Jak si zajistit na terase nebo balkóně stín?

4 min. čtení · balkony ·

Způsobů, jak si zajistit stín na balkóně či terase, je více. Rychle může pomoci slunečník, mezi vzhledově zajímavější a praktičtější řešení patří markýzy a solární plachty. Při výběru dbejte na to, aby byl příslušný výrobek otestovaný podle UV standardu 801. Jedině tak bude zaručena optimální ochrana pokožky.

Slunečník na balkóně poskytne stín tam, kde potřebujeme

Jeho velkou předností je mobilita, zastíní jakékoliv místo na zahradě. Slunečníků je na trhu nepřeberné množství, liší se od sebe velikostí, materiálem konstrukce a stínící části, tvarem i umístěním sluneční clony. Konstrukce slunečníků může být kovová, dřevěná nebo bambusová. Dělí se na s centrální tyčí a s tyčí na straně – takovým se říká lampové. Střecha nebo sluneční clona je pokryta vodoodpudivou vrstvou, na kterou se využívá teflon, odolnost také zvyšuje akrylátová vrstva. Stálobarevnost slunečníku zajišťuje PVC odolné vůči UV záření. Platí, že průměr slunečníku by měl být co největší, aby se sklon musel upravovat méně často a hlavně – aby co nejvíce stínil. Drobností, na kterou by se při nákupu slunečníku nemělo zapomenout, je větrací otvor pod vrchlíkem stříšky. Prochází tudy volně vzduch, takže při poryvu větru otvor pomůže zamezit překlopení slunečníku.

Instalace výsuvné markýzy vyžaduje souhlas vlastníka domu

Venkovní markýzy jsou trvalejší součástí domu. Při výběru je důležité sledovat použitý materiál, pohon, uložení látky, impregnace a trvanlivost. „Klasické uložení látky spočívá v tom, že látka je navinuta na hřídeli a není nijak chráněna před rozmary počasí. Hřídel je zakryta hliníkovou stříškou, která ji shora chrání proti dešti. Dnes se ale nejčastěji pořizují kazetové markýzy, kdy se látka naroluje do schránky a je dobře chráněna. Díky kazetě si látka déle uchová své barvy,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrad v projektovém marketu. Kazetová markýza uzavře látku ze všech stran a ochrání ji nejen před nečistotami, ale i před mechem, plísněmi či výkaly ptáků. Odolná kazeta a ramena jsou vyrobeny z kvalitních slitin hliníku a povrchově upraveny metodou práškového lakování.

Markýzy se běžně kotví na stěnu nebo na krokve domu. Už při volbě umístění markýzy musíte myslet také na elektrické připojení, pokud budete chtít využívat motorické ovládání, ne vlastní svaly. Aby slunce nízko nad horizontem markýzu nepodsvěcovalo, doporučuji výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. Proti nízkému slunci také spolehlivě ochrání boční látková clona“. Kvalitní impregnace textilie zaručí, že markýzou neproteče voda. I přesto, že se markýzy vyrábějí z kvalitních látek, není to deštník, ale stínící prvek. Při dešti je nutno markýzu, stejně jako ten nejkvalitnější slunečník, vždy stáhnout. Protože je markýza kotvena do fasády domu, její instalace již vyžaduje souhlas vlastníka domu.

Stylové a funkční zastínění pomocí sluneční plachty

Dalším tipem, jak ochránit část terasy či balkónu před slunečními paprsky a nadbytkem škodlivého UV záření, je sluneční plachta. Kvalitní produkty zachytí až 90 procent paprsků. Vybírat můžete z mnoha tvarů, osvědčily se plachty trojúhelníkové, čtvercové nebo pětiúhelníkové. Sluneční plachtu lze buď přirozeně upevnit na přírodní materiály v okolí stíněného místa, jako jsou stromy, nebo zapustit sloupy či tyče do míst, kde bude plachta umístěna.

U sluneční plachty je nezbytné silné kotvení, aby ustála nápor větru. Při připevnění se neobejdete bez lan a železných součástek, jež jsou součástí každého výrobku. Pro montáž je potřeba plachetní provaz, hasičské karabinky z nerezové oceli, nerezový napínač lana a nerezové šrouby s očky. Aktuálně jsou velmi oblíbené balkónové sluneční plachty. Čtvercový tvar vyrobený z polyethylenu s vysokou hustotou je řešením pro téměř každý balkón. Lze jej totiž upevnit na strop, na stěnu i na zábradlí.

Další podobné články

Pár tipů, jak zazimovat zahradní nábytek z balkónu

S chladnými dny ubývá příležitostí k posezení a plnému využívání našich balkónů, lodžií a teras. Nastává vhodná doba pro podzimní údržbu a případné uložení křesel, stolků a dalšího balkónového nábytku na zimu.

Balkonové zábradlí: bezpečnost na prvním místě

Výběr balkonového zábradlí se často řídí kritérii jako estetika nebo cena. Splnění požadavků na bezpečnost se předpokládá jaksi automaticky, ale praxe ukazuje, že ne každé zábradlí je skutečně bezpečné ve smyslu předepsaných norem. Investoři někdy nevědí, co všechno by měli…

Chcete mít větší lodžii? Žádný problém

Lodžie u bytu v každém případě zvyšuje jeho hodnotu. Také tady ale platí, že každý centimetr se počítá. Podíváme-li se na typického zástupce lodžie – s délkou bychom mohli být spokojeni, avšak díky šířce pouhých 90 cm se tady moc…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter