Jak si doma svítíme? Naše zvyklosti se mění

4 min. čtení · z praxe ·

Už dávno neplatí, že si doma vystačíme s jedním centrálním svítidlem v každé místnosti a podle potřeby sem tak doplníme lampičku na čtení. Hledáme stále sofistikovanější osvětlení pro konkrétní prostory a účel. Bez pochvaly ale zůstáváme díky neúsporným žárovkám.

Svítidel v domácnosti přibývá

Doma si svítíme čím dál tím více. Snažíme se dosáhnout lepšího světelného komfortu, a proto kombinujeme různé typy osvětlení. Podle výzkumu agentury Markent vzrostl celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček v domácnostech na třináct kusů. Celkem tedy v českých domácnostech svítí více než 54 milionů svítidel.

Také osvětlení do bytu má své trendy

Nebojíme se s osvětlením různě experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení. Nejvíce přibývá různých druhů LED svítidel, které technologicky vyspěly a nabízejí se v řadě podob zejména jako doplňkové osvětlení. Podle zvyklostí si je nejčastěji umisťujeme do obývacích pokojů, ložnic a kuchyní.

Pouhá účelnost už nestačí a stejně tak, jak stoupají naše nároky na styl interiéru, přistupujeme i k osvětlení bytu. Podle architektky Lucie Šmídové je to jen dobře. Současně ale přidává užitečnou radu: “Často se v bytech setkávám se značnou různorodostí svítidel a to je většinou ke škodě. Doporučuji do jednoho prostoru vybírat spíše různá svítidla ze stejné řady. Takovou možnost dnes nabízí mnoho značek a není problém vybrat pro jakýkoliv styl interiéru stropní, nástěnná i stolní svítidla tak, aby spolu ladila. S designovými a vzhledově nápadnými svítidly doporučuji zacházet citlivě tak, aby se mohla stát dominantou místnosti. Podaří-li se vám to, svítidlo udělá ve vašem interiéru velkou parádu.”

Neúsporné světelné zdroje z domácností mizí pomalu

Spolu se svítidly roste i počet světelných zdrojů, lidově řečeno žárovek. V českých domácnostech jich je celkem 68,4 milionu. Více než polovinu však představují neúsporné zdroje.
U úsporných světel převládají kompaktní zářivky, následují LED žárovky.
Právě LED žárovky mají před sebou největší budoucnost. Mají až desetkrát větší účinnost (svítivost/výkon) než žárovky a zhruba dvojnásobnou účinnost ve srovnání než zářivky. Úspora elektřiny u LED žárovek a LED světelných zdrojů může být až 90 %.
Dnes jsou ledky také cenově daleko dostupnější a v jejich prospěch hovoří nesrovnatelně delší životnost. Běžně můžete vybírat z mnoha tvarů i několika odstínů bílého a žlutého světla.

Staré světelné zdroje patří do sběrných nádob

Vysloužilé světelné zdroje by neměly skončit ve směsném odpadu, ale měly by být odevzdány k recyklaci. Většinu surovin, jako například kovy, sklo a plasty, lze totiž znovu využít. Kompaktní zářivky navíc obsahují malé množství rtuti, kterou je třeba ekologicky odebrat. Vysloužilé světelné zdroje lze odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také rozmístěny velmi často v supermarketech či nákupních centrech, na obecních a městských úřadech.

klíčová slova:
·

Další podobné články

Bílá v interiéru není žádná nuda. Umíte to s…

Bílá není pouze odvěkým symbolem čistoty a nevinnosti, ale také nestárnoucí interiérovou stálicí, jejíž oblíbenost v čase neklesá, ale roste. Tato královna všech barev se totiž díky své nadčasovosti a univerzálnosti hodí do každého typu interiéru. Také s ní je ale třeba umět…
Zadejte hledané slovo a stiskněte Enter