy neuniká teplo, které platíte.

Princip termovizního měření, spočívající v zaznamenávání rozdílných teplot, vás ale také upozorní na místa se zvýšenou vlhkostí, kde by mohla hrozit plíseň. Odhalí i nefunkční části podlahového vytápění a podobně.

Pro potřeby reklamace nebo soudního řízení slouží profesionální měření s protokolem

Termovizní měření si můžete vyzkoušet i sami, stačí si půjčit termovizní kameru. Je to jednoduché – plochy s tepelnými ztrátami se v kameře zobrazují odlišnými barvami.

Můžeme si ale objednat i profesionální termovizní měření. Podle toho, k čemu je budete potřebovat, vybírejte i firmu, která vám je bude provádět. Pokud má být termovizní měření součástí reklamace například zateplení domu nebo výměny oken a podobných rekonstrukčních prací, požadujte odpovídající průvodní dokumentaci. Místa s úniky tepla musí být na termosnímcích dobře vyznačena, dostat byste měli také protokol s vyhodnocením.

Další podobné články

Existují dekorace a doplňky, se kterými ušetříte za vytápění.…

Dodržujete zásady ekonomického vytápění, větráte přesně tak, jak je to správně. Jste přesvědčeni, že nic už nejde zlepšit? Stále ještě máte šanci, jak výdaje za vytápění ještě trochu přiškrtit. Naše tipy navíc budou interiéru vysloveně slušet – jejich pomoc s…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter