Jaké změny realitního trhu nás čekají v roce 2019?

6 min. čtení · z praxe ·

Realitní trh je jedním z nejproměnlivějších. Ceny nemovitostí rostly závratnou rychlostí, stoupá popularita krátkodobých pronájmů, od bydlení vyžadujeme vyšší standard. To vše mění i přístup realitních kanceláří.

Ceny stále stoupají, už ale ne tak rychle

V posledních letech ceny nemovitostí rostly závratnou rychlostí, meziročně i o desítky procent. Důvodem byl především celkový růst ekonomiky, snižující se úroková míra, dostupnost hypoték a přesun kapitálu. Tyto trendy by měly brzy zvolnit a s nimi také růst cen nemovitostí. Pro rok 2019 realitní makléři neočekávají žádný podstatný růst cen, předpokládají jej maximálně v řádu jednotek procent.

Realitní kanceláře se učí homestaging

Realitní kanceláře se také v současnosti zaměřují na to, jak byty co nejlépe ukázat případným zájemcům. Trendem je homestaging, tedy profesionální prezentace nemovitosti. V praxi to probíhá tak, že se nemovitost svěří do rukou odborníkovi, který zvýší její atraktivitu pomocí odosobnění, použití vhodných doplňků, osvětlení či uspořádání nábytku. Nejedná se o žádné rozsáhlé rekonstrukce, často jde o maličkosti, které nemovitost udělají lákavější. Součástí homestagingu je také konečné nafocení tak, aby nemovitost byla ukázána z těch nejlepších úhlů.

Dalším populárním způsobem, jak nemovitost odprezentovat, jsou videoprohlídky. Ty potenciálním zájemcům výrazně šetří čas, který by jinak strávili absolvováním běžných prohlídek.

Krátkodobé pronájmy stále táhnou

Zvláštní kapitolou jsou už pár let krátkodobé pronájmy, jejichž popularita stále stoupá a pro některé se stávají slušným zdrojem příjmu. Od dlouhodobých pronájmů se však tento způsob výdělku velmi liší. „Aktuálně můžeme pozorovat vysoký tlak na kvalitu a servis, pokud je nezajistíte, dostanete špatné hodnocení a lidé k vám přestanou jezdit.

Krátkodobé pronájmy jsou daleko náročnější na údržbu než ty dlouhodobé, protože musíte spoustu času věnovat komunikaci s nájemníky, zařizovat předání, příjezdy, odjezdy či pravidelný úklid. Na druhou stranu, pokud se vám to daří, můžete si takto velmi dobře vydělávat,“ hodnotí možnosti krátkodobých pronájmů Vladimír Kuliš, regionální ředitel realitní kanceláře.

Na druhou stranu by ale v blízké budoucnosti krátkodobé pronájmy měly projít určitým přehodnocením. Pro řadu obyvatel bytů totiž krátkodobé pronájmy v jejich domě představují nekoordinovanou a vysokou zátěž. „Tito krátkodobí návštěvníci jsou často velmi neohleduplní a nedodržují domovní řád. Typické jsou návraty pozdě v noci, provázené hlukem a nepořádkem po domě. Z našeho pohledu je nutné stanovit přísnější pravidla a sankce za jejich porušování,“ konstatuje Jakub Navrátil z SVJ na Jižním městě v Praze.

Online realitní kanceláře

Kromě klasických realitních kanceláří, které již mají na trhu své místo, se v poslední době začínají rozmáhat také online realitní kanceláře. Ty fungují pouze ve virtuálním světě a z procesu zpravidla eliminují prostředníka, tedy makléře. Může se zdát, že jde o finančně výhodnou službu, která slibuje hladký průběh, ale může mít také své nevýhody a nástrahy. Proto je důležité i zde hledat reference a i v tomto virtuálním prostředí vědět, komu svěřujete svou nemovitost.

klíčová slova:

Další podobné články

Bílá v interiéru není žádná nuda. Umíte to s…

Bílá není pouze odvěkým symbolem čistoty a nevinnosti, ale také nestárnoucí interiérovou stálicí, jejíž oblíbenost v čase neklesá, ale roste. Tato královna všech barev se totiž díky své nadčasovosti a univerzálnosti hodí do každého typu interiéru. Také s ní je ale třeba umět…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter