Je ideální doba pro termovizní měření. Odhalí úniky tepla na fasádě i v bytě

6 min. čtení · Nezařazené ·

V zimních měsících je vhodný čas na termovizní měření. Je to jednoduchá metoda, která pomůže odhalit místa na fasádě i v bytě, kudy přes tepelné mosty dochází ke ztrátám tepla.

Termovizní měření odhalí tepelné mosty, netěsnící okna a další konstrukční závady

Termovizní (infračervené) snímkování fasády budovy odhalí místa, kudy z ní uniká teplo. Může se jednat o místa s nedostatečnou tepelnou izolací, o tzv. tepelné mosty, špatně osazená nebo netěsnící okna, poruchy v konstrukci budovy a další problémy. U domu před rekonstrukcí tak rychle získáte přehled o kritických místech. U domů po rekonstrukci vám termovizní měření ukáže, zda bylo vše provedeno tak, aby váš dům efektivně hospodařil s energiemi a vy jste neplatili za vytápění zbytečně vysoké částky. V obou případech pak termovizní měření jasně odhalí i naše časté zlozvyky, kdy teplotu v interiéru korigujeme průběžně otevřenou ventilací.

Termovizní měření se stále více využívá i v rámci inspekce nemovitostí před koupí. Zjištěné závady souží jak pro zjištění skutečného stavu kupovaného bytu, tak i pro případné vyjednávání o ceně.

Kdy je možné termovizní měření provádět?

Pro termovizního měření je doporučován teplotní rozdíl 15 °C (interiér na 20 °C, exteriér pod +5 °C). Při termovizních měření na fasádě domu se provádí měření v brzkých ranních hodinách. Je to proto, aby nemohly být výsledky termovizního měření zkresleny například sluncem, ohřívajícím jižní fasádu domu.

Termovizní měření využijete i uvnitř domu

Často podceňovaným místem úniků tepla jsou například ležaté rozvody teplé vody. Proto se vyplatí si nechat prověřit tepelné ztráty i uvnitř domu. Věděli jste, že díky nedostatečné tepelné izolaci ležatých rozvodů můžete přicházet až 5 % nákladů na vytápění a ohřev vody, které ovšem zaplatíte stejně tak, jako byste je využili pro vytápění vašeho bytu?

Je vám v bytě chladno?

Termovize vám pomůže odhalit problémová místa i přímo u vás v bytě. Typickými místy, na která je dobré se zaměřit, je osazení oken. Díky termovizi snadno zjistíte, zda vám tudy neuniká teplo, které platíte.

Princip termovizního měření, spočívající v zaznamenávání rozdílných teplot, vás ale také upozorní na místa se zvýšenou vlhkostí, kde by mohla hrozit plíseň. Odhalí i nefunkční části podlahového vytápění a podobně.

Pro potřeby reklamace nebo soudního řízení slouží profesionální měření s protokolem

Termovizní měření si můžete vyzkoušet i sami, stačí si půjčit termovizní kameru. Je to jednoduché – plochy s tepelnými ztrátami se v kameře zobrazují odlišnými barvami.

Můžeme si ale objednat i profesionální termovizní měření. Podle toho, k čemu je budete potřebovat, vybírejte i firmu, která vám je bude provádět. Pokud má být termovizní měření součástí reklamace například zateplení domu nebo výměny oken a podobných rekonstrukčních prací, požadujte odpovídající průvodní dokumentaci. Místa s úniky tepla musí být na termosnímcích dobře vyznačena, dostat byste měli také protokol s vyhodnocením.

Další podobné články

Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií,…

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel?

Jak na revitalizaci bytového domu s dotací v sedmi…

Chystáte se revitalizovat váš bytový dům? Je to zdlouhavý a náročný proces jehož zvládnutí rozhoduje o tom, jak efektivně investujete vaše peníze a jak dlouho se budete radovat z opraveného domu. Jak revitalizace probíhá a na co si dávat pozor?
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter